Yapı Teklif Verileri

 

 
 

Kolay Erişim

 
 
destek@bedavahizmet.com adresini MSN Messenger listenize eklemek için tıklayınız
 

Duyurular

 

YapıTeklif.com dan büyük KAMPANYA!!!...
İş ve talep sahiplerinin iletişim bilgilerine anında erişim fırsatı
ALTIN ÜYELİK...
Yıllık 50 TL
Üstelik Garanti Bankası kredi kartlarına 5 Taksit fırsatıyla
Detaylı bilgi için tıklayın...İnsan Kaynakları servisimiz hizmetinizde... İnşaat sektörüne yönelik iş ilanları ve özgeçmiş (CV) bankası için tıklayınız.

Firma - Ürün - Hizmet tanıtım sayfalarımız hizmetinizde... Bilgi için tıklayınız.

Değerli yazarlardan inşaat sektörüyle ilgili makaleleri yayınladığımız makaleler bölümümüz yayına girmiştir.

 
 

TEKLİF VERMEK İÇİN

 

 BİZİMLE ÇALIŞMAK İŞ/MALZEME TALEPLERİNE TEKLİF VERMEK İSTEYEN

Kaba ve ince inşaat işlerinde görev almak üzere taşeron firma ve ustalar, yapı malzemecileri, müteahhit, serbest çalışan iç mimar, mühendis, mimar, proje veya çizimle uğraşanlar; sistemimize BEDAVA üye olmak için tıklayınız.

 
 

LINK Değişim Programı

 
ArteYapi.com
İnşaat projeleri ve müteahhitlik hizmetleri

YapiBox.com
YKS, Kapı otomasyon, alüminyum korkuluk, paslanmaz çelik korkuluk ve küpeşte, pvc doğrama sistemleri

TatilUcakOtel.com
Tatil, otel, tatil bölgeleri, gezilecek yerler

Gayrimenkul sahibinin ölümü halinde mirasçıların vergisi

Kaynak: Hürriyet Emlak (Şükrü Kızılot )

Gayrimenkul sahibinin ölümü halinde, gayrimenkuller kanuni mirasçılarına intikal ediyor. Ancak burada ince bir nokta var o da şu; ölen kişinin (murisin) gayrimenkulleri, bankadaki paraları vs. mirasçılara intikal ederken aynı zamanda borçları da intikal ediyor.

Bu nedenle, mirasçıların ölüm sonrası artı-eksi bir hesaplama yapması ve sonuçta borçlar fazla ise, "ölüm tarihinden itibaren 3 ay içinde" mirası red yoluna gitmelerinde yarar var.

Bu süreyi geçirirlerse, miras kalan malların dışında, kişisel varlıkları ile de ölenin borçlarından sorumlu olurlar.

O nedenle, bu ince noktaya dikkat etmekte yarar var.

2007 YILI İSTİSNA TUTARI

Gayrimenkul sahibinin ölümü halinde, mirasçıların vergi durumu 2007 yılı için değişti. 2006 yılında mirasçı başına uygulanan 83 bin 139 YTL’lik istisna, 2007 yılı için yeniden değerleme oranına göre yüzde 7.8 arttı ve 89 bin 623 YTL (yaklaşık 90 bin YTL) oldu.

Buna göre, evli iki çocuklu olan birisi 2007 yılında öldüğünde, bıraktığı mirasın (borçlar düşüldükten sonraki) değeri 220 bin YTL ise, mirasın 2/8’i (55.000 YTL’si) eşine, 3/8’i (82.500 YTL’si) bir çocuğuna, 3/8’i de diğer çocuğuna intikal edecek. Mirasçılar, sadece beyanname verecekler ancak her biri 89.623 YTL’lik istisnadan yararlandığı için, vergi ödemeyecekler. Ancak, binde 9 oranında harç ödemek suretiyle, miras yolu ile intikal eden gayrimenkulün tapusunu kendi adlarına alabilecekler.

ÇOCUKSUZ EŞ VE EVLATLIK

Evlatlıklar da 89.623 YTL’lik istisna tutarından, öz çocuklar gibi aynen yararlanıyorlar. Füruğ (yani ölen kişinin çocuğu ya da torunu) bulunmaması durumunda, eşe isabet eden miras hissesinin, 2007 yılında, 179 bin 352 YTL’si veraset ve intikal vergisinden müstesna olacak.

Buna göre örneğin, çocukları olmayan karı ve kocadan, koca 2007 yılında öldüğünde, karısı 179.352 YTL’ye kadar olan miras payı nedeniyle, veraset ve intikal vergisi ödemeyecek. Bu tutarı aşıyorsa, aşan kısım üzerinden yüzde 1’den başlayıp yüzde 3, 5, 7 olarak artan ve yüzde 10’a ulaşabilen oranda veraset ve intikal vergisi ödeyecek.

GAYRİMENKUL BAĞIŞLANMASI

2006 yılında; eşe, çocuğa, sevgiliye ya da bir başka kişiye yapılan gayrimenkul bağışının, 1.919 YTL’si, veraset ve intikal vergisinden müstesna tutuluyordu. Bu tutar 2007 yılı için 2.068 YTL olarak uygulanacak.

Anne, baba, eş ya da çocuğa yapılan ev, dükkan, arsa gibi gayrimenkul bağışları yüzde 5’den başlayan ve yüzde 15’i bulan bir vergi tarifesine göre, veraset ve intikal vergisine tabi tutuluyor.

Sevgiliye yapılan gayrimenkul bağışlarının vergi tarifesi biraz yüksek. Yüzde 10’dan başlıyor, bağışlanan malın değerine göre yüzde 30’a kadar ulaşıyor.

BANKADAKİ PARALAR

Ölen kişinin, bankadaki parasının mirasçılara ödenebilmesi için, mirasçıların o parayı vergi dairesine beyan etmeleri ve ilgili vergi dairesinden de veraset ve intikal vergisinin ödendiğine dair bir "tasdikname" alıp, bankaya ibraz etmeleri gerekiyor.

Tasdikname ibraz etmeyen mirasçılara, banka parayı yüzde 5 vergi kesintisi yaparak ödeyebilir. Mirasçılar da bu yüzde 5 vergiyi, ileride ödeyecekleri, veraset ve intikal vergisinden mahsup ettirirler.

BEYANNAME VE ÖDEME

Ölüm halinde, mirasçıların ölüm tarihinden itibaren 4 ay içinde, Sulh Hukuk  Mahkemesi’nden, "veraset ilamı" alıp, yine aynı süre içinde veraset ve intikal vergisi beyannamesi vermeleri gerekiyor. Bu süre; mirasçıların yabancı bir ülkede olmaları ya da ölümün yabancı ülkede olması durumunda, dört aydan altı aya çıkıyor. Hem ölenin hem de mirasçıların ayrı ayrı yabancı ülkelerde olduğu durumlarda, beyanname verme süresi sekiz ay oluyor.

Mirasçılar adına, ayrı ayrı tahakkuk eden vergiler, tahakkukundan itibaren üç yılda ve her yıl Mayıs ve Kasım aylarında olmak üzere, iki eşit taksitte ödeniyor.

Bu makale 5515 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                MAKALELER SAYFASINA DÖN