Yapı Teklif Verileri

 

 
 

Kolay Erişim

 
 
destek@bedavahizmet.com adresini MSN Messenger listenize eklemek için tıklayınız
 

Duyurular

 

YapıTeklif.com dan büyük KAMPANYA!!!...
İş ve talep sahiplerinin iletişim bilgilerine anında erişim fırsatı
ALTIN ÜYELİK...
Yıllık 50 TL
Üstelik Garanti Bankası kredi kartlarına 5 Taksit fırsatıyla
Detaylı bilgi için tıklayın...İnsan Kaynakları servisimiz hizmetinizde... İnşaat sektörüne yönelik iş ilanları ve özgeçmiş (CV) bankası için tıklayınız.

Firma - Ürün - Hizmet tanıtım sayfalarımız hizmetinizde... Bilgi için tıklayınız.

Değerli yazarlardan inşaat sektörüyle ilgili makaleleri yayınladığımız makaleler bölümümüz yayına girmiştir.

 
 

TEKLİF VERMEK İÇİN

 

 BİZİMLE ÇALIŞMAK İŞ/MALZEME TALEPLERİNE TEKLİF VERMEK İSTEYEN

Kaba ve ince inşaat işlerinde görev almak üzere taşeron firma ve ustalar, yapı malzemecileri, müteahhit, serbest çalışan iç mimar, mühendis, mimar, proje veya çizimle uğraşanlar; sistemimize BEDAVA üye olmak için tıklayınız.

 
 

LINK Değişim Programı

 
ArteYapi.com
İnşaat projeleri ve müteahhitlik hizmetleri

YapiBox.com
YKS, Kapı otomasyon, alüminyum korkuluk, paslanmaz çelik korkuluk ve küpeşte, pvc doğrama sistemleri

TatilUcakOtel.com
Tatil, otel, tatil bölgeleri, gezilecek yerler

Mimarlar Odası'nda Elektronik Bilgi Muharebesi

Mimarlar Odası'nda Elektronik Bilgi Muharebesi

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, ilk postmodern iktidar savaşına sahne oluyor. Reformcu Mimarlık için Mimarlar Grubu ile, Çağdaş Demokrat Toplumcu Mimarlar arasındaki tartışmalar, internet forumlarını meşgul ediyor. 27 Ocak'taki seçimler, e-Watergate denebilecek hız ve derinliğiyle elektronik bir bilgi savaşına dönüşmüş durumda..

Oda'da neler yaşandı?
TMMOB Mimarlar Odası'nın İstanbul Büyükkent Şubesi, geçen hafta 54 yıllık tarihinin en tartışmalı seçimini yaşadı. Bir ay önce internette doğan yaklaşık bin kişilik Mimarlık İçin Mimarlar Grubu (MiM), odaya üye 13 bin 770 kişiyi temsil etmek için iktidara talip oldu. Ancak seçimi 817'ye karşı 2 bin 500'ü aşkın oy ile, Oda'da uzun yıllar boyunca sorumluluk sahibi olan Çağdaş Demokrat Toplumcu Mimarlar (ÇDTM) tekrar kazandı.

Ama bu sonuç, son bir ay boyunca gerek yazılı, gerek sözlü, gerekse elektronik medyada birbirlerine sert mesajlar yollayan iki grup arasındaki çekişmeyi bitirmedi: İddialara göre Yıldız'daki Mimarlar Odası merkezinde düzenlenmiş olan Oda seçimlerine beş kala bütün üyelere toplu halde yollanan AKP karşıtı SMS'ler, 'lekelenen' MiM'in seçim yenilgisine zemin hazırladı; bu da MiM'e göre, seçimlere daha yapıldığı sırada gölge düşürdü.

Seçim günü Oda'ya giderek, kurum tarihinde ilk defa oy kullandığı söylenen AKP'li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, Dr. Mimar Kadir Topbaş'ın, gazeteci ve mimar Oktay Ekinci'yle seçim öncesi bire bir kulis yaptığı ve bir araya geldiği söylentisi ise, internet üzerinden e-postalar aracılığı ile yayıldı ve bu durum iki cephe arasındaki gerçeklik atmosferinin sisini daha da artırdı.

Mimarlığa Yol Açın! başlıklı ilanlarla bir aydır gündeme gelen, MİM grubunun iddialarına göre ise, geçen pazar günü (27 Ocak) Oda'nın Yıldız'daki şube binasında yapılan seçimleri Çağdaş Demokrat Toplumcu Mimarlar (ÇDTM) çatısı altında 2 bin 500'ü aşkın oyla kazananlar, aslında Oda içinde mevki değiştirseler de koltuklarından '10 yıldır vazgeçmemiş'.

MiM kaynaklı bu e - eleştirilerin odağındaki isim seçimlerden bugün de galip çıkan, eski Başkan Eyüp Muhçu. Seçimlerin ardından 'Mimarlar Odası Mimarlığa Karşı' başlığı ile hazırlanmış, içeriğinden MiM yanlısı olduğu sezilebilecek kimi imzasız elektronik postalarda ise, ÇDTM lehine biten seçimlerin şaibeli olduğuna ilişkin iddialar, sanal belleklerde uçuşuyor.

Buna göre, ÇDTM ve AK Parti'nin 'işbirliği' ile, eski yönetimin görevine devam etmesi, bir biçimde zaten 'sağlanmış'. Peki bu nasıl olmuş? Seçimlerden bir gün önce, Mimarlar Odası'nın İstanbul Şubesi'ne kayıtlı üyelerine, şu kısa mesaj, mobil propaganda yöntemiyle iletilmiş: "-AKP, üyelerine gönderdiği mesajda Mimarlık İçin Mimarlar Grubu'nu desteklediğini açıkladı. - Çağdaş Demokrat Toplumcu Mimarlar"

İşte, 26 Ocak Cumartesi gecesi tüm Mimarlar Odası üyelerine yollandığı iddia edilen bu SMS mesajıyla mimarlara 'yanlış hedef gösterilmesi' sonucu, AK Parti ile hiçbir ilgisi olmayan ve çoğunluğu akademisyenlerden oluşan MİM, seçimi açık ara kaybetmiş. Şimdi ortada yeni sorular var. Bu SMS kampanyasını kim başlattı. Bu SMS'ler gerçekten seçime gölge düşürdü mü? Ve en önemlisi, bu SMS'leri gönderen ve alan kişilerin varlığı gerçek mi?

Çağdaş, Demokrat, Toplumcu Mimarlar ne dedi?

Oktay EKİNCİ: Dr. Mimar Kadir Topbaş taraflı oy kullanmıştır!
"Ben en az altı aydır Dr. Mimar Kadir Topbaş'ı görmedim. Cumhuriyet gazetesindeki köşemde ise mimarlık ve şehircilik açısından kendisinin uygulamalarını eleştiren yazılar yazdım. Seçimlerden önce ve sonra, MİM üyelerinin önemli bir kısmının siyasi yönlendirme ile ya da çıkar ilişkileri ile listelerde yer almadığını biliyorum. Bugüne kadar hiçbir seçime katılmayan Dr. Mimar Kadir Topbaş'ın bu defa seçimlere katılmasının gerçekten mesleği için olduğunu kanıtlaması gerekirdi. Fakat o böyle yapmadı.

Seçimi kaybeden gruba destek vermek ve oy atmak için Mimarlar Odası'na geldi. Bunun kanıtı da şudur: Mimarlar Odası'na 27 Ocak'ta gelmeden önce kendisi İstanbul 2010 toplantısında imiş. O toplantıdan Oda'ya gitmek için ayrıldığı sırada, kime oy vereceğini soranlara aynen şu cevabı vermiş: 'Tabii ki, şimdiki yönetime karşı olan gruba.' ...Kadir Topbaş'ın Oda'ya gelip oy verdiğini naklen TV araçları gündüz 13.30'da duyurdular. Oy kullanma 17.00'de bitiyordu. Topbaş'ın taraflı oy kullandığını duyan mimarlar, öğleden sonra yoğun bir katılımla odayı ziyaret ederek buna tepki oylarını verdiler. MİM grubu ise, AKP nin kendilerini desteklemediği konusunda, seçim sonuçlarını alıncaya kadar hiçbir açıklama yapmadılar ve yalanlamadılar. Seçim sonuçları alındıktan sonra bu spekülasyonu yapmaya başladılar."

Prof. Afife BATUR : Mimarlar Odası devlet organı değil, olmayacak
"Mimarlar Odası, özerk bir kamu kuruluşu. Herhangi bir devlet organı değil. Bu yüzden Oda'nın sorunları ile ilgili siyasi bir merci aramıyoruz. Mimarların tartışması gereken çok daha ciddi planlama sorunları varken, olayın siyasetcilerin seçim kampanyası benzeri bir çizgiye çekilmesi üzücü. Öte yandan, MİM grubunun yeni bir konsept geliştirip mimarlığı yeni bir tanıma çekmeye çalıştığını görüyoruz. Oysa biz, bunu tartışabilirdik. Tartışılmıştır da. Tabii bu meslektaşlarımızın işlerinden vakit ayırıp katılmadıkları toplantılarda. Bir de, bu bizim iç sorunumuz. Ben bunun medyaya malzeme olmasından hiç memnun değilim."

Deniz İNCEDAYI : "Mimarlık, mimarlara kalmayacak ciddiyette
"MİM oluşumunun meslek faaliyetlerine farklı bir perspektiften de bakması gereğini savunabiliriz. İstanbul'un, 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmaya hazırlanırken, rant hedefli yapılaşma süreçlerine değil, yeni toplumsal, çağdaş ve kültürel açılımlara gereksinimi var. Daha çok kurumlar arası iletişime, disiplinler arası diyaloğa ve toplumla güçlü bir dayanışmaya ihtiyacı var. Mimari ve kentsel tasarım, kanımca kamu yararını vurgulayan büyük kültür projeleriyle bütünleştirilmeyi bekliyor. Belki de mimarlık yalnızca mimarlara bırakılamayacak kadar ciddi..."

Eyüp MUHÇU (Mimarlar Odası İst.Şubesi Başkanı) :"Yağma projelerinin önü açılsın diye, bir araya gelen profesyoneller
"MİM söyleminin mimarlık ve kültür çevrelerinde ciddiye alınması bile söz konusu olmadığı gibi, kuramsal bir yaklaşım olarak da değerlendirmek mümkün değildir. Mimarlığın yolunu açın! şeklindeki şiarın kullanılması ise; mimarlık toplumu ve İstanbul'un mimarlık ve kentsel değerlerine sahip çıkan çevreler ve İstanbul'un uygar bir geleceğe taşınması için çaba gösteren kesimler tarafından 'Yağma Projeleri' olarak nitelenen ve engellenmeye çalışılan Haydarpaşa Limanı, Galataport, Tarlabaşı, Haliç ve Balat gibi dönüşüm girişimlerinin önünün açılması çabasının profesyonel beklentiler içerisinde dile getirilmesinden başka bir şey değildir."

Orhan ŞAHİNLER :"Odaya yönelik bu tavır bürokrasi ve siyasete malzeme edilmemeli "
Mimarlar Odası'nın 50'yi aşkın yıldır sürdürdüğü önemli bir geleneği, kamu haklarını ve toplum yararını meslek alanında yaşatma çabasıdır. Bu yaklaşımı, bir kamu kurumu olan Mimarlar Odası'nın topluma ve meslektaşlara karşı temel sorumluluğudur. Meslek alanına sadece iş ve uygulama çerçevesinde bakmak kanımca yetersiz hatta hatalı bir tutumdur. O nedenle bu karşı duruşu onaylamadığımı, Odamızın kamu otoritesi ve sermaye karşısında bir tür güç kaybı saydığımı belirtmeliyim. Odaya karşı geliştirilen bu tavrın siyasi otoriteler ve bürokrasi tarafından kullanılmasını, toplumun çıkarları ilkesi karşısında gelişebilecek ciddi bir tehlike olarak görüyorum."

Mimarlık için Mimarlar cephesinde son durum:

Prof. Süha ÖZKAN :"MiM grubunun girişimi uzun soluklu olacaktır
"Mimarlar Odası Yönetimi, neler yaptıkları yerine, neler yapacaklarını basına ilan ederek, bugüne değin pek bir şey yapmadıklarını kamuoyuna sunmuş oldu. Hazırladığımız bu ilan bile, bu girişimin Mimarlar Odası Yönetimi'nin kamuoyu önünde eleştirileri yanıtladığı anlamına gelir ve bu da, girişimin uzun soluklu olacağının açıklamasıdır."

Hüseyin KAHVECİOĞLU : "Vakit kaybetmeyecek ve üretken mimarlarız
"Bu oluşumu destekleyenlerin büyük çoğunluğunu oluşturan çok genç mimarlar ve mimar adayları, entrikalı, karalamalı çekişmelerle vakit kaybetmek istemeyecek kadar üretken, yaratıcı ve aydınlık görüşlü. Umarım bu olumsuzluklardan etkilenerek, zaten kendilerine pek de yakın hissedemedikleri meslek odasından daha da uzaklaşmazlar."

Ertuğ UÇAR :"Mimarların asıl ihtiyacı sosyal sorumluluklarıdır "
"Mimarlar Odası'nın asli varoluş amacı mimarlığı icra etmek, öğretmek, öğrenmek, kontrol etmek, eleştirmek ve geliştirmek... Mimarlık İçin Mimarlar'ın ise toplum yararı için sosyal sorumluluklarını yerine getirirken, bu asli görevini de unutmayacağını, hatta enerjisinin çoğunu buna harcayacağını ümit ediyorum. Çünkü, mimarların buna ihtiyacı var."

Arda İNCEOĞLU : "MİM'e katılanların ortak amacı, 'rahatsız olmak' "
"MİM'e katılanların iki ortak özelliği var: Mimarlık mesleğinin tasarım, eğitim, yayıncılık gibi farklı alanlarında ulusal ve uluslararası mecralarda doğrudan üretim yapmak ve şu anki mesleki organizasyondan rahatsızlık duymak. Bu ise meslek odasının şimdiki yönetiliş biçimi sonucunda, mimarlık faaliyetinin özünün arka planda kalmış olduğu inancından geliyor."

Haydar KARABEY : Mimar Karabey, hakaretler için özür bekliyor!
Arkitera mimarlık portalından 29 Ocak'ta seslenen mimar Haydar Karabey, ÇDTM yanlısı mimarlara yönelik şu mesajı yolladı. "...İstanbul Şubesi seçimlerinde demokratik bir alternatif sunmaya ve mimarlık topluluğumuza farklı bir ses ulaştırmaya çalışan bizlere, mimarlık kamuoyuna da yayınladığınız bu sıfatları uygun gördünüz : 'Ya arkasını dönen, 'cı, 'cı, 'ci, işbirlikçi, rant düşkünü, Viski ve laptopla dolaşan, dolarla puro yakan, ev sahibi, Çalık Holding, Doğan Holding tarafından desteklenen, medyayı tekeline alan, küresel sermayeyle işbirliği içinde olan, İstanbul halkını yerinden eden, AKM'yi yıkıp yerine cami yapmak isteyen, Galataport projesi için çabalayan, menfaat dünyasının kucağında, çıkar çevreleri yandaşı, emperyalizm ve sermaye yanlısı, Sevr yanlısı, vatan haini, İstanbul'u yabancı mimarlara peşkeş çeken, imzacı, kentsel dönüşüm aldatmacası ile kulelerine yer arayan, kopyacı..." / ...tarafıma yönlendirmiş olduğunuz bu mesnetsiz yakıştırmalar ve hakaretler için, benden şahsen ve kamuoyu önünde özür dilemenizi bekliyorum. Saygılarımla, Haydar Karabey "

Seçimler değil, mimarlıktır asıl olan

Mithat AKMAN : "Geçici olan endişelerdir ama mimarlık baki kalır "
"Ortada bir endişe yok, mimarlık için yapılması gerekenler var. Endişeler geçicidir, ama mimarlık bizim mesleğimiz ve bir ömür boyu onunla haşır neşir yaşıyoruz. Mimarlar Odası'nın varoluş amacı mimarlık olduğuna göre, bizim varlık gerekçemizde mimarlık için yönetim anlayışından daha doğal bir şey olamaz."

Aydan BALAMİR (ODTÜ) : "MİM, sıradan muhalefet gibi değerlendirilmemeli"
"MiM katılımcılarının arasında, Mimarlar Odası yönetimlerince çeşitli kurullarda kritik görevler verilmiş kişiler olduğu gibi, mesleki başarıları nedeniyle, bizzat Oda tarafından Ulusal Mimarlık Ödülleri ile onurlandırılmış kişiler var. Bu yüzden MİM, sadece bu nedenle bile, sıradan bir muhalefet girişimi olarak alınmamalı."


Sabah Pazar
Evrim Altuğ

Bu makale 3265 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                MAKALELER SAYFASINA DÖN