Yapı Teklif Verileri

 

 
 

Kolay Erişim

 
 
destek@bedavahizmet.com adresini MSN Messenger listenize eklemek için tıklayınız
 

Duyurular

 

YapıTeklif.com dan büyük KAMPANYA!!!...
İş ve talep sahiplerinin iletişim bilgilerine anında erişim fırsatı
ALTIN ÜYELİK...
Yıllık 50 TL
Üstelik Garanti Bankası kredi kartlarına 5 Taksit fırsatıyla
Detaylı bilgi için tıklayın...İnsan Kaynakları servisimiz hizmetinizde... İnşaat sektörüne yönelik iş ilanları ve özgeçmiş (CV) bankası için tıklayınız.

Firma - Ürün - Hizmet tanıtım sayfalarımız hizmetinizde... Bilgi için tıklayınız.

Değerli yazarlardan inşaat sektörüyle ilgili makaleleri yayınladığımız makaleler bölümümüz yayına girmiştir.

 
 

TEKLİF VERMEK İÇİN

 

 BİZİMLE ÇALIŞMAK İŞ/MALZEME TALEPLERİNE TEKLİF VERMEK İSTEYEN

Kaba ve ince inşaat işlerinde görev almak üzere taşeron firma ve ustalar, yapı malzemecileri, müteahhit, serbest çalışan iç mimar, mühendis, mimar, proje veya çizimle uğraşanlar; sistemimize BEDAVA üye olmak için tıklayınız.

 
 

LINK Değişim Programı

 
ArteYapi.com
İnşaat projeleri ve müteahhitlik hizmetleri

YapiBox.com
YKS, Kapı otomasyon, alüminyum korkuluk, paslanmaz çelik korkuluk ve küpeşte, pvc doğrama sistemleri

TatilUcakOtel.com
Tatil, otel, tatil bölgeleri, gezilecek yerler

Ev Almaya Vergi Kolaylığı Geliyor, Faizler Yüzde 5 Daha Ucuzlayacak

Ev Almaya Vergi Kolaylığı Geliyor, Faizler Yüzde 5 Daha Ucuzlayacak

Halk arasında ‘mortgage yasası’ olarak bilinen kira öder gibi ev sahibi olma yolunu açan Konut Finansmanı Yasa Tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülerek Meclis Genel Kurulu’na gönderildi.

Düzenlemeyle vergi ile ilgili de önemli değişiklik yapılıyor. Eğer tasarı son haliyle Meclis’ten geçerek kanunlaşırsa konut kredileri dolayısıyla ödenen Banka ve Sigorta Muamelesi Vergisi (BSMV), Damga Vergisi ve harçlar ile Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) kalkacak.

BSMV, halihazırda konut kredisi aylık taksitlerinde, ödenen taksitin faiz kısmının yüzde 5’inden alınıyor. Dolayısıyla artık bundan sonra konut için kredi kullananlar bu yükten kurtulmuş olacak. Birçok banka, verdikleri krediler karşılığı aldıkları faizleri genelde ilk aylarda tahsil ediyor. Anapara ödemesi taksitin ikinci yarısına kalıyor. Bu yüzden ilk yıllarda ödenen taksitte faiz ağırlığı olduğu için BSMV de yüksek oluyor, sonraki yıllarda kademeli olarak düşüyor.

Örneğin; 10 yıl vadeli yüzde 1,09 faizle 75.000 YTL’lik konut kredisi kullanan kişinin 10 yılın sonunda ödeyeceği toplam faiz yükü 60.289 YTL’dir. Bunun içindeki 3.014 YTL’lik kısım BSMV tutarıdır. Yeni düzenlemeyle bu kalkacağı için söz konusu krediyi çeken kimse, faizi 3.014 YTL daha az ödeyecek. Ancak tasarının ilk halinde var olan, ‘ödenen faizlerin ücretlilerin ve serbest meslek erbabının vergi matrahından indirilmesi’ hükmü Genel Kurul’a inen taslakta yok.

Bununla birlikte kanun çıkmadan konut kredisi kullananlar da yüzde 5 oranındaki BSMV indiriminden yararlanabilecek. Bunun için çektikleri krediyi mortgage’a çevirmeleri gerekiyor. O zaman yasanın çıktığı tarihten itibaren kredilerinin kalan kısmı üzerinden BSMV ödemeyecekler. Böylece daha önce kullanılmış olan konut kredileri de kalan faizleri üzerinden yüzde 5 indirim imkanına kavuşacak.

Damga Vergisi ve harçlar konusuna gelince: Kanunun çıkmasından sonra ev sahibi olmak için kullanılan finansman kapsamında tesis olunacak ipotek işlemleri için harç alınmayacak. Kredi için düzenlenecek kağıtlar Damga Vergisi’nden istisna tutulacak. KKDF de ödenmeyecek. Maliye Bakanlığı şubatta Bankalar Birliği’ne gönderdiği yazı ile konut kredisi ile ilgili yenileme, bir başka bankaya transferi, YTL’den dövize, dövizden YTL’ye geçiş, yarım kalan inşaatların tamamlanmasıyla onarım ve tamirat kredilerinde konut kredisi taksitlerinin faiz kısmından alınan yüzde 15 oranındaki fonun kaldırıldığını bildirdi. Mortgage tasarısında da KKDF ödemeksizin bir başka bankadan kredi kullanıp borç kapatılabilecek.

Ücretli Yüzde 23’lük Avantajdan Oldu
Sabit gelirlinin kullandığı 100.000 YTL’ye kadarki konut kredi faizinin vergi matrahından düşürülebilmesine yönelik düzenlemenin tasarıdan çıkarılması, ev hayali kuran pek çok kimseyi hayal kırıklığına uğrattı. Çünkü bu madde ile orta ve dar gelirlilerin ev sahibi olmasına katkı sağlanması hedefleniyordu. Tasarının ilk şeklinde yer alan, ‘ödenen faizlerin vergiden indirilmesi’ uygulaması gelir kaybı olur endişesiyle son anda çıkarıldı. Eğer hüküm kalmış olsaydı; ödenecek aylık taksitlerin faiz kısmı, ücretlilerin Gelir Vergisi matrahından mahsup edilecekti. Böylece ev almak için kredi çeken ücretli daha az vergi ödeyecek, dolayısıyla da maaşı artacaktı. Aldığı kredinin taksidinde ödeyeceği vergi kadar finansman imkanına sahip olacaktı.

Örneğin; aylık 2.000 YTL brüt ücret alan bir kimsenin yıllık ödeyeceği vergi 3.898 YTL’yi buluyor. Bu kişinin 10 yıl vadeli aylık yüzde 1,08 faiz ile 75.000 YTL kredi aldığını düşünelim. 10 yılın sonunda ödeyeceği faiz 59 bin 644 YTL olacaktır. Eğer faiz ödemeleri vergi matrahından düşebilse idi 10 yılın sonunda ödediği yaklaşık 13.505 YTL’lik faiz vergiden düşecekti.

Böylece konut kredisi faiz yükü, yaklaşık yüzde 23’ü nispetinde ucuzlamış olacaktı. Burada vergi indirimini tamamen ortadan kaldırmaktansa kısmi bir vergi indirimi ya da 100 bin YTL’ye kadar kullanılan kredilere veya 150 metrekareye kadar olan konutlarda vergi indiriminin olması yerinde bir adım olurdu.

Kaynak: www.ekocerceve.com

Bu makale 3451 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                MAKALELER SAYFASINA DÖN