Yapı Teklif Verileri

 

 
 

Kolay Erişim

 
 
destek@bedavahizmet.com adresini MSN Messenger listenize eklemek için tıklayınız
 

Duyurular

 

YapıTeklif.com dan büyük KAMPANYA!!!...
İş ve talep sahiplerinin iletişim bilgilerine anında erişim fırsatı
ALTIN ÜYELİK...
Yıllık 50 TL
Üstelik Garanti Bankası kredi kartlarına 5 Taksit fırsatıyla
Detaylı bilgi için tıklayın...İnsan Kaynakları servisimiz hizmetinizde... İnşaat sektörüne yönelik iş ilanları ve özgeçmiş (CV) bankası için tıklayınız.

Firma - Ürün - Hizmet tanıtım sayfalarımız hizmetinizde... Bilgi için tıklayınız.

Değerli yazarlardan inşaat sektörüyle ilgili makaleleri yayınladığımız makaleler bölümümüz yayına girmiştir.

 
 

TEKLİF VERMEK İÇİN

 

 BİZİMLE ÇALIŞMAK İŞ/MALZEME TALEPLERİNE TEKLİF VERMEK İSTEYEN

Kaba ve ince inşaat işlerinde görev almak üzere taşeron firma ve ustalar, yapı malzemecileri, müteahhit, serbest çalışan iç mimar, mühendis, mimar, proje veya çizimle uğraşanlar; sistemimize BEDAVA üye olmak için tıklayınız.

 
 

LINK Değişim Programı

 
ArteYapi.com
İnşaat projeleri ve müteahhitlik hizmetleri

YapiBox.com
YKS, Kapı otomasyon, alüminyum korkuluk, paslanmaz çelik korkuluk ve küpeşte, pvc doğrama sistemleri

TatilUcakOtel.com
Tatil, otel, tatil bölgeleri, gezilecek yerler

İki 'sultan' yalısı turizme açılıyor

Boğaziçi'ndeki Hatice ve Fehime Sultan yalıları turizm amaçlı kullanılmak üzere satışa çıkarılıyor. Yalıların toplam değeri 100 milyon doların üzerinde

 

Yüzme İhtisas Kulübü'ne tahsisli iken önceki gün polis zoruyla boşaltılan Hatice Sultan Yalısı ile 2002'de geçirdiği yangında kullanılamaz hale gelen Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu'nun bulunduğu Fehime Sultan Yalısı satışa çıkıyor. Satış, İstanbul İl Özel İdaresi Satış Komisyonu tarafından gerçekleştirilecek. Her ikisi de birinci dereceden tarihi eser olan yalılara toplam 100 milyon doların üzerinde değer biçiliyor.

 

Okul olması bekleniyordu

 

Ortaköy'deki altı 'Sultan' yalısından biri olan Hatice Sultan Yalısı, 1800'lerin sonunda inşa edildi. Yalı adını V. Murat'ın kızı Hatice Sultan'dan alıyor. 1958'den itibaren okul olarak kullanılan yalı, 1972'de Yüzme İhtisas Kulübü'ne tahsis edildi ve bahçesine havuz yapıldı.

Satışa konu diğer yalıda da V. Murat'ın bir diğer kızı olan Fehime Sultan yaşamıştı. Yalı, uzun yıllar okul olarak hizmet verdi. 13 Temmuz 2002'de "kuşkulu" olarak nitelenen bir yangında büyük hasar gördü. Yangından sonra yapının restore edilerek yeniden okul olacağı yönünde açıklamalar yapıldı. Ancak 2003'ten itibaren İstanbul Trafik Vakfı tarafından otopark olarak kullanılmaya başlandı. 2006'da Turizm Bakanlığı iki yalıya ait toplam 7 bin 907 metrekare arsanın turizme açılacağını açıkladı.

Tebernüş Kireçci

26.07.2006


Mevzuata göre, birinci dereceden tarihi eserlerin satılmasının önünde hiçbir engel bulunmuyor. Sadece satış için Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 'olur'unun alınması gerekiyor. Ayrıca satış değerinin 120 milyon YTL'yi aşması durumunda ise Bakanlar Kurulu kararı gerekiyor. Satılacak olan Hatice Sultan ve Fehime Sultan yalılarının turizm amaçlı kullanılması planlanıyor.

'Tarihi eser satılmamalı'

Boğaziçi'nde kamulaştırmaya dikkat çeken Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube temsilcisi Ahmet Turgut, şöyle konuştu: "Bu madde uygulanmadığı gibi kamuya ait alanlar satışa çıkarılıyor. Bu alanlar eğer spor amaçlı kullanılmıyorsa sosyal ve kültürel amaçlı kullanılmalı."

İstanbul İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe de, "Tarihi eserler satılmamalı. Sadece kazanç sağlama amaçlı kararları doğru bulmuyorum" dedi.

Bu haber 3401 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                HABERLER SAYFASINA DÖN