Yapı Teklif Verileri

 

 
 

Kolay Erişim

 
 
destek@bedavahizmet.com adresini MSN Messenger listenize eklemek için tıklayınız
 

Duyurular

 

YapıTeklif.com dan büyük KAMPANYA!!!...
İş ve talep sahiplerinin iletişim bilgilerine anında erişim fırsatı
ALTIN ÜYELİK...
Yıllık 50 TL
Üstelik Garanti Bankası kredi kartlarına 5 Taksit fırsatıyla
Detaylı bilgi için tıklayın...İnsan Kaynakları servisimiz hizmetinizde... İnşaat sektörüne yönelik iş ilanları ve özgeçmiş (CV) bankası için tıklayınız.

Firma - Ürün - Hizmet tanıtım sayfalarımız hizmetinizde... Bilgi için tıklayınız.

Değerli yazarlardan inşaat sektörüyle ilgili makaleleri yayınladığımız makaleler bölümümüz yayına girmiştir.

 
 

TEKLİF VERMEK İÇİN

 

 BİZİMLE ÇALIŞMAK İŞ/MALZEME TALEPLERİNE TEKLİF VERMEK İSTEYEN

Kaba ve ince inşaat işlerinde görev almak üzere taşeron firma ve ustalar, yapı malzemecileri, müteahhit, serbest çalışan iç mimar, mühendis, mimar, proje veya çizimle uğraşanlar; sistemimize BEDAVA üye olmak için tıklayınız.

 
 

LINK Değişim Programı

 
ArteYapi.com
İnşaat projeleri ve müteahhitlik hizmetleri

YapiBox.com
YKS, Kapı otomasyon, alüminyum korkuluk, paslanmaz çelik korkuluk ve küpeşte, pvc doğrama sistemleri

TatilUcakOtel.com
Tatil, otel, tatil bölgeleri, gezilecek yerler

'Ruhsat'sız 'İzin'liler!..

'Ruhsat'sız 'İzin'liler!..

İstanbul'u sarsan "patlama"nın yarın birinci haftası.. Sayfalar dolusu haber, yorum, demeç ve ekranlar dolusu tüyler ürpertici görüntülerin sayısız kez yinelenen "resmî gerekçe"leri şunlar:

20'yi aşkın insanımızı yitirdiğimiz, 100'e yakın yaralının yaşamında travmalar yaratan ve kim bilir kaç liralık maddi zarara yol açan Davutpaşa infilakının temel nedeni "ruhsatsız" olmasıymış!

İnanalım mı?
Bu akıl almaz felaket, mahalle arasındaki kaçak imalathanelerin "kamulaştırılamama" sı; bundan ötürü de "yıkılamama" sı nedeniyle yaşanmış..!

İnanalım mı?
Yeni yıla girerken de aynı gerekçeleri Zeytinburnu' nda çöken apartmandan sonra işittik.. Koca binanın çatırdayarak yerle bir olmasının ardından, yine sadece bir hafta süren, sonra da unutulan yayınların "resmî konuklar" ı koro halinde yinelediler; "gecekondudan dönüşen bu binalar için kamulaştırma gerek; ancak para yok!"

İnanıyor muyuz?
Artık neredeyse hemen her ay başımıza gelmeye başlayan böylesi imar felaketlerinin karşısında, devletin ve yerel yönetimlerin yasal ve parasal açmazlarını daha kaç ay, kaç yıl, "vah vah öyle mi" diyerek işiteceğiz?

Şubat ayının da patlamasını, çatlamasını, çökmesini, su basmasını, yıkılmasını.. beklemeden birinci sorudan başlayalım.

'Makbuz'lu kaçaklar!
İnfilak eden Davutpaşa'daki maytap, havai fişek ve meşale "fabrikacığı" nın ruhsatsız olması demek; "izinsiz" olması anlamına gelir; çünkü 'ruhsat' Arapça "izin" demektir.

Peki, aynı tesis acaba elektriği de kaçak mı kullanıyordu? Hayır! Çünkü elektrik şirketi "resmen" elektrik satıp para kazanıyordu.. yani infilak edenler, devletin elektrik abonesi idiler.. hani izinsizdiler???

Benzer şekilde su, doğalgaz, çalışanlar için toplu ulaşım hizmeti, hatta çöplerinin alınması, önündeki kaldırımın yapılması ve kanalizasyon kullanımı için de belediyeye "makbuz karşılığı" nda kim bilir kaç yıldır para ödüyorlardı.. hani izinsizdiler???

Ayrıca, aynı "yasadışı"! yerdeki üretimlerinden ötürü elde edilen kazancın vergisi de devlete ödenirken; eğer iktidardan yana iseler, yılda belki de sadece 1 kez; muhalefet partilerinden yanaysalar, eminiz ki her hafta, maliye memurlarının ziyaretine uğradılar. Hani izinsizdiler??

İşte bu kayırmacı düzen, yıllardır sorgulanmadığı için, gazeteleri okuyanlar, ekranlara bakanlar, "ah şu ruhsatsız yapılar.." deyip bir sonraki felakete kadar yine uykuya dalıyorlar...

'Acil' kamulaştırma!
Gelelim "parasız" lığa.. Ankara'da Türkiye'nin en büyük masası.. başında Başbakan; etrafında da bilmem kaç tane bakan... Hepsi de okumuş yazmış, kerli ferli ve memleketten sorumlu...

Daha birkaç ay önce "acil kamulaştırma" kararı aldılar. Ardından milletin parasından da "acil ek bütçe" yarattılar. Neresi için mi? Sakın yanılmayın; ne Zeytinbunu'ndaki gibi her an çökmeye hazır apartmanlar için; ne de Davutpaşa'daki gibi her an patlamaya hazır, "sözde izinsiz" tehlikeli imalathaneler için...

Hatta yine her an beklenen deprem için bile değil...
Bu çok acil kamulaştırma kararı, merdivenleri nedense hep koşarak çıkan, yaşını başını almış bakanlar tarafından Sulukule için alındı.

Bin yıldır aynı semtte, aynı asudelik içinde, aynı neşeyle, aynı insancıllıkla ve hep şen şakrak ve mutlu yaşayan "Romanlar"ın, sanki başlarına her an göktaşı yağacakmış ya da yer yarılıp içine gireceklermiş gibi, oradan acilen çıkartılmalarını sağlayacak "acil" kamulaştırma kararı, bir çırpıda imzalanıverdi. Hem de hangi anayasayı yaparlarsa yapsınlar, yine "anayasaya aykırı" olacak bir "emlakçı devlet zihniyeti" yle..

Şimdi yıkmaya bile başladıkları Sulukule'yi, TOKİ eliyle satılık lüks daire arsalarına dönüştürüyorlar; yani kamulaştırmayı "kamusal bir alan" yaratmak için değil, emlak pazarına "arazi" sağlamak için yaptılar...

Sakın Davutpaşa da işte bu aymazlığa sinirlenerek, kızmak isterken infilak etmiş olmasın?.

Cumhuriyet Gazetesi
Oktay EKİNCİ

Bu makale 3439 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                MAKALELER SAYFASINA DÖN