Yapı Teklif Verileri

 

 
 

Kolay Erişim

 
 
destek@bedavahizmet.com adresini MSN Messenger listenize eklemek için tıklayınız
 

Duyurular

 

YapıTeklif.com dan büyük KAMPANYA!!!...
İş ve talep sahiplerinin iletişim bilgilerine anında erişim fırsatı
ALTIN ÜYELİK...
Yıllık 50 TL
Üstelik Garanti Bankası kredi kartlarına 5 Taksit fırsatıyla
Detaylı bilgi için tıklayın...İnsan Kaynakları servisimiz hizmetinizde... İnşaat sektörüne yönelik iş ilanları ve özgeçmiş (CV) bankası için tıklayınız.

Firma - Ürün - Hizmet tanıtım sayfalarımız hizmetinizde... Bilgi için tıklayınız.

Değerli yazarlardan inşaat sektörüyle ilgili makaleleri yayınladığımız makaleler bölümümüz yayına girmiştir.

 
 

TEKLİF VERMEK İÇİN

 

 BİZİMLE ÇALIŞMAK İŞ/MALZEME TALEPLERİNE TEKLİF VERMEK İSTEYEN

Kaba ve ince inşaat işlerinde görev almak üzere taşeron firma ve ustalar, yapı malzemecileri, müteahhit, serbest çalışan iç mimar, mühendis, mimar, proje veya çizimle uğraşanlar; sistemimize BEDAVA üye olmak için tıklayınız.

 
 

LINK Değişim Programı

 
ArteYapi.com
İnşaat projeleri ve müteahhitlik hizmetleri

YapiBox.com
YKS, Kapı otomasyon, alüminyum korkuluk, paslanmaz çelik korkuluk ve küpeşte, pvc doğrama sistemleri

TatilUcakOtel.com
Tatil, otel, tatil bölgeleri, gezilecek yerler

Gayrimenkul satışında tanık bulundurulması

Şükrü Kızılot skizilot@yaklasim.com

Kaynak: Hürriyet Emlak Eki

Bazı durumlarda satılan gayrimenkulün "tapu işlemleri" yapılırken, tanık bulundurulması gerekebilir. Tapu sicil müdürlüklerinde yapılan akitli veya akitsiz işlemler sırasında; aşağıdaki durumlarda istemde bulunanı tanıyan iki tanık bulundurulması gerekir.

1- Taraflardan Biri veya Birkaçı İmza Atmayı Bilmiyorsa

Taraflardan biri veya birkaçının imza bilmemesi durumunda, tanık bulundurma zorunluluğu vardır. İmza bilinmediğinin tespiti, tapu müdürü tarafından yapılacaktır.

2- Taraflardan Biri veya Birkaçı Okuma Yazma Bilmiyorsa

Okuma yazma bilmeme kıstasının takdiri de tapu sicil müdürüne aittir. Bu konuda, kişinin bir okuldan mezun olup olmadığının önemi bulunmamaktadır. Resmi senedi okuyamayan ve okudum ibaresini yazamayan kimse, okuma yazma bilmiyor demektir.

3- Taraflardan Biri veya Birkaçı Sağır, Kör veya Dilsiz İse

Noterlik Kanunu’nun 73 ve 74. maddeleri tarafların sağır, kör veya yazı ile anlaşılması imkansız olacak derecede dilsiz olmaları halinde, işlemin iki tanık huzurunda yapılacağını hükme bağlamıştır. Kendileriyle, yazı ile anlaşılması mümkün olmayan dilsizler için, ayrıca işaret dilinden anlayan bir yeminli tercüman bulundurulmalıdır.

İlgilinin sağır, kör veya dilsiz olduğuna dair doktor raporu istenmesine gerek yoktur. Bu durumların takdiri, tapu sicil müdürüne aittir.

4- Tarafların Kimliğinde Kuşkuya Düşülmüş İse

Tarafların kimliklerinde kuşkuya düşülen hallerde, tanık istenmesi ve akde iştirak ettirilmesi gereğine kanunda (Tapu K. 26) ve tüzükte yer verilmiştir. Ancak bu durumun takdiri, Tüzüğün 13. maddesi gereği, tapu sicil müdürüne ait olmakla beraber, her türlü tereddütte tanık isteneceği anlamına gelmez. Tüzüğün tanık bulundurulmasını istediği durum, tarafların kimliklerinin tespiti ile ilgilidir. Bunun dışındaki bir sebepten dolayı tanık istenemez.

İstem sahibinin kimliğini gösteren ve tapu siciline girmiş belgelerden faydalanarak kimlik tespitine çalışılmalı, buna rağmen şüpheli bir hal görülüyorsa, bu takdirde akde tanık iştirak ettirilmelidir.

5- Ölünceye Kadar Bakma Akitlerinde

Borçlar Kanunu’nun 512. ve Medeni Kanun’un 545. maddeleri uyarınca düzenlenecek ölünceye kadar bakma akitleri, miras mukavelesi şeklinde olacağından, bu akit düzenlenirken yukarıda sayılan hallerden hiç biri olmasa dahi, iki tanık bulundurulması ve imzalarının alınması şarttır (TK GM Gn. 1439).

6- Kanunların Öngördüğü İşlemlerde

Burada sayılmamış olan fakat kanunlarda tanık bulundurulması emreden hallerde de iki tanık bulundurulması gerekir.

İşlemin yapıldığı dairede çalışanlar, hangi ünvanda olursa olsunlar tanıklık yapamazlar (TKGM Genelgesi Md. 1435). Ancak başka ilçe ve bölgelerde çalışanların tanıklık etmesine bir engel yoktur.

Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu’nda öngörülen tanıklarla ilgili yasaklar, burada işlemez. Yani ilgilinin usul-füru (alt ve üst soyu) karısı, nişanlısı, kardeşleri ve benzeri akrabaları da tanık olabilir. Çünkü buradaki amaç, HUMK’dakinden biraz farklıdır. Hukuk usulündeki yasaktan amaç, ilgili lehine yalan söyleyebilecek, zarara uğratabilecek kişileri tanıklıktan uzak tutmaktır. Burada ise amaç, ilgilinin zaten lehine hareket etmek, onun aldatılmasını önlemek ve Tapu Sicil Müdürlüğü’ne onun kimliğini teyit etmektir. Bu nedenle akrabaların da tanık olabileceği düşünülmektedir.

Tapu sicil müdürünün getirilen tanıkları reddedip, yeni tanık isteme yetkisi vardır.

Noterlik Kanunu’nun 74’ncü maddesine göre; "İlgilinin Türkçe bilmemesi halinde yeminli bir tercüman bulundurulur."

Tanıklar ve yeminli tercüman da resmi senedi imza ederler. Resmi senede tanık ve tercümanın kimlik bilgileri ve ikametgah adresleri yazılır. Tanık ve tercümanın okuma yazma bilmesi ve temyiz kudreti bulunan reşit kimselerden olması gerekir.

Bu makale 3399 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                MAKALELER SAYFASINA DÖN