Yapı Teklif Verileri

 

 
 

Kolay Erişim

 
 
destek@bedavahizmet.com adresini MSN Messenger listenize eklemek için tıklayınız
 

Duyurular

 

YapıTeklif.com dan büyük KAMPANYA!!!...
İş ve talep sahiplerinin iletişim bilgilerine anında erişim fırsatı
ALTIN ÜYELİK...
Yıllık 50 TL
Üstelik Garanti Bankası kredi kartlarına 5 Taksit fırsatıyla
Detaylı bilgi için tıklayın...İnsan Kaynakları servisimiz hizmetinizde... İnşaat sektörüne yönelik iş ilanları ve özgeçmiş (CV) bankası için tıklayınız.

Firma - Ürün - Hizmet tanıtım sayfalarımız hizmetinizde... Bilgi için tıklayınız.

Değerli yazarlardan inşaat sektörüyle ilgili makaleleri yayınladığımız makaleler bölümümüz yayına girmiştir.

 
 

TEKLİF VERMEK İÇİN

 

 BİZİMLE ÇALIŞMAK İŞ/MALZEME TALEPLERİNE TEKLİF VERMEK İSTEYEN

Kaba ve ince inşaat işlerinde görev almak üzere taşeron firma ve ustalar, yapı malzemecileri, müteahhit, serbest çalışan iç mimar, mühendis, mimar, proje veya çizimle uğraşanlar; sistemimize BEDAVA üye olmak için tıklayınız.

 
 

LINK Değişim Programı

 
ArteYapi.com
İnşaat projeleri ve müteahhitlik hizmetleri

YapiBox.com
YKS, Kapı otomasyon, alüminyum korkuluk, paslanmaz çelik korkuluk ve küpeşte, pvc doğrama sistemleri

TatilUcakOtel.com
Tatil, otel, tatil bölgeleri, gezilecek yerler

Fiber, betona karışıyor hafif bina dönemi başlıyor

Yazar: Ziya Oğuz AKBULUT

Hürriyet gazetesi

Beton yapı sistemlerinde kullanılan malzemeler, doğada kolay bulunması, alışılmış ve yetişmiş elemanlarının olması nedeniyle bugüne kadar en fazla tercih edilen malzemelerdi. Ancak, betonun ağır bir malzeme olması, binaların da ağır olmasına yol açıyor. Şimdi fiber sistemlerle bu dezavantaj, avantaja dönüştürülmeye çalışılıyor. Fiber, betona karıştırılarak mevcut sistem takviye edilme yoluna gidiliyor. Böylece, inşaat sektöründe daha hafif, daha dayanıklı ve daha kısa sürede tamamlanan binalar dönemi başlıyor.

katkı malzemeleri günümüzde yaygın olarak beton, harç karışımları, çimento tabanlı yan yapı ürünleri gibi alanlarda kullanılıyor. Fiber beton ise, betonun bariyer direncini, şoka karşı direnci ve darbe direncini arttırıyor. Ayrıca, destekleme, sıkılık, dayanıklılık gibi ek özellikler de kazandırıyor. Yeni teknoloji ürünü olan fiber beton, önümüzdeki dönem yapı sektörüne önemli katkı sağlayacak bir potansiyele de sahip.

1970 li yıllarda ABD, İngiltere, Kanada gibi bazı gelişmiş ülkeler, inşaatlar için sentetik fiber araştırmalarına başlamış ve daha sonraları bu konuda ticari olabilecek bazı gelişmeler elde etmişler. Fiber, betona ya da harca karıştırıldığında, test raporları, tüm farklı alanlarda inşaat kalitesinin belirgin ölçüde arttığını göstermiş. Öncelikle; parçalanma direnci artmış ve yüzey çatlama belirtileri büyük ölçüde azalmış; ikinci olarak, bariyer özelliği gelişmiş, su geçirgenliği kontrol altına alınmış. Üçüncü olarak, darbe direnci 3 ila 4 kat artmış, betonun sıkılığı büyük oranda gelişmiş. Son olarak da, sertlik artmış, aynı zamanda da bükülme direncini önemli miktarda yükselttiği gözlenmiş.

Bu yöntem, şimdi daha da geliştirildi. Özel bir bükülme prosesinden geçirilerek PP PE PET ten üretilmeye başlandı. Aktivasyon sonucu yüzeyinin kaplanmasıyla, iyi bir alkali ve asit direnci, yaşlanma direnci, mükemmel yayılma kalitesi, düşük yoğunluk gibi bir çok özellik kazandırıldı. Ürün bir araya toplanmadan beton yada harç içinde eşit olarak dağılarak, çimento ile güçlü bir çekim oluşturmakta ve nemi toplamaktadır.

Teknik Özellikler ve Performans

Fiber betonun gerilme kuvveti mpa 280 e, Modulüs ü mpa 3800 e, özgül ağırlığı 0.91 e çıkarılmış, asit-alkali direnci de önemli oranda artırılmış. Ayrıca, fiber betonun erime noktası 165 dereceye, yanma noktası 583 dereceye çıkmış, elektrik ve ısı iletkenliği ise çok düşük seviyelere indirilmiş.

Fiber Beton Kullanmanın Getirdiği Avantajlar

1-Çimento harcına karıştırılırsa, ayrılma direncini büyük ölçüde arttıracağı gibi, çatlama indeksi 1.5 ila 2 kat oranında azalacak.

2- karıştırılırsa, darbe direncini 3 ila 4 kat oranında arttıracak.

3- Bükülme direncini yüzde 5 ile yüzde 12 oranında arttıracak.

4- Betona karıştırıldığında, bariyer direncini arttıracak ve su geçirgenliğini 1.5 ila 2 kat oranında düşürecek.

5- Sertliği büyük ölçüde arttıracak, yorgunluk direncini yüzde 15 ile yüzde 40 oranında arttıracaktır.

Fiber Beton Kullanım Alanları

Fiber beton, beton yollar başta olmak üzere, havaalanı pistleri, uçak park peronları, sulama projeleri, suya dayanıklılık gerektiren su şebekeleri ve kanalizasyon sistemleri, Otoyollar, tünel ve demiryolları, metro projeleri, köprü, bağlantı kavşakları, viyadükler, yapıların beton ve sıvaları, her türlü çimento bazlı yan yapı ürünlerinde kullanılabilecek.

Bu makale 8178 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                MAKALELER SAYFASINA DÖN