Yapı Teklif Verileri

 

 
 

Kolay Erişim

 
 
destek@bedavahizmet.com adresini MSN Messenger listenize eklemek için tıklayınız
 

Duyurular

 

YapıTeklif.com dan büyük KAMPANYA!!!...
İş ve talep sahiplerinin iletişim bilgilerine anında erişim fırsatı
ALTIN ÜYELİK...
Yıllık 50 TL
Üstelik Garanti Bankası kredi kartlarına 5 Taksit fırsatıyla
Detaylı bilgi için tıklayın...İnsan Kaynakları servisimiz hizmetinizde... İnşaat sektörüne yönelik iş ilanları ve özgeçmiş (CV) bankası için tıklayınız.

Firma - Ürün - Hizmet tanıtım sayfalarımız hizmetinizde... Bilgi için tıklayınız.

Değerli yazarlardan inşaat sektörüyle ilgili makaleleri yayınladığımız makaleler bölümümüz yayına girmiştir.

 
 

TEKLİF VERMEK İÇİN

 

 BİZİMLE ÇALIŞMAK İŞ/MALZEME TALEPLERİNE TEKLİF VERMEK İSTEYEN

Kaba ve ince inşaat işlerinde görev almak üzere taşeron firma ve ustalar, yapı malzemecileri, müteahhit, serbest çalışan iç mimar, mühendis, mimar, proje veya çizimle uğraşanlar; sistemimize BEDAVA üye olmak için tıklayınız.

 
 

LINK Değişim Programı

 
ArteYapi.com
İnşaat projeleri ve müteahhitlik hizmetleri

YapiBox.com
YKS, Kapı otomasyon, alüminyum korkuluk, paslanmaz çelik korkuluk ve küpeşte, pvc doğrama sistemleri

TatilUcakOtel.com
Tatil, otel, tatil bölgeleri, gezilecek yerler

Malzemenin Mimarlığı Unuttuğu Yer: Yol Cepheleri

Malzemenin Mimarlığı Unuttuğu Yer: Yol Cepheleri


Bugün, giydirme cephe dendiğinde sokaktaki vatandaştan, işverenlere, firma sahiplerinden mimarlara herkesin aklında farklı şeyler canlanıyor. 20. yüzyılın başından itibaren Bauhaus’ta ilk örnekleri ortaya çıkan giydirme cepheler, zaman içinde hem teknik olarak hem de kullanımında birçok değişikliğe uğramış görünüyor.

Temelde, bina için taşıyıcı fonsiyonu olmayan cephe sistemi demek olan giydirme cephelerin ilk örnekleri, Modernist hareket dahilinde tüm cam cepheler şeklinde ortaya çıktı (örnek). İçeriye daha çok ışık ve hava girmesi, böylelikle iç mekan kalitesinin yükseltilmesi temeline dayanan bu yaklaşım ile döşemeden döşemeye tamamen camdan oluşan cepheler Modern mimarlığın ifadesi haline geldi. Her ne kadar güneş kontrolü ve klimatizasyon konularında bazı aksaklıklar ve güçlükler barındırsa da, cam cephe uygulamaları bu dönemden başlayarak mimarlığın çehresini değiştirdi.

Cam giydirme cephelerin resmi ilk örneği, San Fransisco’daki Hallidie Building olarak kabul ediliyor (1917-18). 1949-50 yılları arasında inşa edilen, saydamlık ve sosyal demokrasi fikirlerinin giydirme cephe ile ifade edildiği Birleşmiş Milletler Merkez Binası ise New York City’deki ilk örnek.

1970’li yıllara gelindiğinde alüminyum profillerin giydirme cephelerin taşıyıcı ızgaralarında kullanılmaya başlanmasıyla, sonsuz denebilecek çeşit ve varyasyonda üretim olanakları ortaya çıktı. Ucuz ve yüksek işlenebilirliği olan bir malzeme olan alüminyum giydirme cephelerde diğer malzemelerin yerini alması sonucu, bu sistemlerin maliyetlerinde hatırı sayılır düşüşler oldu, kullanımı yaygınlaştı.

Giydirme cephe sistemlerinin Türkiye’ye gelmesi çok uzun sürmedi. 70’li yılların sonuna doğru burada da örnekleri artmaya başladı. Bilinen ilk örneklerinden biri, İstanbul Balmumcu’daki Cam Han (1979), bugün hala kullanımda.

Günümüzde çok çeşitli yöntemlerle, farklı teknik özelliklere sahip birçok versiyonu üretilen giydirme cepheler genel olarak binanın taşıyıcı sistemine dıştan tespit edilen (alüminyum) bir ızgara ile bu ızgara sisteme takılan panellerden oluşuyor. Bu paneller, işlevin gerektirdiği şekilde saydam ya da opak, hareketli ya da sabit yüzeylerden oluşabiliyor. Işık geçirmesi gereken ve pencere işlevi yüklenen kısımlar sadece camdan; dış duvar işlevini yerine getirecek olan opak kısımlar ise cam, metal, asbestli çimento levha, plastik, doğal ve yapay taş vb. paneller ile değişik yalıtım katmanları ve iç yüzey kaplama malzemesinden meydana geliyor.

Bu çeşitlilik ve esneklik giydirme cephe sistemlerinin uygulanmasını yaygınlaştırırken beraberinde kontrolsuz uygulamaları da getiriyor. Ülkemizde zaten yaygın olan mimarsız yapısal çevre oluşumu için elverişli bir alternatif olarak rağbet görüyor. Hem malzemenin ucuzluğu hem de mimardan koparılan birkaç kuruşun hesabı ile küçük bütçeli firma sahipleri, bina yaptırabiliyor, mevcut binalarını “modernize” edebiliyorlar. Özellikle bu ikincisi, yani mevcut binaların daha “modern” ya da “prezentabıl (!)” bir karakter kazanması için yol tarafındaki tek cephesine uygulanan giydirme cepheler yol boylarında ilginç manzaralar oluşturuyor. Daha çok aynalı cam giydirmelerle erişilmeye çalışılan bu seçkinlik ifadesi mevcut binanın plan şeması ve dolayısıyla cephe düzeninden bağımsız olarak uygulanabildiğinden çoğu zaman mimari bir yaklaşımla değil, malzeme üreticisinin öngörüsüne göre şekilleniyor.

Giydirme cephe sistemlerinin menşei göz önüne alındığında, taşıyıcı sistemden bağımsızlık bakımından tutarlı fakat iç mekanda yarattığı etki bakımından son derece çelişkili örnekler sergileyen bu yapılar, Tükiye’nin neresine giderseniz gidin, yoğunluğu değişen fakat niteliği değişmeyen bir homojenlikle uzayıp gidiyor.

Türkiye’nin her yerinde alışkın olduğumuz bu mimarsız mimarlık manzarasını Bursa özelinde belgeledik. Çektiğimiz fotoğraflar, yol boyunca gözlemlenen içler acısı durumu gözler önüne seriyor.
Kaynak: Wikipedia, Arkiv, "Yapı Elemanı Tasarımında

Bu makale 4285 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                MAKALELER SAYFASINA DÖN