Yapı Teklif Verileri

 

 
 

Kolay Erişim

 
 
destek@bedavahizmet.com adresini MSN Messenger listenize eklemek için tıklayınız
 

Duyurular

 

YapıTeklif.com dan büyük KAMPANYA!!!...
İş ve talep sahiplerinin iletişim bilgilerine anında erişim fırsatı
ALTIN ÜYELİK...
Yıllık 50 TL
Üstelik Garanti Bankası kredi kartlarına 5 Taksit fırsatıyla
Detaylı bilgi için tıklayın...İnsan Kaynakları servisimiz hizmetinizde... İnşaat sektörüne yönelik iş ilanları ve özgeçmiş (CV) bankası için tıklayınız.

Firma - Ürün - Hizmet tanıtım sayfalarımız hizmetinizde... Bilgi için tıklayınız.

Değerli yazarlardan inşaat sektörüyle ilgili makaleleri yayınladığımız makaleler bölümümüz yayına girmiştir.

 
 

TEKLİF VERMEK İÇİN

 

 BİZİMLE ÇALIŞMAK İŞ/MALZEME TALEPLERİNE TEKLİF VERMEK İSTEYEN

Kaba ve ince inşaat işlerinde görev almak üzere taşeron firma ve ustalar, yapı malzemecileri, müteahhit, serbest çalışan iç mimar, mühendis, mimar, proje veya çizimle uğraşanlar; sistemimize BEDAVA üye olmak için tıklayınız.

 
 

LINK Değişim Programı

 
ArteYapi.com
İnşaat projeleri ve müteahhitlik hizmetleri

YapiBox.com
YKS, Kapı otomasyon, alüminyum korkuluk, paslanmaz çelik korkuluk ve küpeşte, pvc doğrama sistemleri

TatilUcakOtel.com
Tatil, otel, tatil bölgeleri, gezilecek yerler

Depreme Karşı En Etkin Yöntem.. Yık ve yeniden yap..

İnş. Yük. Müh. Ediz AKAL

 

Ulusumuzun yaşadığı onca deprem felaketine rağmen yanlışlar devam ediyor. Özellikle İstanbul ve deprem bölgelerinde binalara  güçlendirme adı altında yapılan çalışmalar yapıların yıkılma riskini arttırıyor. Bu duruma meslek odalarının ve üniversitelerin seyirci kalması  hatta bu kandırmacanın içinde yer almaları üzüntü vericidir. Depremi ve insanların vicdanlarını kullanarak bilimsellikten uzak , sadece yapana maddi kazanç sağlayan bu güçlendirme komedisinden  vazgeçmek gerekiyor. Depremin değil binaların insanlara zarar verdiğini unutmamak lazım ve biran önce güçlendirme yerine yıkıp yeniden yapma sisteminin devreye sokulması gerekiyor.

Özellikle inşaat mühendislerinin duyarlı davranıp binaya hesap edilemeyen yükler yüklemek yerine yıkılıp yeniden yapılması yönünde halkımıza yol göstermeleri, belediyelerin mevcut yerleşim bölgelerini ıslah edecek düzenlemelere gitmesi, meslek odalarınında bu konulardaki yol gösterici görevini yerine getirmesi ilk başta yapılması gerekenlerdir. Gerçek anlamda güçlendirme yapmak çok pahalı bir yöntemdir dünyada sadece tarihi değeri olan, yıkılamayacak önemdeki binalara uygulanır. Riskli binalar için tek çözüm yıkıp yeniden yapmaktır. Özellikle İstanbul’da 15 yaşın üstündeki birçok bina betonunun deniz kumuyla hazırlanan karışımdan oluştuğu ve el ile döküldüğünü düşünürsek , büyük çoğunluğu riskli binalar sınıfındadır.

İnsanımızın olası bir depremde hayatta kalmasını istiyorsak hızlı davranarak makro projelerle binaların yıkılıp yeniden yapılmasını özendirecek çalışmalara başlamak gerekiyor.

 

Bu makale 4812 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                MAKALELER SAYFASINA DÖN