Yapı Teklif Verileri

 

 
 

Kolay Erişim

 
 
destek@bedavahizmet.com adresini MSN Messenger listenize eklemek için tıklayınız
 

Duyurular

 

YapıTeklif.com dan büyük KAMPANYA!!!...
İş ve talep sahiplerinin iletişim bilgilerine anında erişim fırsatı
ALTIN ÜYELİK...
Yıllık 50 TL
Üstelik Garanti Bankası kredi kartlarına 5 Taksit fırsatıyla
Detaylı bilgi için tıklayın...İnsan Kaynakları servisimiz hizmetinizde... İnşaat sektörüne yönelik iş ilanları ve özgeçmiş (CV) bankası için tıklayınız.

Firma - Ürün - Hizmet tanıtım sayfalarımız hizmetinizde... Bilgi için tıklayınız.

Değerli yazarlardan inşaat sektörüyle ilgili makaleleri yayınladığımız makaleler bölümümüz yayına girmiştir.

 
 

TEKLİF VERMEK İÇİN

 

 BİZİMLE ÇALIŞMAK İŞ/MALZEME TALEPLERİNE TEKLİF VERMEK İSTEYEN

Kaba ve ince inşaat işlerinde görev almak üzere taşeron firma ve ustalar, yapı malzemecileri, müteahhit, serbest çalışan iç mimar, mühendis, mimar, proje veya çizimle uğraşanlar; sistemimize BEDAVA üye olmak için tıklayınız.

 
 

LINK Değişim Programı

 
ArteYapi.com
İnşaat projeleri ve müteahhitlik hizmetleri

YapiBox.com
YKS, Kapı otomasyon, alüminyum korkuluk, paslanmaz çelik korkuluk ve küpeşte, pvc doğrama sistemleri

TatilUcakOtel.com
Tatil, otel, tatil bölgeleri, gezilecek yerler

Zeminler radyatöre dönüşecek yollarda buzlanma önlenecek

Ziya Oğuz Akbulut / Hürriyet Gazetesi EMLAK eki

Yeni teknolojilerle ilgili araştırmalar daha tam tamamlanmadan ve uygulamaların neticeleri alınmadan yapılan yorumlar, yanlış yönlendirmelere yol açabiliyor. Bu nedenle, "Akıllı Beton" adı ile anlatılan bu terimin ne anlama geldiği konusunda size bilgi vermeye çalışacağım. TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası’nın yaptığı araştırmaya göre, bu konuda çalışmalar daha tam olarak bitmedi. Belki ilerde çok daha yeni teknolojilerle karşılaşabiliriz. Ama şu ana kadar yapılan çalışmalara göre, akıllı beton sayesinde binaların zeminleri kolayca radyatöre dönüşerek, ısınmada önemli bir rol oynayabilecek. Ayrıca, bu yöntem otoyollarda da kolayca uygulanarak, kış aylarında yolların buz ve kar yüzünden kapanması önlenebilecek.

NEW YORK’TA ARAŞTIRMA YAPILIYOR

Deborah Chung, New-York Üniversitesi’nde araştırmalar yapan bir malzeme bilimcisi. Beton karışımlarına küçük miktarlarda karbon fiberinin katılmasıyla elektrik iletkenliğinin arttığını ve bunun nedeninin karışım içerisindeki diğer bileşenlerin elektrik iletkenliğinin olmamasından kaynaklandığını söylemektedir. Bu beton yüklendiği zaman her bir fiber ile fiberi çevreleyen beton arasındaki iletkenlik azalır. Yük kaldırıldığı zaman elektrik iletkenliği tekrar eski seviyesine döner. Bu sonuç, çok fonksiyonlu ve akıllı beton olarak nitelendirilen bir betonun, hem yapı malzemesi hem de algılayıcı olarak kullanılabileceği düşündürmektedir. Örneğin bu betonla inşa edilen bir karayolu köprüsünde iletkenlikteki bir dalgalanmanın, araç geçtiği anlamına geleceği, dönen bir tekerleğin bu beton üzerinde oluşturduğu basınç ve hız ile iletkenliğin değişiminin önceden ölçülen değerlerin üzerine çıktığı zaman yanlış bir durumun yaşandığı anlaşılabilecektir. Özellikle ağır vasıtaların belirlenen hız limitleri değerini aşması durumu trafikte incelenebilecek ve gerekirse böyle bir durumda kameralar devreye girebilecektir.

İLETKEN ÖZELİĞİ

Bir diğer kullanım alanı, bu betonların elektromanyetik dalgaları yansıtmasından yola çıkılarak bulunmuştur. Bilgisayar sektöründe, yayılan elektromanyetik dalgalar takip edilebilmektedir. Böylelikle bürolarda yapılan her iş takip edilebilecektir. Bu ve benzer durumlarda akıllı beton olarak nitelendirilen bu beton, hem yapısal taşıyıcı vazifesini görecek, hem de elektromanyetik veya radyo dalgalarının yayılmasına karşı koruma sağlayacaktır. Radyo dalgalarını yansıtan bir beton üretilmesi, akıllı otoyolların üretilmesine yardımcı olabilir. Bu otoyollarda araçlar kendi kendilerine yönlendirilecektir. Bu konudaki araştırmalar şu anda gömülü mıknatıslar vasıtasıyla yapılmaktadır. Fakat bu projeye göre sistemin maliyeti çok fazladır. Aynı sistemin yayılan radyo dalgalarını emen veya yansıtan betonlar vasıtasıyla yapılması daha ucuz bir maliyet oluşturmaktadır.

Benzer şekilde araştırmalar yapan bir diğer araştırmacı da Dr. Jim Beaudoin ’dır. Ottowa Bina Araştırma Enstitüsünde betonların iletkenliği üzerine bir çalışma yapmaktadır. Onun görüşüne göre betona karbon fiber eklemek pahalı bir yoldur. Bunun yerine iletken agrega kullanılmalıdır. Bunun için çelik üretiminde yan ürün olarak ortaya çıkan boşluklu karbon kullanılabilir ve bu oldukça ucuzdur. Karışım esnasında dikkatli kontrol ve nem içeriğinin uygunluğu bu betonu mükemmel yapısal bir beton haline getirebilir ve aynı zamanda iyi bir elektrik iletkenliği sağlayabilir. Dr. Beaudoin ’in projesi o kadar iyi bir iletkenlik sağlamaktadır ki içerisinden elektrik geçirerek bir ısıtma bile sağlandığı görülmüştür. İç ısıtma için, düşük voltajlı elektrik kaynağı iletken beton zeminine verilmektedir. Böylece tüm zemin radyatöre dönüşebiliyor. Diğer uygulamalarda, otoyollar, havaalanları betonlarında, buz ve karı eritmek için daha yüksek voltaj uygulanır. Bununla ilgili bir deneyde Ottowa’daki kış şartlarında olimpik yüzme havuzu büyüklüğünde bir döşemede bu sistem uygulanmış ve başarılı sonuçlar alınmıştır. Ayrıca bu şekilde üretilen betonun paratoner vazifesi görecek şekilde bantlar halinde üretilip, toprağa elektrik iletiminin sağlanması dahi düşünülmektedir. Bu ve benzeri uygulamalar, betonun rönesansı gibi görünmektedir.

Akılı betonla ilgili son gelişmeleri ve yaşanan tartışmaları İnşaat Mühendisleri Odası’nın internetteki sitesinden takip edebilirsiniz.

Bu makale 4716 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                MAKALELER SAYFASINA DÖN