Yapı Teklif Verileri

 

 
 

Kolay Erişim

 
 
destek@bedavahizmet.com adresini MSN Messenger listenize eklemek için tıklayınız
 

Duyurular

 

YapıTeklif.com dan büyük KAMPANYA!!!...
İş ve talep sahiplerinin iletişim bilgilerine anında erişim fırsatı
ALTIN ÜYELİK...
Yıllık 50 TL
Üstelik Garanti Bankası kredi kartlarına 5 Taksit fırsatıyla
Detaylı bilgi için tıklayın...İnsan Kaynakları servisimiz hizmetinizde... İnşaat sektörüne yönelik iş ilanları ve özgeçmiş (CV) bankası için tıklayınız.

Firma - Ürün - Hizmet tanıtım sayfalarımız hizmetinizde... Bilgi için tıklayınız.

Değerli yazarlardan inşaat sektörüyle ilgili makaleleri yayınladığımız makaleler bölümümüz yayına girmiştir.

 
 

TEKLİF VERMEK İÇİN

 

 BİZİMLE ÇALIŞMAK İŞ/MALZEME TALEPLERİNE TEKLİF VERMEK İSTEYEN

Kaba ve ince inşaat işlerinde görev almak üzere taşeron firma ve ustalar, yapı malzemecileri, müteahhit, serbest çalışan iç mimar, mühendis, mimar, proje veya çizimle uğraşanlar; sistemimize BEDAVA üye olmak için tıklayınız.

 
 

LINK Değişim Programı

 
ArteYapi.com
İnşaat projeleri ve müteahhitlik hizmetleri

YapiBox.com
YKS, Kapı otomasyon, alüminyum korkuluk, paslanmaz çelik korkuluk ve küpeşte, pvc doğrama sistemleri

TatilUcakOtel.com
Tatil, otel, tatil bölgeleri, gezilecek yerler

Mimarlık Tarihi Olmayan Tarihi Şehir

Mimarlık Tarihi Olmayan Tarihi Şehir

Tokyo günümüzde Dünya’daki en futuristik şehirlerinden biri olarak anılıyor. Bu bir gerçek, Odaiba gibi yapay adalarda, son moda ticari bina ya da Roppongi gibi yatırımcılar tarafından inşa edilen iş merkezlerinde “gelecek”i görebiliriz.

Öyleyse, eski Tokyo nerede? Osmanlı zamanındaki İstanbul gibi ahşap Tokyo kurulduğu 1603 yılından beri pek çok yangın geçirdi. Özellikle, Büyük Deprem, 1923 yılındaki yangın ve 1945 yılındaki Amerikan bombardımanı şehrin tamamını harap etti. Tokyo’da 100 senelik bina bile bulmak mümkün değil.

Ancak, bu sıkıntılar hiçbir zaman şehrin tarihini ya da doğasını tamamen silemedi. Modern öncesi dönemde kast sistemine (samuray döneminden yapılan bir mahalle sistemi) göre yapılan bölgeleme hala iyi korunmuş durumda. Feodal lord ya da yüksek makamdan çalışanların arsaları devlet binaları, üniversite ya da yabancı büyükelçilikleri gibi “modern” alanlara dönüştürüldü. 1877 yılından kurulan Tokyo Üniversitesi Japonya’nın kuzeyinden Maeda Ailesi’nin arsası, evlerinin kapısı üzerine ve eski günleri hatırlatan havuzun üzerine kuruldu. Hiçbir şey kalmamasına rağmen, hatıra ve şehrin strüktürü kalmış durumda.


Diğer yandan, bölgedeki normal mahallerde başka bir durum söz konusu. İnsanların günlük yaşantılarına devam ettikleri bu mahallerde modern öncesi dönemin nostaljik izlerini görmek mümkün. Bu evler kendilerini sürekli bir şekilde yenilediler ve tek binalar mimarlık tarihçileri tarafından kurtarılmak için yeteri kadar “tarihi” bulunmuyorlar. Ancak, bu evlerin arka sokaklarına göz attığımızda kuşak kuşak yaşayanları hissedebiliyoruz. Dar geçitleri ile geleneksel “nagaya”lar ya da sıra evler ile orjinal binalar yenilendi ve çoğunun biçimleri korundu.


Kesinlikle, araçların giremediği dar sokakları ile bu karışık mahalleler belediye ve kent plancıları tarafından “tehlikeli” ya da “modern olmayan” bölgeler olarak anılıyor. Geniş bulvarlara ya da betonarme yüksek binalara açılan pek çok dar-kör sokaklarında diğer modern öncesi şehirlerin modernleşme sürecini görebiliriz. aşağıdaki fotoğrafta görülebildiği gibi, Tokyo’da yeni ve eski; yüksek ve alçak; betonarme ve ahşap birbiriyle savaş halinde.


Elbette ki, insanlar tarihi eserlerin korunması için fazlasıyla bir dikkat göstermeli. Dünya Mirası’na kayıt konusundaki son patlama korumanın geçerli olduğunu gösteriyor. Ancak, tarihi binaların olmadığı tarihi mahalleler, korumak için yeterli görülmüyor. Hükümeti bu mahalleleri olduğu gibi bırakmaları konusunda ikna etmek için, bu bölgeleri binaların fiziksel yaşlanması dışında herhangi bir değerlendirme yöntemi var mı?

Bu makale 3385 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                MAKALELER SAYFASINA DÖN