Yapı Teklif Verileri

 

 
 

Kolay Erişim

 
 
destek@bedavahizmet.com adresini MSN Messenger listenize eklemek için tıklayınız
 

Duyurular

 

YapıTeklif.com dan büyük KAMPANYA!!!...
İş ve talep sahiplerinin iletişim bilgilerine anında erişim fırsatı
ALTIN ÜYELİK...
Yıllık 50 TL
Üstelik Garanti Bankası kredi kartlarına 5 Taksit fırsatıyla
Detaylı bilgi için tıklayın...İnsan Kaynakları servisimiz hizmetinizde... İnşaat sektörüne yönelik iş ilanları ve özgeçmiş (CV) bankası için tıklayınız.

Firma - Ürün - Hizmet tanıtım sayfalarımız hizmetinizde... Bilgi için tıklayınız.

Değerli yazarlardan inşaat sektörüyle ilgili makaleleri yayınladığımız makaleler bölümümüz yayına girmiştir.

 
 

TEKLİF VERMEK İÇİN

 

 BİZİMLE ÇALIŞMAK İŞ/MALZEME TALEPLERİNE TEKLİF VERMEK İSTEYEN

Kaba ve ince inşaat işlerinde görev almak üzere taşeron firma ve ustalar, yapı malzemecileri, müteahhit, serbest çalışan iç mimar, mühendis, mimar, proje veya çizimle uğraşanlar; sistemimize BEDAVA üye olmak için tıklayınız.

 
 

LINK Değişim Programı

 
ArteYapi.com
İnşaat projeleri ve müteahhitlik hizmetleri

YapiBox.com
YKS, Kapı otomasyon, alüminyum korkuluk, paslanmaz çelik korkuluk ve küpeşte, pvc doğrama sistemleri

TatilUcakOtel.com
Tatil, otel, tatil bölgeleri, gezilecek yerler

Depreme, korezyonu önleyen çelikle meydan okunacak

Yazar:Ziya Oğuz Akbulut zoakbulut@omegainsaat.net   Kaynak: Hürriyet gazetesi Emlak Yaşam Eki

Doğal afetler arasında en yıkıcı olan depremlerdir. Bu nedenle, gerçekleştirilen araştırma ve geliştirme çalışmalarının ağırlığını da depremler oluşturuyor. Bu kapsamda yapılarda beton kalitesi ile beraber donatı kaliteside ön plana çıkıyor. Yeni arayışlar bu alanlar üzerinde odaklaşıyor. Bu güne kadar yapılan çalışmalar doğru bir betonarme yapının ancak doğru donatı çeliği ve uygun beton kalitesinin kullanılması ile gerçekleştirileceğini göstermiştir.

Yeni üretilen inşaat çeliğinde esneklik, yüksek mukavemet, kaynak edilebilirlik, kolay şekil alma ve yüksek korezyon direnci ön plana çıkarılmıştır. Esnekliği tarif eden en kısa yanıt kolay kırılmayandır. Sıradan donatı çelikleri yeterli uzama oluşturmadan koparlar. Yeni üretilen deprem çeliği esnek yapısı ile kopmaya karşı direnç sağlar. Esnek bir yapıya aşırı yük uygulandığında donatıdaki esneklik özelliği sayesinde yapı kırılmadan ayakta kalır.

KAYNAK YAPILABİLİYOR

Yüksek mukavemet deyince yüksek akma ve çekme dayanımı ve yorulma dayanımı algılanmalıdır. Akma dayanımı donatıda kalıcı şekil değişiminin başladığı yükü, çekme dayanımı ise donatının koptuğu yükü ifade eder. Yeni deprem çeliğinde, akma dayanımı, kaynak edilebilirlik etkiside muhafaza edilerek 500 N/mm2 nin üzerine yükseltilmiştir. Çekme dayanımı ise Akma dayanımının mimumum 1.15 katıdır. Bir donatıda söz konusu bu değerler ve bu değerler arası fark ne kadar yüksek ise, donatı o kadar sağlamdır.

Yorulma dayanımı ise donatının akma sınırı altında tekrarlı bir yük uygulanması durumunda yorularak koptuğu sınır değerdir. Yine bir donatının sağlamlığı konusunda karar verilebilecek önemli bir kriterdir.

Yeni üretilen deprem çeliği uluslararası akredite test kuruluşları tarafından her yıl düzenli olarak yapılan yorulma testlerinin tamamında 2 milyon çevrimin üzerinde dayanım sergileyerek performansını kanıtlamıştır.

Artık günümüz teknolojisinde inşaat sektörünün kabul ettiği (Modern donatı çelikleri) kaynak edilebilme ve kolay şekil verilebilme özellikleri ile de ön plana çıkmaktadır. Özellikle deprem riskinin yoğun olduğu sismik bölgelerde uygulanan inşaat tekniklerinde, donatıların birbirlerine kaynaklanarak monte edilmesi ve şekil verilerek sabitlenmesi deprem anında oluşacak hareketler açısından önemli bir avantaj sağlamaktadır. Yeni üretilen deprem çeliği sahip olduğu kaynak edilebilirlik ve kolay şekil alabilme kabiliyeti sayesinde gerek ülkemizde gerekse dünyanın bir çok sismik bölgesinde güvenle ve sorunsuz olarak kullanılabilmektedir.

Kısaca, kulanım kolaylığı, kaynak edilebilirliği ve kolay şekil alabilme formülü bir yenilik olarak statik açıdan bina imalatında önemli bir faktördür.

KOREZYONU ÖNLÜYOR

Korezyon günümüzde ülkelerin baş etmeye çalıştığı ve dünya ekonomisine her yıl milyarlarca dolarlık zarara neden olduğu büyük uğraş alanlarından biridir. Özellikle, deprem riski ile birlikte etkisi çok daha önemli hale gelen korezyon inşaat sektörününde önemli sorunları arasındadır. Korezyon denince akla gelmesi gereken donatının yüzeyinden iç kısımlarına doğru derinlemesine nufus etmiş kahverengi yoğun oksit tabakalarıdır. Korozyon direnci düşük donatılarla   yapılmış bir çok yapının dış yüzeyinde donatının tamamen eridiği dahi görülebilir. Bu   nedenle deprem riski yüksek bölgelerde inşa edilecek  betonarme binalarda kullanılacak donatının korezyon direnci, doğrudan betonarmeninde ömrünü tayin etmektedir. Donatı korezyon direnci ne kadar yüksek ise, betonarmeninde korezyon direnci o derecede yüksek olacaktır.

Yeni deprem çeliği sahip olduğu kimyasal özellikleri ile iç kısımlarına korezyonun ilerlemesini önler. Yüzeyde oluşturduğu homojen film tabakası ile yüzeyden gelecek etkilere karşı donatıyı korur.

Tüm bu özellikleri ile yeni üretilen bu deprem çeliği inşaat sektöründe önemli bir rol oynayacaktır.

Bu makale 5240 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                MAKALELER SAYFASINA DÖN