Yapı Teklif Verileri

 

 
 

Kolay Erişim

 
 
destek@bedavahizmet.com adresini MSN Messenger listenize eklemek için tıklayınız
 

Duyurular

 

YapıTeklif.com dan büyük KAMPANYA!!!...
İş ve talep sahiplerinin iletişim bilgilerine anında erişim fırsatı
ALTIN ÜYELİK...
Yıllık 50 TL
Üstelik Garanti Bankası kredi kartlarına 5 Taksit fırsatıyla
Detaylı bilgi için tıklayın...İnsan Kaynakları servisimiz hizmetinizde... İnşaat sektörüne yönelik iş ilanları ve özgeçmiş (CV) bankası için tıklayınız.

Firma - Ürün - Hizmet tanıtım sayfalarımız hizmetinizde... Bilgi için tıklayınız.

Değerli yazarlardan inşaat sektörüyle ilgili makaleleri yayınladığımız makaleler bölümümüz yayına girmiştir.

 
 

TEKLİF VERMEK İÇİN

 

 BİZİMLE ÇALIŞMAK İŞ/MALZEME TALEPLERİNE TEKLİF VERMEK İSTEYEN

Kaba ve ince inşaat işlerinde görev almak üzere taşeron firma ve ustalar, yapı malzemecileri, müteahhit, serbest çalışan iç mimar, mühendis, mimar, proje veya çizimle uğraşanlar; sistemimize BEDAVA üye olmak için tıklayınız.

 
 

LINK Değişim Programı

 
ArteYapi.com
İnşaat projeleri ve müteahhitlik hizmetleri

YapiBox.com
YKS, Kapı otomasyon, alüminyum korkuluk, paslanmaz çelik korkuluk ve küpeşte, pvc doğrama sistemleri

TatilUcakOtel.com
Tatil, otel, tatil bölgeleri, gezilecek yerler

BETONLAŞAN YEŞİL ALANLARA GEODUVAR ÇÖZÜMÜ

Betonlaşma, sadece binalarda değil, çevre ve peyzaj düzenlemelerinde de giderek yaygınlaşmaya başladı. Oysa, günümüz zemin mekaniği mühendisliği, bahçe ve parklar başta olmak üzere tüm açık alanların peyzaj düzenlemelerinde beton ve demir kullanmadan yüksek istinat duvarlarının yapımına imkan sağlıyor. Bu uygulamaların başında da geotextil ya da geoduvar adı verilen bir tür kumaş geliyor.

Geotextil sayesinde, beton ve demir kullanılmadan, araziye istenilen taşıma kapasitesi kazandırılabiliyor.

Bu da son dönemlerde giderek yaygınlaşan yeşil alanlarda beton ve demir kullanımının, en az düzeylere indirilmesini sağlıyor. Geotextil yöntemiyle, beton ve demir kullanmadan hafif bloklarla, yüksek istinat duvarlarının yapımı sağlanıyor.

YANLIŞ KULLANIM
Bu ürün tamamen teknik bir ürün olup, amacı dışında kullanımlarda olumsuz sonuçlar verebilir. İşin en ilginç yanını, bu malzemenin izolasyon fırmaları tarafından satılması oluşturuyor. Oysa, izolasyon özelliği olmayan textil türü bu malzemenin mutlaka işin tekniğini iyi bilen mühendislerce kullanılması gerekiyor.

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör Erol Güler'in Geotextil konusunda ciddi projeleri bulunuyor. Akademik çalışmalar ilmin temelini oluşturmakta. İşin akademik yönü ile şantiyede uygulayanların mutlaka birlikte çalışmaları gerektiğine inanıyorum.

Kullanım alanı oldukça yaygın olan bu malzeme, genellikle bina temellerinin oturacağı zeminlerin iyileştirilmesinde, oto yollarda yolun çökmesini önlemede, site içi yolarda, yol kenarındaki istinat duvarlarının beton ve demirsiz inşa edilmesinde, bina çevresindeki istinat duvarlarının yapımında, dere ıslahlarında, şev stabi1izasyonu işlerinde kullanılabiliyor. Hesabı doğru, imalatı kusursuz olduğu sürece, çok ekonomik ve uygun sonuçlar verebiliyor.

ESTETİK ÇÖZÜM
Bu sistemle, site, villa, park ve bahçeler gibi tüm açık alanların peyzaj düzenlemelerinin, kademelendirme işlemlerinin beton kullanmadan yapılması, estetik sonuçlar yaratabiliyor.

Hafif beton bloklarla beraber kullanıldığında hem istinad duvarı yapıp hem de üzerinde çiçek ve çim yetiştirme imkanları da sağlanabiliyor. Bu konularda doğru bilgi alabilmek için geoduvar alanında faaliyet gösteren firmalarla temas kurulması gerekiyor.

Her yanı beton yığını haline gelen İstanbul'da, hiç değilse, çevre düzenlemelerinde betondan kaçınmalıyız. Bu tip uygulamaları yaygınlaştırarak, betonlaşmayı bir nebze olsun azaltmaya, çevre düzenlemelerinde geoduvar uygulamalarına yönelmeliyiz.
En azından, çevre düzenlemelerinde betonlaşmayı önleyelim.


15.09.2005 tarihli Hürriyet Gazetesi, Emlak Eki
Ziya Oğuz AKBULUT

(Bu makale Sn. Akbulut'un izniyle yayınlanmıştır.)

Bu makale 7346 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                MAKALELER SAYFASINA DÖN