Yapı Teklif Verileri

 

 
 

Kolay Erişim

 
 
destek@bedavahizmet.com adresini MSN Messenger listenize eklemek için tıklayınız
 

Duyurular

 

YapıTeklif.com dan büyük KAMPANYA!!!...
İş ve talep sahiplerinin iletişim bilgilerine anında erişim fırsatı
ALTIN ÜYELİK...
Yıllık 50 TL
Üstelik Garanti Bankası kredi kartlarına 5 Taksit fırsatıyla
Detaylı bilgi için tıklayın...İnsan Kaynakları servisimiz hizmetinizde... İnşaat sektörüne yönelik iş ilanları ve özgeçmiş (CV) bankası için tıklayınız.

Firma - Ürün - Hizmet tanıtım sayfalarımız hizmetinizde... Bilgi için tıklayınız.

Değerli yazarlardan inşaat sektörüyle ilgili makaleleri yayınladığımız makaleler bölümümüz yayına girmiştir.

 
 

TEKLİF VERMEK İÇİN

 

 BİZİMLE ÇALIŞMAK İŞ/MALZEME TALEPLERİNE TEKLİF VERMEK İSTEYEN

Kaba ve ince inşaat işlerinde görev almak üzere taşeron firma ve ustalar, yapı malzemecileri, müteahhit, serbest çalışan iç mimar, mühendis, mimar, proje veya çizimle uğraşanlar; sistemimize BEDAVA üye olmak için tıklayınız.

 
 

LINK Değişim Programı

 
ArteYapi.com
İnşaat projeleri ve müteahhitlik hizmetleri

YapiBox.com
YKS, Kapı otomasyon, alüminyum korkuluk, paslanmaz çelik korkuluk ve küpeşte, pvc doğrama sistemleri

TatilUcakOtel.com
Tatil, otel, tatil bölgeleri, gezilecek yerler

İSTANBUL'UN OTOPARK SORUNUNA ÇİP FORMÜLÜ

Büyükşehir Belediyesi 2 yıldan bu yana araçlarda Çip (EMV) özelligi bulunan akiili kartlarin kullanilmasi 'projesi üzerinde çalisiyor. isin mantigi su. Her araca bir çip takilacak ve her araç uydudan takip edilecek. Siz kontör yükler gibi çipe para yükleyeceksiniz. Eger aracinizi evin ya da is yerinin önüne park edilecekse, merkez bunu belirleyecek ve hesabinizdan 1 kontör düsecek. Sayet, araç Eminönü gibi islek bir cadde ya da sokak arasina park edilecekse bu kez 5 kontör birden kesilecek. .

İSTANBUL'da hangi sokağa girerseniz girin, aracınızı tam park ederken hemen karşınızda biri biter ve "abi gel, sağ yap, topla" diye komutlar yağdırmaya başlar. Aracı yanaştırıp, ineceğiniz zaman da, cama gelip, "biraz daha ileri alır mısın" diyerek, insanı çileden çıkartır. Araçtan indiğinizde de elindeki koçandan bir yaprak koparıp, 5 YTL vermenizi ister. "Bu ne için" diye sorduğunuzda da yol kenarını ya belediye, ya da Emniyet Vakfı adına işlettiklerini söylerler. Parayı verseniz bir türlü, vermeseniz başka türlü. Vermezseniz, bu kez de "acaba aracıma bir zarar mı verir" diye düşünüp, istemeyerek de olsa, ödeme yapmak zorunda kalırsınız.

Kısacası, çoğu zaman park yeri bulamaz ve otopark mafyasına müşteri olunur. Şimdi konuya başka bir açıdan bakalım; 1- Belediye yaptığı yolların parasını 3194 sayılı İmar Kanununun 23. maddesi gereğince o sokaktaki ev sahiplerinden zaten peşinen alıyor. 2- İstanbul otopark yönetmeliği gereğince de, binanın otoparkı yoksa, ruhsat aşamasında otopark bedeli adı altında belediyeye ortalama 5 milyar lira harç ödeniyor. Bu harç da, Otopark Kanunu ve Yönetmeliği esasına göre sadece otopark yapımlarında kullanılabiliyor. Bu bedellerin belediyelerin ortak havuz hesabında toplanması gerektiği halde, belediyeler bu paraları kendi cari harcamalarında kullanıyor. 3- Araç satın alınırken çesitli isimler altında neredeyse aracın bedeli kadar vergi ödeniyor. 4- Araç kullanıldığı sürece de Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeniyor.. 5- Araçta kullanılan yakıt için de vergi ödeniyor.

Kısaca, arac kullanıldığı süre içinde ödenen vergilerle en az 2-3 kez satın alınıyor. Hani ödenen vergiler bize yol su elektrik olarak geri dönecekti...

Peki, tüm bu vergileri toplayan kurumlar, "bu araçlar nereye park edecek?" diye hiç mi düşünmüyor. Neden alınan otopark bedelleri ile her semte otopark yapılmıyor? Araçları koyacak park yerleri yoksa ne diye bu kadar araç satıyorlar? Anlamak zor. Japonya'da aracı park edeceğiniz yerin belgesini gösteremiyorsanız, aracı satın almanız mümkün olmuyor.

ÇİP UYGULAMASI
Bu gelirin cazibesine kapılan İstanbul Belediyesi 2 yıldan bu yana araçlarda Çip (EMV özelliği bulunan akıllı kartların kullanılması projesi üzerinde çalışıyor. İşin mantığı şu. Her araca bir çip takılacak ve her araç uydudan takip edilecek. Siz kontör yükler gibi çipe para yükleyeceksiniz. Eğer aracınızı evin ya da iş yerinin önüne park edilecekse, merkez bunu belirleyecek ve hesabınızdan 1 kontör düşecek.

Sayet, araç Eminönü gibi işlek bir cadde ya de sokak arasına park edilecekse bu kez 5 kontör birden kesilecek. Evin çevresi yerine baska bir sokağa park edilecek araçlarda, ödenecek kontör miktarı 3'e çıkacak.

Belediye bu yolla, cadde ve sokak aralarındaki otoparkları personel yerleştirmeden, kontrol altına almış olacak.

Ancak ben de diyorum ki, o halde baştan bu paraları toplamayın. Bir koyundan iki post çıkma misali halktan da defalarca bu bedeli almayın. Alıyorsanız da halka otopark yeri gösterin. Yeri kısıtlı olan mahalleler için çelik konstrüksiyonlu 2 -3 katlı pratik otoparklar var. Onlardan kurun. Şehrin ana merkezlerine ve prestijli alanlara gösterişli otoparklar yapılsın. Ama her mahallenin de bir otoparkı olsun.

27.10.2005 tarihli Hürriyet Gazetesi, Emlak Eki
Ziya Oğuz AKBULUT

(Bu makale Sn. Akbulut'un izniyle yayınlanmıştır.)

Bu makale 4334 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                MAKALELER SAYFASINA DÖN