Yapı Teklif Verileri

 

 
 

Kolay Erişim

 
 
destek@bedavahizmet.com adresini MSN Messenger listenize eklemek için tıklayınız
 

Duyurular

 

YapıTeklif.com dan büyük KAMPANYA!!!...
İş ve talep sahiplerinin iletişim bilgilerine anında erişim fırsatı
ALTIN ÜYELİK...
Yıllık 50 TL
Üstelik Garanti Bankası kredi kartlarına 5 Taksit fırsatıyla
Detaylı bilgi için tıklayın...İnsan Kaynakları servisimiz hizmetinizde... İnşaat sektörüne yönelik iş ilanları ve özgeçmiş (CV) bankası için tıklayınız.

Firma - Ürün - Hizmet tanıtım sayfalarımız hizmetinizde... Bilgi için tıklayınız.

Değerli yazarlardan inşaat sektörüyle ilgili makaleleri yayınladığımız makaleler bölümümüz yayına girmiştir.

 
 

TEKLİF VERMEK İÇİN

 

 BİZİMLE ÇALIŞMAK İŞ/MALZEME TALEPLERİNE TEKLİF VERMEK İSTEYEN

Kaba ve ince inşaat işlerinde görev almak üzere taşeron firma ve ustalar, yapı malzemecileri, müteahhit, serbest çalışan iç mimar, mühendis, mimar, proje veya çizimle uğraşanlar; sistemimize BEDAVA üye olmak için tıklayınız.

 
 

LINK Değişim Programı

 
ArteYapi.com
İnşaat projeleri ve müteahhitlik hizmetleri

YapiBox.com
YKS, Kapı otomasyon, alüminyum korkuluk, paslanmaz çelik korkuluk ve küpeşte, pvc doğrama sistemleri

TatilUcakOtel.com
Tatil, otel, tatil bölgeleri, gezilecek yerler

Rusya'da çimento sektörü

Rusya'da çimento sektörü

İnşaat.ru son dönemde inşaatçıların kafasını en çok meşgul eden konulardan birini sizlerle paylaşmaya devam ediyor. Konu inşaat sektörünün en temel malzemesi olan çimento ile ilgili. Daha önceki yayınlarımızda çimento sektöründeki üretim açığı, rus çimento fabrikalarının yetersizliğini, çimento pazarında tekelleşme girişimlerini ve sonuçta da ortaya çıkan aşırı fiyat artışlarını gündeminize taşımış idik. Yeniden yapılanan Rusya'nın en önemli ataklar sergileyen dallarından biri olan inşaat sektörüne çimentonun nasıl engel olmaya başladığını ve devlet seviyesinde bu konuda girişimler yapıldığını gördük.

Çimento alanında yabancı yatırımcıların ciddi bir şekilde Rusya pazarına girdiklerini, hatta Türk girişimcilerinin de bu sektörde pay sahibi olmak için hem ihracat hem de çimento fabrikaları inşaatı konusunda çalışmalarını olduğunu gördük. Bugünki yazımız da ise Rusya çimento sektörü kim kimdir sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Şu anda çimento pazarının en büyüğü 'Evrosement Grup', yakın bir geçmişte 'İnteko' şirketinden satın aldığı çimento fabrikaları sayesinde pazarda en etkin üretici haline geldi ve bugün Rusya'daki çimento üretiminin %50'sinden fazlasını kontrol ediyor. Bazı tahminlere göre holding tarafından yapılan çimento üretimi bu yıl 9.6 milyon tondan 21.5 milyon tona çıkacak. Holdingin ürettiği çimento ülkenin 50'yi aşkın bölgesinde bulunan 25 dağıtım noktasından inşaat sektörünün kullanımına sunuluyor. Üretimin bir kısmı da ihraç ediliyor. Holding kapsamında 13'ü Rusya'da, 2'si Ukrayna'da bulunan 15 çimento fabrikası giriyor. İşte adı geçen çimento fabrikaları:

"Maltsovskiy portlandsement" (Bryansk bölgesi),
"?ihaylovsement" (Ryazan bölgesi),
"Lipetsksement" (Lipetsk bölgesi),
"Savinskiy Çimento Fabrikası" (Arhangelsk bölgesi),
"Nevyanskiy sementnik" (Sverdlovsk bölgesi),
"Katavskiy sement" (Çelyabinsk bölgesi),
"??vkazsement" (Karaçaevo-Çerkesiya),
"Oskolsement" (Belgorod bölgesi),
"Belgorodskiy sement" (Belgorod şehri),
"Pikalevski sement" (Leningrad bölgesi),
"Podgorenskiy sementnik" (Voronej bölgesi),
"Ulyanıvsksement" (Ulyanovsk bölgesi),
"Jigulevskie stroymaterialı" (Samara bölgesi),
"Kramatorskiy çimento fabrikası "Puşka" (Ukrayna, Donetsk bölgesi),
"Baltsem" (Ukrayna, Harkov bölgesi).

Holding kapsamında ayrıca aşağıda sıralanan kuruluşlar bulunuyor:

??? "Evrobeton" (üretim kapasitesi yılda 320 bin ?3),
Peskov inşaat malzemeleri kombinası (320 bin ?3 mineral toz),
"Asfaltbeton Medvedkovo" (280 bin ?3 asfalt),

Moskova ve Moskova bögesinde 4 çimento elevatörü - "Yujnıy port" (1,1 milton ton), "Marina Roşa" (900 bin ton), Peskov kombinası (300 bin ton) ve ?BZ "Medvedkovo" (400 bin ton).

Yabancı şirketler rus çimento sanayiinde faaliyet gösteren kuruluşlara karşı özel bir ilgi gösteriyorlar. Örneğin, kapsamında toplam üretim hacmi yıllık 4.3. miyon ton olan Volsksement ve Şurosvkiy sement bulunan Alfa Sement grubun %68,8'i işviçreli Holcim şirketine ait. Holcim bu payı 2004 yılında satın aldı. Holcim tüm 80'den fazla ülkede bulunan çimento fabrikalarında hisse sahibi bir şirkettir.

Bunun dışında 'Novoroscement'in % 72,9 hissesi 'Societe Generale Vostok' bankasının yönetiminde bulunuyor. Geçen yıl Novotroitsk çimento fabrikasının sahibi değişti ve fabrika hisselerinin %53'ü ??? Visor Investment Solutions (?azakistan) tarafından satın alındı. Yeni mal sahibi üretim kapasitesini yılda 1.5 milyon tona çıkarmanın planlarını yapılyor. Diğer yanabcı girişimciler pazarda zayıf temsil ediliyorlar ancak onlarda da pazara ciddi bir giriş yapma eğilimi gözlenmeye başladı. Örneğin alman holdingi Heidelberg Cement OAO Slantsevskiy çimento fabrikasının ikinci aşama inşaatı için 100 milyon USD harcamaya hazırlanıyor. Bu şekilde fabrikanın üretim kapsitesi yılda 1 milyon tonun üzerine çıkarılacak. Heidelberg Cement ilk defa 2003 yılında yatırımlarını geliştirme niyetinde olduğunu ifade etmişti. O dönem planlanan yatırım miktarı 60 milyon USD idi.

Çimento sektöründeki gelişmeler devam ediyor. İnşaat.ru da bu gelişmeleri takip ederek sizlere sunmaya devam edecek. 

 kaynağı: www.dailystroy.ru


Bu makale 6390 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                MAKALELER SAYFASINA DÖN