Yapı Teklif Verileri

 

 
 

Kolay Erişim

 
 
destek@bedavahizmet.com adresini MSN Messenger listenize eklemek için tıklayınız
 

Duyurular

 

YapıTeklif.com dan büyük KAMPANYA!!!...
İş ve talep sahiplerinin iletişim bilgilerine anında erişim fırsatı
ALTIN ÜYELİK...
Yıllık 50 TL
Üstelik Garanti Bankası kredi kartlarına 5 Taksit fırsatıyla
Detaylı bilgi için tıklayın...İnsan Kaynakları servisimiz hizmetinizde... İnşaat sektörüne yönelik iş ilanları ve özgeçmiş (CV) bankası için tıklayınız.

Firma - Ürün - Hizmet tanıtım sayfalarımız hizmetinizde... Bilgi için tıklayınız.

Değerli yazarlardan inşaat sektörüyle ilgili makaleleri yayınladığımız makaleler bölümümüz yayına girmiştir.

 
 

TEKLİF VERMEK İÇİN

 

 BİZİMLE ÇALIŞMAK İŞ/MALZEME TALEPLERİNE TEKLİF VERMEK İSTEYEN

Kaba ve ince inşaat işlerinde görev almak üzere taşeron firma ve ustalar, yapı malzemecileri, müteahhit, serbest çalışan iç mimar, mühendis, mimar, proje veya çizimle uğraşanlar; sistemimize BEDAVA üye olmak için tıklayınız.

 
 

LINK Değişim Programı

 
ArteYapi.com
İnşaat projeleri ve müteahhitlik hizmetleri

YapiBox.com
YKS, Kapı otomasyon, alüminyum korkuluk, paslanmaz çelik korkuluk ve küpeşte, pvc doğrama sistemleri

TatilUcakOtel.com
Tatil, otel, tatil bölgeleri, gezilecek yerler

İnşaat Sektöründe Değişim ve Talepler

İnşaat Sektöründe Değişim ve Talepler

Kamunun önemli altyapı yatırımlarını terketmesi, duble yol, konut yapımı gibi alanlarda belediyelerin ve TOKİ’nin denetiminde kaliteye değil fiyata öncelik veren ihaleler yapması, yetkin inşaat firmalarını yurtiçinde iş alamaz hale getirdi. Yurtdışına yönelen bu firmalar 7 yıllık süreçte yurtdışında aldıkları işleri 12 kat artırarak 2007 yılında 20 milyar dolara çıkardılar. Ancak, bu alanda da kendileri teminat mektubu ve yüksek maliyetli işçilik sorunu yaşarlarken, rakipleri Hintli, Çinli ve Koreli firmaların devlet sübvansiyonu ile ihalelere girmeleri nedeniyle de zorluklarla karşılaşıyorlar. Siyasi iktidarın inşaat firmalarının sorunlarına eğilmesi gerekiyor.

Türkiye’de önemli sektörlerden biri olan müteahhitlik sektöründe bir değişim yaşanıyor. Kamu önemli altyapı yatırımlarından otoyollar ve baraj inşaatı gibi alanlardan çıktı. Belediyelere işler aktarıldı. TOKİ bütün yurtta konut sektöründe çalışmalar yürütmeye başladı. Duble yol inşaatları da özel vasıf istemeyen inşaat firmalarına bölüm bölüm verilmeye başlandı. Bunun sonucunda yıllar boyu kamuda önemli projeleri gerçekleştiren ve bununla belli bir büyüklüğe gelen inşaat firmaları yurtiçinde yetkinliklerine uygun taahhüt işlerini ya bulamaz oldular ya da yetkinlik sahibi olmayan firmaların büyük fiyat kırımları nedeniyle girdikleri ihalelerde saf dışı kaldılar.

Bu, iki önemli gelişme doğurdu. Birincisi siyasal yakınlık ve ahbap çavuş ilişkilerinin hakim olduğu, kalite arayışından yoksun belediye ihaleleri oralarda iş öğrenen yeni firmaların hakimiyetine girdi. Duble yollarda da benzeri firmalar piyasaya hakim oldular. TOKİ ihalelerinde de düşük fiyat hakimiyeti söz konusu oldu. Ve bu nedenle yerel inşaatçı firmalar bu projelerin yürütücüleri halini aldı. Bir ikinci gelişme yurtiçinde kendilerine uygun bir pazar bulamayan büyük  firmalar hızla yurtdışına açılmaya başladı. Bunun sonucunda 2001 yılında yurtdışında 1.7 milyar dolarlık iş alan Türk firmaları, 2007 yılında 20 milyar dolarlık dış taahhüt işine imza attılar.

Ancak, bu yeni iş aradıkları alanda da Çin, Kore ve Hint firmalarının rekabetiyle yüz yüze geldiler. Bu firmalar devlet sübvansiyonu, ucuz işçilik ve teminat sorunu yaşamamaları nedeniyle Türk firmalarından ortalama yüzde 30’luk bir rekabet avantajı elde ettikleri için, bizim firmalarımız ya düşük k‰rlılıklarla çalışmak zorunda kaldı ya da boş durmamak için alınan işlerle yollarına devam etti.

Bunun doğal sonucu içerdeki işlerde kalite sorunu, dışarda düşük karlılık ortaya çıktı. Şimdi yurtdışında önemli büyüklüğe gelmiş olan Türk inşaat firmaları özellikle teminat mektubu sorunlarını halledecek bir fon kurulmasına hükümetin yardımcı olmasını istiyorlar. Ayrıca yurtdışına götürdükleri işçiler için hem yurtiçinde, hem dışarda sigorta ödemesi yapmalarına son verilmesini ve işçilik yüklerinin azaltılmasını talep ediyorlar. Kalifiye inşaat işçisi yetiştirme girişimlerinde de önlerinin açılmasını istiyorlar. Ayrıca, büyük inşaat firmalarından bir bölümü yurtiçi ve dışında enerji yatırımlarına hız vererek, birikimlerini bu alanda değerlendirmeye çalışıyorlar. HES santralları ve yenilenebilir enerji alanlarında projeleri hayata geçiriyorlar.

Siyasi iktidarın hem diğer sektörlere katkısı, hem istihdam yaratma gücü açısından büyük önem taşıyan inşaat sektöründeki bu değişimi görüp, belli bir yetkinliğe ulaşmış firmaların yurtiçi ve yurtdışında yaşadığı sorunlar konusunda iyileştirici kararlar almaları gerekiyor. Yurtiçinde iş dağıtımında fiyatı tek kriter olmaktan çıkarıp, yetkinlik arayışını içeren bir modelin zorunluluğu da ortada duruyor.

Kaynak: Dünya Gazetesi

Bu makale 4681 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                MAKALELER SAYFASINA DÖN