Yapı Teklif Verileri

 

 
 

Kolay Erişim

 
 
destek@bedavahizmet.com adresini MSN Messenger listenize eklemek için tıklayınız
 

Duyurular

 

YapıTeklif.com dan büyük KAMPANYA!!!...
İş ve talep sahiplerinin iletişim bilgilerine anında erişim fırsatı
ALTIN ÜYELİK...
Yıllık 50 TL
Üstelik Garanti Bankası kredi kartlarına 5 Taksit fırsatıyla
Detaylı bilgi için tıklayın...İnsan Kaynakları servisimiz hizmetinizde... İnşaat sektörüne yönelik iş ilanları ve özgeçmiş (CV) bankası için tıklayınız.

Firma - Ürün - Hizmet tanıtım sayfalarımız hizmetinizde... Bilgi için tıklayınız.

Değerli yazarlardan inşaat sektörüyle ilgili makaleleri yayınladığımız makaleler bölümümüz yayına girmiştir.

 
 

TEKLİF VERMEK İÇİN

 

 BİZİMLE ÇALIŞMAK İŞ/MALZEME TALEPLERİNE TEKLİF VERMEK İSTEYEN

Kaba ve ince inşaat işlerinde görev almak üzere taşeron firma ve ustalar, yapı malzemecileri, müteahhit, serbest çalışan iç mimar, mühendis, mimar, proje veya çizimle uğraşanlar; sistemimize BEDAVA üye olmak için tıklayınız.

 
 

LINK Değişim Programı

 
ArteYapi.com
İnşaat projeleri ve müteahhitlik hizmetleri

YapiBox.com
YKS, Kapı otomasyon, alüminyum korkuluk, paslanmaz çelik korkuluk ve küpeşte, pvc doğrama sistemleri

TatilUcakOtel.com
Tatil, otel, tatil bölgeleri, gezilecek yerler

Avrupalı’dan 4.5 Kat Fazla Enerji Harcıyoruz

Avrupalı’dan 4.5 Kat Fazla Enerji Harcıyoruz

Orhan TURAN
Ode Yalıtım’ın Sahibi

Orhan Turan, tüm okul hayatı boyunca çalışmış, üniversiteyi bitirince girişimci olmuş. Elazığ’ın Bayındır Köyü’nde doğan Orhan Turan, tüm okul hayatı boyunca çalışmış, üniversiteyi bitirince iş bulamayınca mecburen girişimci olmuş. Turan bugün 50 milyon YTL ciro yapan Ode Yalıtım’ın sahibi.

Orhan Turan Türkiye’de yalıtıma önem verilmediğini anlatıyor: “Danimarka’da çatı kalınlığı 40, bizde 7 cm. Türkiye’de binaların yüzde 91’inin su yalıtımı yok. Yalıtım olsa depremde yıkılan evlerin yüzde 20’si kurtulurdu.”

Orhan Turan kış aylarında yolu kesilen Elazığ’ın Bayındır Köyü’nde büyüdü. İstanbul’a göç eden Turan ailesinin en atak çocuğuydu. Girişimci portresi olarak örnek gösterilen bir yaşam tecrübesine sahip olan Orhan Turan şimdilerde bu tecrübelerini öğrencilerle paylaşıyor.

Marmara Üniversitesi’nde ’girişimcilik’ anlatan Orhan Turan Türkiye’nin yüzde 100 Türk sermayeli olan tek yalıtım firması Ode Yalıtım’ın sahibi. Ode Yalıtım’a kısa bir süre önce İş Girişim Sermayesi 5 milyon dolarlık payla, şirketin yüzde 17.2’sini alarak ortak oldu. Bu işbirliğiyle önümüzdeki yıl 35 milyon dolarlık yatırım yapacak olan Ode Yalıtım’ın patronu Orhan Turan’la sohbet ettik.

Turan, küresel ısınmaya dikkat çekiyor. Enerji ve su tasarrufunun konuşulduğu şu günlerde yalıtım sayesinde elde edilecek tasarrufa değiniyor. ’3 katlı bir bina doğru yalıtımla 100 metrekarelik bir konut kadar enerjiye ihtiyaç duyar’ diyen Turan, örneklerle küresel ısınmaya karşı yapılabilecekleri anlattı.

Örnek girişimciler arasında gösteriliyorsunuz. Bu konuda da ders veriyorsunuz. Anadolu’da olanaksızlıklar içinde büyümüşsünüz. Çocukluğunuzdan başlarsak, nereden nereye geldiniz?
Elazığ- Keban’ın Bayındır Köyü’ndenim. 1968’de İstanbul’a taşındık. Göç ettik. Babam bizden önce gelmişti.

Babanız ne yapıyordu İstanbul’da?
İlk önceleri portakal satmış. Sonra da halı. Sırtında halı satarak başlamış işe, sonra mağaza sahibi olmuş. Aslında girişimcilik geni babamdan bana geçti. Ortaokuldan itibaren hep çalıştım. Ofis boyluk yaptım, bir avukatın yanında çalıştım. Tekstil işinde çalıştım. Çay ocağında, manifaturacıda çalıştım. Hep "farklı olmam gerekiyor" diye düşünüyordum.

Şirketinizi nasıl kurdunuz?
Askerde hayatım değişti. Toprakla, çimentoyla askerde tanıştım. Bu işlere girmeye ve kendi işimi kurmaya o zaman karar verdim. 3 ortaktık şirkette. Çok riskliydi benim için.

Tecrübesiz olduğunuz için mi böyle düşünüyordunuz?
Param, tecrübem ve çevrem yoktu. Yalnızca "başaracağım" diye bir inanç vardı. Çevremdeki herkes "bir şirkete gir çalış" diyordu. Kendi şirketini kurmak macera olarak görülüyordu. Bir yandan da mecburen girişimci olduk. İş yoktu. 1986’da bir arkadaşımız ayrıldı. 1987’de de diğer arkadaşım ayrıldı. Eşim yanıma geldi. Mali işleri üstlendi. Hala mali işler eşime emanet. 1988’de yalıtım işine başladım. Türkiye’de bu işi yapan ilk şirketiz.

İlk olmanın zorlukları nelerdi?
Türkiye’de olmayan teknolojileri getirdim. Fuarlara gittim. 1995’e kadar ithalat yaptım. Sonra üretim tesisi kurdum. Sektör bu işi iyi bilenlerin elinde değildi. İnsanlar kandırılıyordu. Ben sektörün büyüyeceğini gördüm. İlk mühendis çalıştıran şirketiz. Bu işle ilgili yazdığımız kitap okullarda okutuluyor. İZODER’in kurulma fikri de benimdir.

Şimdilerde küresel ısınma çok acil tasarruf tedbirlerini almamızı gerektiriyor...
Küresel ısınmanın neler getirdiği ortada. İyi bir yalıtım daha az enerji tüketimi demek. Depremde daha az konutun çökmesi demek. Deprem bölgesinde binaların su yalıtımı olmuş olsaydı, yüzde 20’sini kurtarmak mümkün olurdu.

Türkiye’deki konutların ne kadarında yalıtım var?
16 milyon konut var Türkiye’de. Yüzde 91’inde yalıtım yok.

Enerji tasarrufu için bir zorunluluk getirilmeli, standartlar belirlenmeli diye düşünüyor musunuz?
Bazı kurallar var ama uyan yok. Dünya ısınıyor, enerji fiyatları artıyor. Yalıtım şart. Avrupa buna özen gösteriyor. Biz ise aynı konfor için Avrupalılardan 4.5 kat fazla enerji harcıyoruz. Danimarka’da çatı kalınlığı 40 cm. Bizde 7 cm. Petrol zengini İran’da bile yalıtıma büyük önem veriyorlar. Bizde çok eksik.

İhracat yapıyor musunuz?
2001 krizinde tokat yedik ve ihracatı öğrendik. 25 ülkeye ihracat yapıyoruz. Bazı ürünlerimizi Yeni Zelanda’ya bile gönderiyoruz. Global markalarla rekabet ediyoruz. Yüzde 100 Türk sermayeli tek firmayız.

Hırslı ve azimlisiniz desem...
Hırslı ve inatçıyımdır. Sonuç odaklıyımdır. Yıldız Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünü bitirdim. Bir yıl iş bulamadım. Bir yıl arayıştan sonra Enka’nın Tuzla’daki tesisinde işe başladım. Kurtuluş’ta oturuyorduk. Yıl 1981’di. İş sabah 07.30’da başlıyordu. Ben 05.30’da evden çıkıyordum. İşe giderken sokakta yalnızca köpekler olurdu. Başarı kolay değil. Bir bedel ödemeniz gerekiyor. Akşamları da bilgisayar ve İngilizce kursuna gidiyordum. Ve o zamanlar eşimle flört ediyorduk. Onunla da sinemaya giderdim.

19 Şubat 2001. Yeni yatırıma girmiştim. Eylül’de inşaata başladım, makine siparişlerini verdim. Kriz patladı. Şubat ayında da Anayasa fırlatılıp, dolar fırlayınca çok sıkıntılı günler geçirdim.

Ders verdiğiniz öğrencileri nasıl buluyorsunuz?
Şimdi fırsatlar daha fazla. Bizler imkansızlıklar içinden çıktık. Ancak bugün rekabet fazla. Şimdiki gençler daha atak, istekli ama bir bölümü her şey hızlı olsun istiyor. Emek harcamadan bir şey olunabileceğini düşünüp, bedel ödemeden bir yerlere gelmek istiyorlar.

İş Girişim Sermayesi size ortak oldu. İş Girişim’le birlikte büyüme stratejileriniz değişti mi?
İş Girişim 2004’ten beri bizi takip ediyordu. Ben onları bilmiyordum. Keşke daha önce bilseydim. Bugüne kadar hep öz kaynaklarla büyüdük. Onlar için de inşaat sektörü yeni. 35 milyon dolarlık yatırım yapacağız. 2006’da 50 milyon YTL ciro yaptık. 3 yıl sonra bunu 3 katına çıkaracağız.

Kaynak: Vatan Gazetesi/Elif Ergu

Bu makale 6433 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                MAKALELER SAYFASINA DÖN