Yapı Teklif Verileri

 

 
 

Kolay Erişim

 
 
destek@bedavahizmet.com adresini MSN Messenger listenize eklemek için tıklayınız
 

Duyurular

 

YapıTeklif.com dan büyük KAMPANYA!!!...
İş ve talep sahiplerinin iletişim bilgilerine anında erişim fırsatı
ALTIN ÜYELİK...
Yıllık 50 TL
Üstelik Garanti Bankası kredi kartlarına 5 Taksit fırsatıyla
Detaylı bilgi için tıklayın...İnsan Kaynakları servisimiz hizmetinizde... İnşaat sektörüne yönelik iş ilanları ve özgeçmiş (CV) bankası için tıklayınız.

Firma - Ürün - Hizmet tanıtım sayfalarımız hizmetinizde... Bilgi için tıklayınız.

Değerli yazarlardan inşaat sektörüyle ilgili makaleleri yayınladığımız makaleler bölümümüz yayına girmiştir.

 
 

TEKLİF VERMEK İÇİN

 

 BİZİMLE ÇALIŞMAK İŞ/MALZEME TALEPLERİNE TEKLİF VERMEK İSTEYEN

Kaba ve ince inşaat işlerinde görev almak üzere taşeron firma ve ustalar, yapı malzemecileri, müteahhit, serbest çalışan iç mimar, mühendis, mimar, proje veya çizimle uğraşanlar; sistemimize BEDAVA üye olmak için tıklayınız.

 
 

LINK Değişim Programı

 
ArteYapi.com
İnşaat projeleri ve müteahhitlik hizmetleri

YapiBox.com
YKS, Kapı otomasyon, alüminyum korkuluk, paslanmaz çelik korkuluk ve küpeşte, pvc doğrama sistemleri

TatilUcakOtel.com
Tatil, otel, tatil bölgeleri, gezilecek yerler

TARİHSEL SÜREÇTE UYGUN BEDELİN SEÇİMİ (Dr.Y.Müh. Hüseyin GENCER)

       Kamu ihale uygulamalarında uygun bedelin seçimine tarihsel süreçte bakıldığında, 1934–1984 yılları arasında elli yıl yürürlükte kalan 2490 sayılı Yasada, en düşük fiyat teklifi uygun bedel olmuştur. Özellikle yapım işlerinde en düşük bedelin süre, maliyet ve kalite açısından olumsuz sonuçlar doğurduğu, böylece en düşük teklifin, en pahalı tekliften daha da pahalıya mal olduğunun sıklıkla görüldüğü gerekçesiyle, devlete daha pahalıya mal olan bu sistemden vazgeçilmiştir.

1.1.1984 tarihinde yürürlüğe giren 2886 sayılı Devlet İhale Yasasında uygun bedel, “Tahmin edilen bedeli geçmemek üzere, teklif edilen bedellerin tercihe layık görülenidir.” şeklinde olmuştur. Bu tercih, her yıl Bayındırlık Bakanlığınca yayınlanan “Uygun Bedelin Tercihinde Kullanılan Kriterler Hakkında Tebliğ Hükümleri”ne göre belirleniyordu. Kriterlere göre yapılan puanlama sonucunda ilk yıllarda maksimum %20 tenzilat ve teminat artırımı, sonraki yıllarda özetle aritmetik ortalama sonucu bulunan teklif “Uygun Bedel” olarak kabul edilmiştir. Ancak, yeterlik komisyonlarınca verilen iş durumu ve tutumu puanı sübjektif ölçülere göre belirlenmekteydi. Yeterlik komisyonlarının iş durumu ve tutumu puanını belirlerken yansız ve gerçekçi ölçülere göre hareket etmediği ve uygulamada görülen bazı aksaklıklar üzerine, idareyi şaibeden kurtarmak anlayışı gibi faktörlerden dolayı bu uygulamadan vazgeçilerek en düşük teklifin uygun bedel olduğu eski sisteme yeniden dönülmüştür. Nitekim en son 2002 Yılı Tebliğine göre; geçerli tekliflerin içinde en yüksek indirim oranını ihtiva eden teklif, “Uygun Bedel” olmuştur. Bunun sonucu 2886 sayılı Kanuna göre yapılan yatırım projeleri ihalelerinde, son yıllarda ihale indirim oranları çok yüksek (%50 ve daha yüksek oranlar) olmuştur. Başka bir deyişle, kamu yatırım projelerinin yapımı, yükleniciler tarafından, maliyetin çok altında bir ihale bedeliyle üstlenilmiştir.

1.1.2003 tarihinde yürürlüğe giren Kamu İhale Kanununa göre uygun bedel, ekonomik açıdan en avantajlı teklif olmaktadır. Ekonomik açıdan en avantajlı teklif ise, ekonomik ve mali yeterlik kriteri ile mesleki ve teknik yeterlik kriterini asgari gerçekleyen en düşük fiyat teklifidir. Hâlbuki 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kaliteye önem veren bir Kanun’ dur. Zira Kanunun 38. maddesi aşırı düşük teklifler ile ilgilidir. Bu maddeye göre; ihale komisyonları, geçerli teklifleri tespit ettikten sonra, geçerli tekliflere ve yaklaşık maliyete göre aşırı düşük sınır değeri tespit eder. Teklif fiyatı aşırı düşük sınır değerin altında olan teklifleri reddetmeden önce belirlediği süre içinde teklif sahiplerinden teklifte önemli olduğunu tespit ettiği bileşenlerle ilgili ayrıntıları yazılı olarak ister. Bileşenler, teklifin maliyet bileşenlerini (iş kalemlerinin miktar ve birim fiyatını), ayrıntılar ise fiyat analizlerini ifade etmektedir. Yapım işlerinde ihale komisyonu, aşırı düşük tekliflerin maliyet bileşenlerini ve/veya bunlara ait fiyat analizlerini;

a) Yapım yönteminin ekonomik olması,

b) Yapım işinin yerine getirilmesinde kullanacağı avantajlı koşullar,

c) Yapım işinin özgünlüğü

Hususlarında belgelendirilmek suretiyle yapılan yazılı açıklamaları dikkate almak suretiyle aşırı düşük teklifleri değerlendirir ve ihaleyi sonuçlandırır. Başka bir deyişle, ihale komisyonu yapacağı değerlendirme sonucu aşırı düşük sınır değerinin bir üstündeki teklif dâhil, sınır değerin altındaki tüm tekliflerden birini ekonomik açıdan en avantajlı teklif olarak değerlendirerek ihaleyi sonuçlandırabilir. Ancak bu değerlendirmenin nasıl yapılacağı hususunda matematiksel bir yöntem olmadığından uygulamada şikâyetlere yol açmaktadır. Zira ihale komisyonları bazı ihalelerde, sınır değerin altındaki tüm teklifleri aşırı düşük teklif kabul ederek değerlendirme dışı bırakmakta ve sınır değerin bir üstündeki teklifi ekonomik açıdan en avantajlı teklif olarak değerlendirmektedir. Bu durumda sınır değerin altındaki teklif sahipleri şikâyet etmektedirler. Bazı ihalelerde ise, sınır değerin altındaki tekliflerden birini ekonomik açıdan en avantajlı teklif kabul etmektedirler. Bu durumda ise bu teklifin altındaki teklif sahipleri şikâyet etmektedirler. Şikâyetler sonuçlandırılmadan sözleşme imzalanmadığından ihale süreci uzamakta ve yatırımların gecikmesine yol açmaktadır. Bazı ihalelerde ise, ihale komisyonları şaibe altına girmemek için en düşük teklifi, ekonomik açıdan en avantajlı teklif kabul etmektedirler. En düşük fiyat teklifi, kamu yatırım projelerinin gerçekleştirilmesinde en ekonomik maliyet olmadığından 2490 ve 2886 sayılı Yasalarda en düşük teklifin uygun bedel olmasının yarattığı bu sorun, 4734 sayılı Kamu İhale Kanununda da devam etmekte ve tarihsel süreçte uygun bedelin seçiminde etkin bir çözümün bulunamadığı görülmektedir.

Kamu kıt kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması, yatırımlardan elde edilecek sosyal faydanın topluma zamanında sunulması için, ihalelerde rekabet ortamı yaratılmak suretiyle kaliteden ödün verilmeden kaliteyi planlanan sürede, ön görülen bütçe sınırları içinde gerçekleştirebilecek en düşük teklif, ekonomik açıdan en avantajlı teklif olmalıdır. Ekonomik açıdan en avantajlı teklifin seçiminin en etkin çözümü, bilgisayar ortamında tamamen objektif kriterlere göre seçilmesi ile mümkündür.

 

 

Dr.Yük.Müh. Hüseyin GENCER

GENCER Mühendislik&Danışmanlık&Müşavirlik

www.ihalekazan.com

Bu makale 5536 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                MAKALELER SAYFASINA DÖN