Yapı Teklif Verileri

 

 
 

Kolay Erişim

 
 
destek@bedavahizmet.com adresini MSN Messenger listenize eklemek için tıklayınız
 

Duyurular

 

YapıTeklif.com dan büyük KAMPANYA!!!...
İş ve talep sahiplerinin iletişim bilgilerine anında erişim fırsatı
ALTIN ÜYELİK...
Yıllık 50 TL
Üstelik Garanti Bankası kredi kartlarına 5 Taksit fırsatıyla
Detaylı bilgi için tıklayın...İnsan Kaynakları servisimiz hizmetinizde... İnşaat sektörüne yönelik iş ilanları ve özgeçmiş (CV) bankası için tıklayınız.

Firma - Ürün - Hizmet tanıtım sayfalarımız hizmetinizde... Bilgi için tıklayınız.

Değerli yazarlardan inşaat sektörüyle ilgili makaleleri yayınladığımız makaleler bölümümüz yayına girmiştir.

 
 

TEKLİF VERMEK İÇİN

 

 BİZİMLE ÇALIŞMAK İŞ/MALZEME TALEPLERİNE TEKLİF VERMEK İSTEYEN

Kaba ve ince inşaat işlerinde görev almak üzere taşeron firma ve ustalar, yapı malzemecileri, müteahhit, serbest çalışan iç mimar, mühendis, mimar, proje veya çizimle uğraşanlar; sistemimize BEDAVA üye olmak için tıklayınız.

 
 

LINK Değişim Programı

 
ArteYapi.com
İnşaat projeleri ve müteahhitlik hizmetleri

YapiBox.com
YKS, Kapı otomasyon, alüminyum korkuluk, paslanmaz çelik korkuluk ve küpeşte, pvc doğrama sistemleri

TatilUcakOtel.com
Tatil, otel, tatil bölgeleri, gezilecek yerler

Eğitime Muhtaç Mimarlar

Eğitime Muhtaç Mimarlar

Dikkat: Bu yazı, SMGM kapsamında kredilendirilmemiş olup, okuyanların kredileri varsa, 2 kredi kesinti yapılacaktır.

Mimar kişi eğitilmemiş midir? Daha farklı bir soru, 10 yıl önce mezun olmuş bir mimar, geri kalmış mıdır? Ya da neden geri kalmış, hangi konuda bilgilerini güncelleyememiştir?
Evet tahmin ettiğiniz gibi, konu şu meşhur SMGM meselesi. Giyim mağazası kısaltması şeklindeki bu harflerin, temsil ettiği kurum, Sürekli Mesleki Gelişim Merkezi. Şimdi bunu açalım, ne demek. "Sürekli" artık bizden kurtuluşunuz yok demek. "Mesleki Gelişim", prematüre doğan mesleğinizin yani mimarlığınızın genel olarak gelişime muhtaç olduğunun göstergesi. "Merkez" ise ne yazık ki ve affedersiniz "Götürürler merkeze, zorunlu tutarlar herkese" anlamlı deyimini akla getiriyor.
Şimdi bir meslek odası, daha baştan, temsil etmesi gerekli olan meslek sahiplerinin, gelişmemiş olduğunu savunarak her yıl onu eğiteceğini beyan edip, yine temsil etmesi gereken meslek mensuplarının, mesleklerini icra etmemelerini sağlarsa, o meslek odası temsil etmesi gereken meslek mensuplarına hizmet etmiş mi olur, onların mesleklerini icra edebilme haklarını kazandırmış mı olur, hatta onları geliştirebilmiş mi olur?
Gelelim kurallara:
Amaçlanan şey ne idi? Bilmem kaç yıl önce mezun olmuş olan mimarların güncel bilgi ve meslek bilgisini almaları ve gelişmeleri değil mi? Hah pekiyi. Artık mütekait olmaları gereken mimarlar ise bundan muaflar. Evet asıl güncel bilgiyi alması gereken ağabey, abla mimarlar bundan muaf, daha gençler eğitilmeli.
Başka bir durum da şu: Avrupa Birliği'ne girme konusunda "Aceleye gerek yok" tavırları içindeki oda, bu sayede kendisine zorunlu olarak bağlı, aidatını ödemezse icabında icra takibi yapabileceği ve TC uyruklu mimarın, mimarlık yapmasına "dur" derken, aynı projeyi yabancı bir mimar imzalayabiliyor. Zaten bir moda var ya, yabancı mimar, iç mimar daha makbul tutuluyor genel olarak. Bu yaklaşımı fütursuzca desteklemiş oluyor böylece bu oda.
Peki eğitimler ne alemde?
İşte size bir eğitim (!!!) etkinliği ve kredisi hakkında duyuru.
"TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi 16 Ekim 2008 Perşembe günü saat 17:30'da Mimarlar Odası Toplantı Salonu'nda Maharishi Veda Üniversitesi yöneticilerinden Raja Paul Potter ve Doç.Dr. Ayla Çevik ile "Doğal Yasayla Uyumlu Mimarlık: Maharishi Sthapatya Veda" söyleşisi gerçekleştirecektir. Katılımlarınızı rica ederiz. Saygılarımızla
Y. Yeşim Uysal, Sekreter Üye
Not: Söyleşi Sürekli Mesleki Gelişim kapsamında değerlendirilmektedir.
Doğal Yasayla Uyumlu Mimarlık / Maharishi Sthapatya Veda
Konuşmacılar: Raja Paul Potter ve Doç.Dr Ayla Çevik
Tüm evrenin mükemmel şekilde işleyişini sağlayan, düzenle bireysel ve toplumsal yaşamı uyum içine sokan dünyanın en eski mimarlık sistemi Maharishi Sthapatya Veda!dır. 100 kadar formülle hesaplandıktan sonra tasarımı yapılan ve inşa edilen yapılarda koruyucu bir alan etkisi oluşur. 1 Maharishi Sthapatya Veda ilkelerine göre yapılan binalarda yaşayanların sağlığı, iş ve aile yaşamı çok olumlu yönde etkilenir. Japonya'dan Güney Afrika'ya kadar dünyanın bir çok ülkesinde uygulanan bu mimarlık hakkında yapılacak söyleşiye davetlisiniz."


Raca Paul Potter
Arkitera Forum'dan bilgilendiğimiz üzere araştırılmış (Sn. Aslı Özbay'a teşekkürler) ki, Paul Potter -ki kendisi bir racadır- biz mimarlara mutluluk ve bunun yanında mesleğimizi yapmamız için kredi veren kişidir, yanda koruyucu alan etkisi fışkıran bir fotoğrafı bulunmaktadır. 2

Hemen SMGM'nin sayfasında, "SMGM nedir?" bölümünü açıp okuduğumuzda "Sürekli Mesleki Gelişim Merkezi ise mimarlık hizmetlerinin çeşitlendirilmesi ve etkinleştirilmesi açısından, toplumsal gereksinmelerin gelişim ve yöneliş alanlarını belirleyecek, henüz tanımlanmamış gereksinme alanlarını inceleyen bir kurumdur" diyor. Evet, böylece "henüz tanımlanmamış gereksinme alanları"nı ciddi ciddi abartmış olduklarını görüyoruz. Gerçekten tanımlayamıyorum. Tanımlanacak gibi de değil.
Sonra da, Sayın Murat Artu bu tür eğitimlere katılmadı ve transa geçip koruyucu alan etkisi oluşturmadı diye, mesleğinden oda tarafından men ediliyor. Kendisi yine kendi parasını ortaya koyup dava açıyor, Danıştay'a 3 yaptığı temyiz başvurusu kabul edildikten sonra odamız -canımız bizim- şu açıklamayı yapıyor;
"SMGM hukuksal duraksamanın yarattığı bu yeni dönemeci, kendi iç gelişimi ve yenilenmesi için bulunmaz bir fırsat olarak değerlendirmektedir."
"Fırsat", hem de "bulunmaz fırsat"!!!
Bulunur efendim. Bakın buldunuz işte. Arayıp da bulamadığınız fırsatla, "Koruyucu alan etkisi" ile SMGM'ye Danıştay'ın bu kararına kalkanlar yapabilirsiniz.
Şimdi artık güldük eğlendik, mesleğimizi koruyup kollamak adına, odanın yönetimini teslim ettiğimiz kişiler sağolsunlar, bizi güldürmeyi, şaşırtmayı her an beceriyorlar. Biz şu eğitim ve gelişme işini biraz oturup düşünelim.
Önce tanımlamalar ve yorumlar:
1. Açılan dava "eğitime karşı" gibi gösterilmektedir. Dava ve gerekçeli kararı iyi okunmalıdır.
2. Mesleğimizi ve meslek mensuplarını korumak ve kollamak yani "mimar"ın "mimarlık" yapmasını sağlaması gereken odanın görevleri arasında kimin eğitilmiş kimin eğitilmemiş olduğunu sorgulamak yoktur. Kimin eğitilmemiş olduğuna o karar veremez. Veremeyeceği karar doğrultusunda mimarlık yapmasına engel koyamaz.
3. SMGM, "su yalıtımı" diye firmaların pazarlama elemanlarını 20-30 yıllık mimarların önüne, "kredi vereceğim" diye atarak, aslında "gelişme"nin ne olduğunu bilmediğini ortaya koymuştur.
4. Böyle bir zorunluluk ortaya çıkartarak, buna boyun eğmeyen mimarın, mesleğini icra etme yani HAYATTA KALMA hakkını gaspetmiş, boyun eğenlere ise uymaları gereken trajikomik zorunluluklar sunmuştur.
5. SMGM, sadece ve sadece kendi istediğine ve daha çok da kendi verdiği seminerlere puan vererek, TEKEL'cilik yapmış, başvuruları reddetmiştir.
6. Çok büyük bir zorunluluk ortaya koymuş ama gel gör ki, yeteri kadar eğitim kurgulayamamıştır. Hatta basın açıklamasında "tüy dikip" bunu itiraf dahi etmiştir. Görüldüğü üzere eğitim ve etkinliklerdeki kaliteyi "binaların etrafına koruyucu alan etkisi" oluşturmaya kadar düşürmüştür. Yani fena halde hazırlıksızdır.
7. Bizi saran fiziksel çevrenin yani kentlerimizin, sokaklarımızın ve mekanlarımızın sorunları MİMARLARIN EĞİTİMSİZ olması mıdır? Yani bir bakın bakalım çevre ile genel olarak sosyolojik olaylarla ya da görsel, fiziksel çevre ile, korumacılıkla ilgili mimarlardan daha duyarlı, başka meslek grubu nedir. Siz kimi neden eğitmek zorundasınız ki?
8. Mimarlar eğitime muhtaç. Peki eğitilince sorunlar giderilecek mi? Sorun mimarlarda mı?
9. SMGM eğitimlerini eğer zorunlu kılmasanız, herkese "Bak mimarlık yapamazsın ona göre" diye mektuplar göndermeseniz bu eğitimlerinize işini gücünü bırakıp mimar gelir miydi? Bir test etseniz.
10. Yaşa, mezun olduğu yıla ya da TC vatandaşı olmaya göre imza yetkisi vermek de büyük saçmalıktır. 2005 yılının Haziran'ında mezun olan mimar, ömrü boyunca bu zorunluluktan muafken, 2006 yılının Şubat'ında mezun olan mimar, ömrü boyunca bu zorunluluğu taşıyacak. Şimdi aynı sınıfta olan biri, arkadaşları mezun olurken bir adet proje dersinden kaldı diye dersin hocasına kin beslemez mi? Besler.
11. Bu SMGM zorunluluğuna karşı olanlar, dava açıp haklarını arayanlar ve tabii kazananlar, ben ve benim gibi düşünenler, öğretim görevlisi olabilirler hatta eğitime karşı değillerdir. Ha unutmadan, -her ne demekse- "dinci" ya da AKP'li de değillerdir. Seçim zamanı, SMGM zorunluluğu kaşiflerinin diyeceklerini düşünün de...
Bir dahaki yazımda sizlere çevremdeki mimarların düşünceleri ve tabii ki benim yorumlarımla, okul sonrası mimarlık eğitiminin gerekli olup olmadığını ve alternatif çözüm önerilerini, yurtdışından örnekler vererek sunmaya çalışacağım.

Bu makale 3020 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                MAKALELER SAYFASINA DÖN