Yapı Teklif Verileri

 

 
 

Kolay Erişim

 
 
destek@bedavahizmet.com adresini MSN Messenger listenize eklemek için tıklayınız
 

Duyurular

 

YapıTeklif.com dan büyük KAMPANYA!!!...
İş ve talep sahiplerinin iletişim bilgilerine anında erişim fırsatı
ALTIN ÜYELİK...
Yıllık 50 TL
Üstelik Garanti Bankası kredi kartlarına 5 Taksit fırsatıyla
Detaylı bilgi için tıklayın...İnsan Kaynakları servisimiz hizmetinizde... İnşaat sektörüne yönelik iş ilanları ve özgeçmiş (CV) bankası için tıklayınız.

Firma - Ürün - Hizmet tanıtım sayfalarımız hizmetinizde... Bilgi için tıklayınız.

Değerli yazarlardan inşaat sektörüyle ilgili makaleleri yayınladığımız makaleler bölümümüz yayına girmiştir.

 
 

TEKLİF VERMEK İÇİN

 

 BİZİMLE ÇALIŞMAK İŞ/MALZEME TALEPLERİNE TEKLİF VERMEK İSTEYEN

Kaba ve ince inşaat işlerinde görev almak üzere taşeron firma ve ustalar, yapı malzemecileri, müteahhit, serbest çalışan iç mimar, mühendis, mimar, proje veya çizimle uğraşanlar; sistemimize BEDAVA üye olmak için tıklayınız.

 
 

LINK Değişim Programı

 
ArteYapi.com
İnşaat projeleri ve müteahhitlik hizmetleri

YapiBox.com
YKS, Kapı otomasyon, alüminyum korkuluk, paslanmaz çelik korkuluk ve küpeşte, pvc doğrama sistemleri

TatilUcakOtel.com
Tatil, otel, tatil bölgeleri, gezilecek yerler

Mimar Kemaleddin

Mimar Kemaleddin

1870 - 1927 yılları arasında yaşayan klasisizm tadında cami, okul, türbe, iş hanı ve apartmanlara imzasını atan mimarlarımızdandır..

istanbulda'ki birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü vakıf hanları ile çamlica kız lisesi , bostancı, bebek, bakırköy, yeşilköy camileri, ankara'daki devlet demir yollari merkez binası başlıca eserleri arasındadır.. *

ayrıca, 1918 yangınında evsiz kalmışlara tahsis edilmek üzere harikzedegan diye bilinen yapının da mimarıdır üstad.. diğer eserleri arasında ise istanbul'daki gureba hastanesi bulunur ki, ankara'daki devlet tiyatroları ana binası ve cumhuriyet'in en önemli yapısı olan ''ankara palas''a da mimar vedat tek'le birlikte imza atmıştır..

mezari kayip-mis.
akimi bu: (bkz: birinci milli mimari akimi)
bu da oglu: (bkz: ilhan mimaroglu)

vedat tek'le birlikte ulusal mimari akımının kurucularındandır. kamerhatun cami, bebek cami, harikzedegan apartmanları bazı eserleridir. özellikle harikzedegan apartmanlarında barokun etkisi göze çarpar.

ilhan mimaroglu'nun pederi.

ahmet kemalettin bey, 1870 yılında, istanbul’un acıbadem semtinde orta sınıftan bir osmanlı ailesinin tek çocuğu olarak doğdu. ilköğretimine, 1875 yılında, ibrahim ağa ibtidai mektebi’ne başladı. ortaöğrenimine, 1881 yılında girit ’te başlayan kemalettin bey, 1882 yılında ailesi ile birlikte istanbul’a geri döndü. yüksek eğitimini 1887-1891 yılları arasında henedese-i mülkiye’de tamamladı; fakat sanata yatkınlığı nedeniyle daha çok resim ve mimarlık derslerine özen gösterdi ve diplomasını aldıktan sonra hiçbir zaman mühendislikle uğraşmadı. 1891 yılında okulu bitirince prof. jachmund’un asistanlığına atandı. bu görevi dört yıl boyunca yürüten kemalettin bey, bu arada okul dışında özel bürosunu açarak ilk yapıtlarını tasarlamaya başladı. 1895’te mimarlık eğitimini ilerletmek için devlet eliyle berlin’e gönderildi. almanya’daki eğitim yaşamı, mimarın üzerindeki alman kültürel etkisini pekiştirdi. berlin’de charlottenburg technische hochschule ’de iki yıl mimarlık eğitimi gördükten sonra, iki buçuk yıl da berlin’de mimarlık bürolarında çalıştı.

1990 nisan ayında yurda döner dönmez hendese-i mülkiye ’deki görevine yeniden başladı. 1901 tarihinde harbiye nezaretei ebniye-i askeriye mimarlığına ek görevle atandı. bu yıllarda kemalettin bey’in, ulusal mimarlık konusundaki düşüncelerini geliştirmeye başladığı biliniyor.

kemalettin bey’in mimarlık açısından en verimli dönemi, 1909-1919 arasındaki 10 yıllık dönemdir. 1909 yılında evkaf nezareti’ nin başına atanan kemalettin bey’in vakıflar’daki görevi, kentin önemli eski yapılarının büyük ya da küçük kapsamlı onarımlarını yürütmekti. bu görevdeki yoğun onarım çalışmaları, kendisinin ulusal mimarlık anlayışını geliştirmesine zemin hazırladı. vakıflar’ın yaptırmayı düşündüğü bir dizi yeni yapı için vakıflar bünyesindeki inşaat ve tamirat heyet-i fenniyesi kadroları genişletildi; örgütün büyük bir mimarlık ve inşaat bürosu biçiminde çalışması sağlandı. “kemalettin okulu” olarak da anılan bu büro, ulusal mimarlık anlayışını ülkenin tüm yörelerinde uygulayan bir dizi mimar, mühendis ve yapı ustasının yetişmesine olanak tanımış; böylece evkaf nezareti, inşaat ve tamirat heyet-i fenniyesi, birinci ulusal mimarlık akımının odak noktasına dönüşmüştür.

kemalettin bey, 1908 yılında kurulan osmanlı mimar ve mühendis cemiyeti ’nin kurucuları arasındadır. cemiyetin kurulması için görüşmeleri yürütmek üzere tanin gazetesi’ne kendi imzası ile çağrı veren de kemalettin bey’dir.

1914 yılında evkaf nezareti’ndeki görevine ek olarak istanbul şehremaneti heyet-i fenniye müşavirliği’ne atandı. işgal döneminde, 1919 yılında nezaret’teki işine son verilen kemalettin bey, bu yıllarda yalnızca şehremaneti’nde ve özel atölyesinde çalışmalarını sürdürdü.

1919 yılında ingiliz yönetimine geçen kudüs ’te mescid-i aksa’nın onarımı için müftü tarafından kudüs’e çağrıldı. çağrıyı kabul eden kemalettin bey, mescid-i aksa camii’nin onarımında gösterdiği başarıdan dolayı, ingiliz kraliyet mimarlar akademisi’ne (riba) şeref üyesi olarak seçildi.

1925’in yaz aylarında ankara palas’ın yapımının tamamlanması için kudüs’ten geri çağırıldı. 1925 yılında evkaf müdüriyeti umumiyesi inşaat ve tamirat müdürlüğü’ne atanan kemalettin bey, ankara palas’ın tamamlanması için çalışmalarını sürdürürken, başkentte gerçekleştirilmesi düşünülen bir dizi başka yapıyı da tasarlamaya koyuldu.

1926 yılında maarif vekaleti ’nce kurulan sanayi-i nefise encümeni üyeliğine, daha sonra aynı kurulun başkanlığına getirildi. 1927 yılı içinde mimarın en önemli uğraşı, maarif vekaleti adına tasarladığı gazi ilk ve orta muallim mektebi oldu. 12 temmuz 1927 günü, ankara palas şantiyesinde kaldığı odada geçirdiği beyin kanaması sonucu 57 yaşında vefat etti. 17 temmuz günü istanbul karacaahmet’te yapılan büyük bir törenle toprağa verildi. mezarı daha sonra yol geçmesi dolayısıyla kaldırılınca, (kitabesiz olarak) beyazıd camii mezarlığına taşındı. mezarının yaptırılması yönündeki çalışmalar sürdürülüyor.

kaynaklar:
- yıldırım yavuz, mimar kemalettin ve birinci ulusal mimarlık dönemi, 1981, odtü mimarlık fakültesi basım işliği, ankara.
- derl. ilhan tekeli, selim ilkin, 1997, mimar kemalettin’in yazdıkları, şevki vanlı vakfı yayınları, ankara.

güzel eserlerinden birisi edirne karaağaçtaki tren istasyonu olan mimar.

diğer etkileyici eserleri arasında ankara palas ve sirkeci'deki 4. vakıf hanı bulunmaktadır.

şu anda gazi üniversitesi rektörlüğünce kullanılan binanın da mimarıdır sanırım kendisi.

bir arkadaşıma ısrarla mimar burhaneddin diye anlatmaya çalıştığım kişidir kendisi, nur içinde yatsın..

eserleri arasinda gazi egitim enstitusu de bulunmaktadir ki o bina su an gazi universitesi rektorluk binasi olarak kullanilmaktadir. hatta icerisindeki salona kendi ismi verilmistir. (mimar kemalettin salonu)
karaağaç gar binası'nın da dahil olduğu 26 gerçekleşmiş projeye imzasını atan ve 9 tane de gerçekleşmemiş projesi olan mimar mahmud kemaleddin önemli türk mimarları arasında yer almıştır.

1870 yılında doğan mimar kemaleddin, 1875-76 yılları arasında ibrahim ağa mekteb-i ibtidai'de ilköğrenimini tamamladıktan sonra, 1882 yılında "numune-i terakki" olarak da bilinen şems-ül maarife'de ortaöğrenimine başlamıştır. 1887 yılında doğrudan 2. sınıftan hendese-i mülkiye'ye, yüksek öğrenimi için girmiştir. 28 mayıs 1891'de hendese-i mülkiye'de öğretim üyeliğine başlar.

1895 yılında 4 yıllık bir eğitim süreci için berlin charlottenburg technische hochschule'ye gönderilir. dört yılın ardından istanbul'a geri dönen mimar kemaleddin hendese-i mülkiye'deki görevine yeniden başlar ve özel bürosunu açar.

1901'de harbiye nezareti ebniye-i askeriya mimarlığına atandıktan bir yıl sonra 23 eylül'de 4.rütbeden nişan-ı ali-i osmani'yi, altı yıl sonra ise 10 haziran'da 3.rütbeden mecidi nişan-ı zişanı'yı alır.

28 ağustos 1908'de kemaleddin, cemiyet kurmak amacıyla bir araya gelen mühendis ve mimarlara katılır ve onlarla bir "heyeti muvakkate" oluşturur. bundan bir yıl sonra 18 mayıs'ta evkaf-ı hümayün nezareti sermimarlığı inşaat ve tamirat idaresi müdüriyetine getirilir.

22 mart 1910'da rusya tarafından 2.rütbeden saint ilyatislas nişanı'na layık görülen kemaleddin, 1911 yılında mühendis mektebi fenn-i mimari ve demir inşaat dersleri öğretim üyeliğine atandı.

28 temmuz 1919'da ikinci kez kurulan cemiyetin yeni yönetim kurulunda kemaleddin de görev aldı. aynı yıl kondüktör mektebi'nde fenn-i mimari derslerine başladı.

1925 yılında ingiliz mimarlar kraliyet enstitüsü (riba) muhabir şeref üyesi seçildi ve 8 ekim'de evkaf müdüriyet-i umumiyesi inşaat ve tamirat müdüriyetine atandı.

12 mart 1926'da oğlu ilhan mimaroğlu'nun doğumunun ardından 8 kasım'da ek görev için sanay-i nefise encümeni riyasetine seçildi ve ve aynı yıl emlak bankası fenni müşavirliği'nde görevlendirildi.

12 temmuz 1927'de ankara vakıf oteli (ankara palas) şantiyesinin konut olarak kullandığı kısmında hasta bulunan kemaleddin, 13 temmuz'da kaldırıldığı hastanede öldü.

haa unutmadan şu sirkeci garı'nı bir de prison central de yedikule'yi yapan august jasmund'un öğrenciliğini yapmış bir vakit.

yirmi türk lirasının arka yüzünde resmi bulunan mimar.

"yeni" 20 liralık banknotlarda resmi olacaktır kendisinin.

(bkz: tanımam etmem)

Bu biyografi 4820 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                BİYOGRAFİLER SAYFASINA DÖN