Yapı Teklif Verileri

 

 
 

Kolay Erişim

 
 
destek@bedavahizmet.com adresini MSN Messenger listenize eklemek için tıklayınız
 

Duyurular

 

YapıTeklif.com dan büyük KAMPANYA!!!...
İş ve talep sahiplerinin iletişim bilgilerine anında erişim fırsatı
ALTIN ÜYELİK...
Yıllık 50 TL
Üstelik Garanti Bankası kredi kartlarına 5 Taksit fırsatıyla
Detaylı bilgi için tıklayın...İnsan Kaynakları servisimiz hizmetinizde... İnşaat sektörüne yönelik iş ilanları ve özgeçmiş (CV) bankası için tıklayınız.

Firma - Ürün - Hizmet tanıtım sayfalarımız hizmetinizde... Bilgi için tıklayınız.

Değerli yazarlardan inşaat sektörüyle ilgili makaleleri yayınladığımız makaleler bölümümüz yayına girmiştir.

 
 

TEKLİF VERMEK İÇİN

 

 BİZİMLE ÇALIŞMAK İŞ/MALZEME TALEPLERİNE TEKLİF VERMEK İSTEYEN

Kaba ve ince inşaat işlerinde görev almak üzere taşeron firma ve ustalar, yapı malzemecileri, müteahhit, serbest çalışan iç mimar, mühendis, mimar, proje veya çizimle uğraşanlar; sistemimize BEDAVA üye olmak için tıklayınız.

 
 

LINK Değişim Programı

 
ArteYapi.com
İnşaat projeleri ve müteahhitlik hizmetleri

YapiBox.com
YKS, Kapı otomasyon, alüminyum korkuluk, paslanmaz çelik korkuluk ve küpeşte, pvc doğrama sistemleri

TatilUcakOtel.com
Tatil, otel, tatil bölgeleri, gezilecek yerler

İnşaat sektörü PVC kalıpla hafifledi

Ziya Oğuz Akbulut / Hürriyet Gazetesi EMLAK eki

Günümüz teknolojisi tüm alanlarda olduğu gibi inşaat sektöründe de gelişmeler gösteriyor. Bugüne kadar betonarme imalatında kullanılan ahşap ve çelik kalıpların yanında şimdide PVC esaslı kalıplar inşaat piyasasına girdi. Bu kalıbın diğer kalıplara göre en önemli özelliğini, kullanıldıktan sonra yıpranan veya defalarca kullanıldıktan sonra boşa çıkan kalıpların alış bedelinin yüzde 40’ı karşılığında geri alınması ve eritilerek içine katılan malzemelerle yeniden kalıp olarak kullanılır hale gelmesi oluşturuyor. En önemlisi, günümüzde yok olmaya başlayan ormanların kalıplık kereste için kesilmesini önlüyor.

Çelik geri dönüşümlü olmasına karşın oldukça ağır bir malzeme. Bu nedenle, kalıpta kullanılması iş makineleri gerektirmektedir. PVC ise hem dayanıklı hemde hafif bir malzeme olması nedeniyle bir anda inşaat sektörünün gözdesi oldu.

Peki bu PVC kalıp beraberinde neler getiriyör. Döşeme, kolon ve kirişlerde her tür beton dökümü için tasarlanmış uygun maliyetle ahşap ve beton kontroplağına alternatif ideal bir kalıp olarak tasarlanmış. Mekanik özellikleri yükleme süresine bağlı değil. Değişken yüklemeler bu tip kalıpların yorulmasına yol açmıyor. Su ,nem ve hava şartlarından etkilenmiyor..Yangın karşı dayanıklı olmasıda ayrı  bir avantaj sağlıyor.

İTÜ İnşaat Fakültesi, bu tip PVC kalıpları elastisite akma ve kopma dayanımı ile farklı açıklıklı kiriş numuneleri üzerinde yükleme deneyleri yaparak beton dökümü esnasında kalıbın sehim degerlerini kendi labratuarlarında incelemiş ve inşaat mühendislerine yardımcı olacak hesap tabloları oluşturmuştur.

Fiyatları açısından diğer kalıp malzemelerine göre mukayese yapıldığında ilk alış maliyeti yüksek olmasına karşın, kullanım tekrarının fazla olması ve geri verildiğinde bedelin yüzde 40’ının geri alınacağı hesaba katıldığında, ahşaptan 5 kat, plywooddan ise 2 kat daha ucuza mal olmaktadır.

Ayrıca PVC esaslı malzemelerin su emme özelliği olmadığından betonarme kalıbı olarak kullanıldığında ahşap esaslı kalıplara göre rölatif olarak daha fazla su betonun hidrotasyonunda kullanılabilmektedir. Bu durum ise beton mukavemetini çok olumlu etkilemektedir.

Kalıp olarak kullanılması halinde avantajkarı;

Yüzeyinin düzdün oluşu nedeniyle sıva gerektirmediğinden sıva maliyetinide ortadan kaldırmaktadır.  Proje ebatlarına göre üretim yapılabilme özelliği ile tip projelerde zaiatsız kullanım kolaylığı getirmektedir. hafif olması sebebi ile gerek nakliyede gerekse kalıp sökümü sırasında işçilerin üzerine düşmesi halinde can güvenliği açısından büyük avantaj sağlıyor.

Bu makale 6191 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                MAKALELER SAYFASINA DÖN