Yapı Teklif Verileri

 

 
 

Kolay Erişim

 
 
destek@bedavahizmet.com adresini MSN Messenger listenize eklemek için tıklayınız
 

Duyurular

 

YapıTeklif.com dan büyük KAMPANYA!!!...
İş ve talep sahiplerinin iletişim bilgilerine anında erişim fırsatı
ALTIN ÜYELİK...
Yıllık 50 TL
Üstelik Garanti Bankası kredi kartlarına 5 Taksit fırsatıyla
Detaylı bilgi için tıklayın...İnsan Kaynakları servisimiz hizmetinizde... İnşaat sektörüne yönelik iş ilanları ve özgeçmiş (CV) bankası için tıklayınız.

Firma - Ürün - Hizmet tanıtım sayfalarımız hizmetinizde... Bilgi için tıklayınız.

Değerli yazarlardan inşaat sektörüyle ilgili makaleleri yayınladığımız makaleler bölümümüz yayına girmiştir.

 
 

TEKLİF VERMEK İÇİN

 

 BİZİMLE ÇALIŞMAK İŞ/MALZEME TALEPLERİNE TEKLİF VERMEK İSTEYEN

Kaba ve ince inşaat işlerinde görev almak üzere taşeron firma ve ustalar, yapı malzemecileri, müteahhit, serbest çalışan iç mimar, mühendis, mimar, proje veya çizimle uğraşanlar; sistemimize BEDAVA üye olmak için tıklayınız.

 
 

LINK Değişim Programı

 
ArteYapi.com
İnşaat projeleri ve müteahhitlik hizmetleri

YapiBox.com
YKS, Kapı otomasyon, alüminyum korkuluk, paslanmaz çelik korkuluk ve küpeşte, pvc doğrama sistemleri

TatilUcakOtel.com
Tatil, otel, tatil bölgeleri, gezilecek yerler

Binalar, zemin aşısıyla güçlenecek (Ziya Oğuz AKBULUT)

Ziya Oğuz Akbulut zoakbulut@hurriyet.com.tr

Hürriyet Emlak Eki 29.03.2007

Teknolojide yaşanan gelişmeler, inşaat sektöründe de anında uygulamaya konuluyor. Laboratuar ortamında yapılan çalışmalar bilinen ve olası sorunların hızla çözümünü sağlıyor.

Bu laboratuarlarda geliştirilen ürün ve tekniklerin şantiye ortamında da uygulanabilir olması, bilim adamlarının çalışmalarının başarısını pekiştiriyor. Aksi taktirde, bunlar bilimsel çalışma olmaktan öteye gitmiyor. Son geliştirilen "zemin aşısı" yöntemi de, zemin yapısının kendi kendine sertleştirilmesini sağlıyor. Bu da, zemine oksijenle birlikte bakteri enjekte edilmesiyle gerçekleşiyor.

Ancak, çok özel yapılarda çok yüksek maliyetlerle bir tekniğin uygulanıyor olması onun kullanılabilir bir malzeme veya teknik olduğu anlamına gelmiyor. Bu konuda yapılmış çok çalışma var. Fiberin demir yerine kullanılması, beton yerine özel bir kimyasal karışımın beton kalıplarına enjekte edilmesi ile betonun tarihe yollanması projeleri gerek maliyet gerekse yeterli malzeme teminindeki güçlükler nedeni ile uygulanamıyor. Uygulansa ne kadar iyi olacak. Binaların dayanımı ve esnekliği artacak, hafifleyecek deprem riski neredeyse ortadan kalkacak. Binalar ne kadar sallanırsa sallansın, kırılmadan yine eski halini alacak. Ayrıca, "Zemin ne kadar bozuk olursa olsun, bina denizde yüzen bir gemi gibi zemin üzerinde yüzecek ve böylece çürük zemin kavramı ortadan kalkacaktır" diye bu konunun tekniği anlatılıyor. Peki neden bu kadar mükemmel bir tekniği uygulayamıyoruz. Çünkü, şantiye kurallarına henüz uymuyor.

Şantiye kuralı da, bulunur malzeme, görsel ve teknik emniyet, dayanıklılık, uygun fiyat, kolay işçilik, süratli yapım ve iş ahlakından oluşuyor.

Bu gün 70 yıllık teknikle yapılan betonarme binalar bile, "deprem öncesi yapılan ve deprem sonrası yapılanlar" diye ikiye ayrılıyor. Kullanılan betonun kalitesi, inşaatın yapımı sırasındaki kontroller gerekçe gösterilerek, bina satış fiyatları belirlenirken, maliyetlerin üzerine yüzde 100 ile yüzde 300 arasında değişen farklar ekleniyor. Binaların bu tip ileri teknolojiyle yapıldığını düşünürsek, fiyatların ne boyutlara ulaşacağını varın siz hesaplayın. Bu fırsatçı zihniyet terbiye edilmedikçe bu tip yapılara geçişimizde o denli uzun vadeye yayılacaktır.

ZEMİN AŞISI

Yeni geliştirilen zemin aşısı da bu son teknolojilerden biri. Zemin yapısının sanılanın aksine canlı olduğu sonunda ispatlandı. Bu gerçek ortada iken yeni geliştirilen teknik ile zemine bakteri ve beraberinde oksijen ile gerekli besin enjekte edilerek zemin yapısının kendi kendine sertleştirilmesi sağlanabiliyor. Tabi burada şu soruda sorulabilir. Ekolojik dengeyi bozmak beraberinde ne gibi sorunları da getirecek. Biz binamızın altını sağlamlaştıracağız derken neleri bozacağız. Zaten teknolojik bir yaşam sürmek için bozduğumuz bu kadar doğal denge varken acaba bir yenisini mi devreye sokacağız. Doğal dengeyi bozmak yerine sağlam zeminlerde inşaat yapsak daha iyi olmazmı? Belki bir iki özel binada mesela Dolmabahçe Sarayı gibi tarihi yapılarda kullanılabilir ama genele yayılması bence doğal felaket olur. Bu nedenle, iyice düşünmeden ve etraflıca artısı, eksisi ile araştırılmadan uygulamaya sokulmaması gerekiyor.

Bu makale 3601 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                MAKALELER SAYFASINA DÖN