Yapı Teklif Verileri

 

 
 

Kolay Erişim

 
 
destek@bedavahizmet.com adresini MSN Messenger listenize eklemek için tıklayınız
 

Duyurular

 

YapıTeklif.com dan büyük KAMPANYA!!!...
İş ve talep sahiplerinin iletişim bilgilerine anında erişim fırsatı
ALTIN ÜYELİK...
Yıllık 50 TL
Üstelik Garanti Bankası kredi kartlarına 5 Taksit fırsatıyla
Detaylı bilgi için tıklayın...İnsan Kaynakları servisimiz hizmetinizde... İnşaat sektörüne yönelik iş ilanları ve özgeçmiş (CV) bankası için tıklayınız.

Firma - Ürün - Hizmet tanıtım sayfalarımız hizmetinizde... Bilgi için tıklayınız.

Değerli yazarlardan inşaat sektörüyle ilgili makaleleri yayınladığımız makaleler bölümümüz yayına girmiştir.

 
 

TEKLİF VERMEK İÇİN

 

 BİZİMLE ÇALIŞMAK İŞ/MALZEME TALEPLERİNE TEKLİF VERMEK İSTEYEN

Kaba ve ince inşaat işlerinde görev almak üzere taşeron firma ve ustalar, yapı malzemecileri, müteahhit, serbest çalışan iç mimar, mühendis, mimar, proje veya çizimle uğraşanlar; sistemimize BEDAVA üye olmak için tıklayınız.

 
 

LINK Değişim Programı

 
ArteYapi.com
İnşaat projeleri ve müteahhitlik hizmetleri

YapiBox.com
YKS, Kapı otomasyon, alüminyum korkuluk, paslanmaz çelik korkuluk ve küpeşte, pvc doğrama sistemleri

TatilUcakOtel.com
Tatil, otel, tatil bölgeleri, gezilecek yerler

Ürettiği Kiremit 1.7 Milyar Adedi Aştı, Şirketi Damat Canlandırdı

Ürettiği Kiremit 1.7 Milyar Adedi Aştı, Şirketi Damat Canlandırdı

Eskişehir'de Deliorman'dan göçmen Sabri Kılıçoğlu'nun 1927'de kurduğu kiremit fabrikası bugüne kadar 1.7 milyardan fazla kiremit üretti. 100 milyon metrekareyi aşan üretimin yüzde 30'a yakını Anadolu'nun her yerinde hálá çatılarda bulunuyor. Şirket yoluna 'damat' Savaş Özaydemir'le devam ediyor.

Atatürk'ün Eskişehir'den birkaç girişimciyi toplayıp; 'şu kiremit işini halledin, aleme rezil oluyoruz' sözü ile harekete geçen Deliormanlı Sabri Kılıçoğlu'nun hikayesi şimdilerde damadı Savaş M. Özaydemir ile devam ediyor. Cumhuriyet'in ilk fabrikalarından Kılıçoğlu Kiremit'in (Kılıçoğlu Toprak Sanayi A.Ş) 77 yılda 1.7 milyardan fazla kiremit ürettiği tahmin ediliyor ve yıllardır kesintisiz süren üretim önümüzdeki birkaç yıl içinde dörde katlanacak. Savaş M. Özaydemir kayınpederinin hikayesiyle başlıyor söze:

‘Ben Kılıçoğlu'nun damadıyım. Fabrikayı 1992'de aileden devraldım. O nedenle asıl girişimci dedemiz Sabri Kılıçoğlu'nun hikayesi önemli. Sabri Bey fabrikayı 1927'de kurmuş. Eskişehir'e Deliorman'dan gelip, önce ekmek fırını açmış. Benim babam da Üsküp'ten gelenlerden ve o da fırıncıymış. İkisi ciddi anlamda rakipmiş ve çok çekişirlermiş. Cumhuriyetle birlikte ülkede yapılaşma başlıyor ve ülkede kiremit üretimi yok, Marsilya'dan ithal ediliyor. Atatürk, Eskişehir'den birkaç kişiyi topluyor ve 'şu kiremit işini halledin, aleme rezil oluyoruz' diyor. Eskişehir'in toprağı uygun olduğundan orası seçilir.’

İlk Üretim Bulgur'dan
Özaydemir, Eskişehir'de ilk kiremit üretiminin Bulgaristan'dan göçmen ama Bulgar olan birkaç aile tarafından başlatıldığını anlatıyor ve devam ediyor:
‘Bulgar ailelerden biri bu kiremite uygun toprağı keşfediyor ve satın alıyor. Bizim dede de onlara odun satıyor ve yüklüce alacağı oluyor. Sonra da alacağına karşılık bu toprağı onlardan alıp bir fabrika kurmaya karar veriyor. Vehbi Bey'in (Koç) kiremit hikayesi de bu hikayeyle biraz çakışıyor zaten. Sabri Bey ile Vehbi Bey çok iyi tanışırlardı. Vehbi Bey'in Ankara dışındaki ilk dükkanı da Eskişehir'de açılmıştı.’

Eskişehir'de Kılıçoğlu Kiremit Fabrikası dönemin imkansızlıklarına rağmen dörtdörtlük bir tesis olarak kurulur. Fabrikanın içine demiryolu bile girer ve ürün direkt trene yüklenip Anadolu'nun her yerine ulaştırılır. Sabri Kılıçoğlu, 1942'de kendisine profesyonel bir yönetici bulur. Selanik göçmeni Murat İnce'yi işin başına geçirir.

Murat İnce, Viyana'da ortaokul ve lise, sonra da üniversitede ekonomi tahsil etmiştir. Sabri Kılıçoğlu, Murat İnce'yi alır yanına ve Avrupa'nın en iyi makinelerini seçip fabrikayı yeniler. Kojenerasyon sistemle 1949-54 arasında dönemin en modern fabrikasını yeniden kurarlar. Ateş tuğlası gerekir; tesisi kurulur, döküm parçalara ihtiyaç olur; dökümhaneler kurulur. 1950'lere gelmeden yılda 15 milyon adet kapasiteli (sonra 22 milyon adete çıkar) inanılmaz bir tesistir artık Kılıçoğlu.

Sabri Kılıçoğlu'nun tek oğlu 1974'te bir kazada ölür. Fabrikalar 1988'e kadar Murat İnce tarafından yönetilir. 1992'ye kadar da profesyonellerce yönetilen tesis o yılın mart ayında ailenin damadı Savaş M. Özaydemir tarafından devralınır.

Makineleri Biz Yaptık, Almanlar Kopyaladı
Savaş M. Özaydemir, Eskişehir Organize'de kurdukları modern fabrikanın tüm makinelerini Kılıçoğlu'nun sanayi geleneği sayesinde kendilerinin yaptığını anlatıyor. Özaydemir, ‘İlk fabrikamızı Alman teknolojisiyle kurmuştuk. Ortadoğu ve Balkanların en büyük fabrikası olan son modern fabrikamızdaki makineleri biz yaptık ve kurduk hatta Alman makineciler bizden bazı konularda kopya da yaptılar’ diye konuşuyor. Özaydemir şöyle devam ediyor:
‘İsrail, Lübnan, Irak, Mısır, Rusya, Suudi Arabistan, Belçika, Fransa'ya satabiliyoruz. Bu yıl 60 milyon adet, gelecek yıl 70 milyon adet üreteceğiz. 5 yıl içinde de 120 milyon adet üretime çıkacağız. Çalışan sayımız da 700'e yakın. Ciromuz ise 15 milyon dolar civarında.’

İngiliz’e Satmadık, Hayata Döndük
Kılıçoğlu Kiremit'in yönetim boşluğu yüzünden 1990'ların başında zora girdiğini anlatan Savaş M. Özaydemir, ‘Ben şirkete 1980'de yönetim kurulu üyesi oldum. 1985'te sen 'yönet' dediler, olmadı, 1986'da bıraktım. 1991'de bir İngiliz firma ile ortaklık görüşmeleri başlatıldı, anlaşma sağlandı. Ben de yönetim kurulundaydım ve yönetim olarak satışı reddettik. Bu arada Körfez Savaşı da başlayınca İngilizler çekildi. Piyasa da çok kötüleşti ve bu sırada aile bana 'sen bu şirketi devral ve yürü, yabancıya gitmesin' dedi. 1992 Mart'ında başladım. Borçları da üstlendim. 1996'da organize sanayide bütün Kılıçoğlu fabrikalarından daha büyük bir tesis kurdum. Bu; 60 milyon adet kapasite projeksiyonu olan bir tesis oldu. Eski tesis de hálá çalışıyor.’

Özal’ı Petekli Kiremitle İkna Ettik
Savaş M. Özaydemir, milletvekili lojmanlarının kiremitlerinin de Kılıçoğlu olduğunu söylüyor ve bu konuyu şöyle anlatıyor: ‘O zamanlar bize geldiler ve fiyat sordular. Fiyat pahalı geldiği için de başka yerde ürettirmek istemişler. Ben de hemen yeni bir tasarım yaptım ve kiremitlerin iki ucunu köşeli çıkarttım. Döşendiğinde altıgen yani 'petek' oluşuyordu. Turgut Bey (Özal) bu görünümü çok beğendi. Çünkü ANAP'ın amblemi petek ve arıydı.’

Kaynak: www.hurriyetim.com.tr

Bu makale 3600 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                MAKALELER SAYFASINA DÖN