Yapı Teklif Verileri

 

 
 

Kolay Erişim

 
 
destek@bedavahizmet.com adresini MSN Messenger listenize eklemek için tıklayınız
 

Duyurular

 

YapıTeklif.com dan büyük KAMPANYA!!!...
İş ve talep sahiplerinin iletişim bilgilerine anında erişim fırsatı
ALTIN ÜYELİK...
Yıllık 50 TL
Üstelik Garanti Bankası kredi kartlarına 5 Taksit fırsatıyla
Detaylı bilgi için tıklayın...İnsan Kaynakları servisimiz hizmetinizde... İnşaat sektörüne yönelik iş ilanları ve özgeçmiş (CV) bankası için tıklayınız.

Firma - Ürün - Hizmet tanıtım sayfalarımız hizmetinizde... Bilgi için tıklayınız.

Değerli yazarlardan inşaat sektörüyle ilgili makaleleri yayınladığımız makaleler bölümümüz yayına girmiştir.

 
 

TEKLİF VERMEK İÇİN

 

 BİZİMLE ÇALIŞMAK İŞ/MALZEME TALEPLERİNE TEKLİF VERMEK İSTEYEN

Kaba ve ince inşaat işlerinde görev almak üzere taşeron firma ve ustalar, yapı malzemecileri, müteahhit, serbest çalışan iç mimar, mühendis, mimar, proje veya çizimle uğraşanlar; sistemimize BEDAVA üye olmak için tıklayınız.

 
 

LINK Değişim Programı

 
ArteYapi.com
İnşaat projeleri ve müteahhitlik hizmetleri

YapiBox.com
YKS, Kapı otomasyon, alüminyum korkuluk, paslanmaz çelik korkuluk ve küpeşte, pvc doğrama sistemleri

TatilUcakOtel.com
Tatil, otel, tatil bölgeleri, gezilecek yerler

TRAFİK İŞKENCESİNE YATAY SONDAJ ÇÖZÜMÜ

Şehirlerin imar planları, şehirde yaşayanların daha çağdaş, daha rahat ve kolay yaşamaları için yapılır. Yaşayanlara işkence çektirmek için değil. Bunun için de yerleşim alanları, ulaşım, su, kanalizasyon, elektrik gibi çağdaş gereksinmeler önceden planlanması gerekir. Bu alt yapı planları da 50 yıllık gereksinimlere yanıt verecek şekilde hazırlanmalıdır.

Bir yerleşim alanı oluşturulmadan önce tüm altyapı işlemleri tamamlanmalıdır. Ancak, tüm bunlar günümüzde tam tersi olarak işlemektedir. Bu nedenle, "köprülü kavşak yapılıyor" diye yollar kapatılmakta, "elektrik, su, kanal geçirilecek" diye caddeler, baştan başa kazılmaktadır. Burada akla ilk ya plan yapıcılarının yetersiz olduğu ya da siyasi ve idari hataların yapıldığı geliyor. Bakım ve onarımlarda bile yollar mutlaka trafiğin akışını engellemiyecek şekilde kapatılıyor. Bunun sonucunda, hem zaman hem de iş kaybı oluşuyor. Bu da sadece yaşayanların değil, ülke ekonomisinin de olumsuz etkilenmesine yol açıyor. Düşünün binlerce aracın saatlerce yollarda beklemesinden kaynaklanan yakıt sarfiyatını... O zaman, yapılan işin maliyet hesabı yapılırken, boşa harcanan yakıt ve iş kaybının da hesaplanması gerekmez mi?

Bu konularda duyarlı olan kuruluşları da takdir etmek gerekir diye düşünüyorum. Çorlu'da yolların kazılmaması trafiğin aksamaması için yatay sondaj yaptırma şartını getiren Belediye Başkanı Altan Ersin, bu şartı yerine getirmeyen müteahhit kuruluşlara, ruhsat vermiyor. Karayolları 1. Bölge Müdürü Kemal Ateş, Karayolları Tekirdağ II.Bölge Şefi Gürsel Özkan'ın konuya gösterdiği duyarlılığı neden İstanbul'daki yöneticiler göstermiyor?

YATAY SONDAJ ÇÖZÜMÜ
Boru sürmee diye adlandırılan yatay sondaj sistemi sayesinde yollar baştan başa kazılmadan, özel bir makine ile yatay istikamette su, kanalizasyon, elektrik gibi borular rahatlıkla geçiri1mekte ve yenilenmesi sağlanmakta. Bu sistem çelik boruların içine yerleştirilen burguların hem boruyu yatayda ilerletip, hem de içindeki toprağı boşaltan bir sistemdir. Hat boyunca borular ve burgular birbirine eklenerek ilerlemekte iş bitiminde ise içerdeki burgular geri çekilerek istenen boşluk elde edilmiş ve boru döşenmis olur. Bu sistemi Ataköy Köprülü Kavşağı'nda ISKI başarıyla kullanmışdır .

Bu tip teknik makineleri kullanmak konusunda ilgili kuruluşların bilgilenmesi gerekir diye düşünüyorum. Belki diğer sisteme göre maliyetli ama yaşayanlara trafikte işkence çektirmekten, yakıt ve iş kaybına yol açmaktan asla pahalı değildir.

Bir işletmenin başındaki yetkililerin kendi konusu olmayan konularda mutlaka işin uzmanlarınca verilen raporlara uyması gerekir. Ben müdürüm ne istersem o olur düşüncesi orta çağda kalan bir düşünce sistemidir. Ekip çalışması günümüzde çok önemlidir. Bir işin yapılması tekniğin gelişimi ile beraber bir çok kişinin birlikte çalışmasını gerektirmektedir. Başarı ve başarısızlık kişilerin değil ekiplerin olmalıdır. Ancak bu şekilde çalışan kurumlar başarılı olabilmektedir. Her işin bir püf noktası vardır. Bu bilinirse iş, çok daha kolaylaşır.

06.10.2005 tarihli Hürriyet Gazetesi, Emlak Eki
Ziya Oğuz AKBULUT

(Bu makale Sn. Akbulut'un izniyle yayınlanmıştır.)

Bu makale 4530 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                MAKALELER SAYFASINA DÖN