Yapı Teklif Verileri

 

 
 

Kolay Erişim

 
 
destek@bedavahizmet.com adresini MSN Messenger listenize eklemek için tıklayınız
 

Duyurular

 

YapıTeklif.com dan büyük KAMPANYA!!!...
İş ve talep sahiplerinin iletişim bilgilerine anında erişim fırsatı
ALTIN ÜYELİK...
Yıllık 50 TL
Üstelik Garanti Bankası kredi kartlarına 5 Taksit fırsatıyla
Detaylı bilgi için tıklayın...İnsan Kaynakları servisimiz hizmetinizde... İnşaat sektörüne yönelik iş ilanları ve özgeçmiş (CV) bankası için tıklayınız.

Firma - Ürün - Hizmet tanıtım sayfalarımız hizmetinizde... Bilgi için tıklayınız.

Değerli yazarlardan inşaat sektörüyle ilgili makaleleri yayınladığımız makaleler bölümümüz yayına girmiştir.

 
 

TEKLİF VERMEK İÇİN

 

 BİZİMLE ÇALIŞMAK İŞ/MALZEME TALEPLERİNE TEKLİF VERMEK İSTEYEN

Kaba ve ince inşaat işlerinde görev almak üzere taşeron firma ve ustalar, yapı malzemecileri, müteahhit, serbest çalışan iç mimar, mühendis, mimar, proje veya çizimle uğraşanlar; sistemimize BEDAVA üye olmak için tıklayınız.

 
 

LINK Değişim Programı

 
ArteYapi.com
İnşaat projeleri ve müteahhitlik hizmetleri

YapiBox.com
YKS, Kapı otomasyon, alüminyum korkuluk, paslanmaz çelik korkuluk ve küpeşte, pvc doğrama sistemleri

TatilUcakOtel.com
Tatil, otel, tatil bölgeleri, gezilecek yerler

Dubai Towers için büyük yarış

Büyükşehir Belediyesi’nin yenileme kararı aldığı Dubai Towers ihalesinin yeni taliplileri, Levent’teki İETT Garajı arsası için daha şimdiden Belediye’ye yüzde 50 pay vermeyi gözden çıkarıyor. Yenilenecek ihalede, Tower İstanbul Projesi için Kuveyt, Dubai ve Amerikalı finans kuruluşlarını arkasına alan Organizatör Ahmet San, Belediye’ye projedeki alışveriş merkezinin tamamını önermeye hazırlanıyor. Ankaralı işadamlarının oluşturduğu konsorsiyum da, Kule Turca adlı projeden belediyeye yüzde 50 pay teklif etmeye hazırlanıyor.

İstanbul Belediyesi’nin Levent’te yüzde 20 kat karşılığında gerçekleştirilecek olan Dubai Towers Projesi ihalesini yenileme kararı almasının ardından gözler, yeni taliplilere çevrildi. Talipliler, İstanbul’daki en değerli arsalardan biri olarak gösterilen Levent’teki İETT Garajı arsası için daha şimdiden Belediye’ye yüzde 50 pay vermeyi gözden çıkarıyor.

Yenilenecek ihalede, Tower İstanbul Projesi için Kuveyt ve Amerika’nın önde gelen finans kuruluşlarını arkasına alan ünlü Organizatör Ahmet San, Belediye’ye projede yer alacak alışveriş merkezini  teklif etmeye hazırlanıyor. Ankara Ticaret Odası üyelerinden oluşacak konsorsiyum da, Kule Turca adlı projeyi İETT Garajı arsasında gerçekleştirmek için Sonbahar’da tekrarlanması planlanan ihaleyi bekliyor. ATO konsorsiyumu da belediyeye Kule Turka’nın rezidans ve ofis katlarını yarı yarıya bölüşmeyi önerecek.

Bunun sonucunda, yenilenecek ihale’de, Dubai International Properties’in yurt dışı yatırımlarını gerçekleştiren Sama Dubai’de, Dubai Towers için kesenin ağzını açmak zorunda kalacak. 

Sonbahar’da yenilenmesi planlanan ihalenin kesin tarihi henüz belirlenmemesine rağmen, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Dubaili şirketle yaptığımız ortaklık sonucunda 100 milyon dolar kazanacağımız bu arazi için ’350-500 milyon dolar’ veririm diyenleri, şimdi tek tek davet edeceğiz. Tabanını belirleyelim, tavanını hep birlikte göreceğiz" diye açıklama yapmıştı.

SATIŞA TEPKİ

Yapı Kredi Koray Genel Müdürü Hakan Kodal’dan, Ankara Ticaret Odası Başkanı (ATO) Sinan Aygün’e, Organizatör Ahmet San’dan, İstanbul Milletvekili Emin Şirin’e, Yabancı Sermaye Derneği (YASED) Başkanı Şaban Erdikler’e kadar çok sayıda kişi ve kuruluş, arsanın Dubai International Properties’e verilmesine tepki göstermişti. Dubai Towers Projesi sonunda askıya alındı. Gerek imar izninin çiğnendiği, gerekse projeden aldığı payın düşük kaldığı gerekçesiyle sürekli eleştirilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, sonunda ihaleyi yenileme kararı aldı.

İLK TALİP VEZİROĞLU’YDU

İett Garajı’na ilk olarak 1998 yılında satışa çıkan tartışmalı 150 bin metrekarelik araziyi işadamı Ali Haydar Veziroğlu 105 milyon dolarlık teklifle almayı başarmıştı. Ancak ihalenin ardından Barış Partisi’ni kuran ve finans sorunu yaşayan Veziroğlu, araziden vazgeçmek zorunda kaldı. Ali Haydar Veziroğlu’ndan sonra İETT Genel Müdürü Muammer Kantarcı’nın önerisi üzerine Belediye ile görüşüp araziye talip olan ikinci isim ise Organizatör Ahmet San’dı..

2004 yılı Aralık ayında arsa için 400 milyon dolar teklif eden San, projeye ’Tower İstanbul’ adını vermeyi planlıyordu. San, araziyi alışveriş, kongre merkezleri, apart otel ve ofislerin de bulunduğu bir kompleks inşa etmek için kullanacaktı. Ancak, o dönem, teklifi için ne belediyeden, ne de İETT’den olumlu veya olumsuz herhangi bir yanıt alamadığını söyleyen Ahmet San, "Başvurumdan 1.5 yıl sonra arazinin Dubai Prensi El Maktum’a 100 milyon dolarlık arsa bedeli karşılığında verilmesi, beni çok şaşırttı" dedi.

Kule Turka’yı yapacak yarısını verecek

Yenilenecek ihale kapsamında Ankara’da özellikle inşaatçıların katılımıyla bir konsorsiyum oluşturmaya çalıştıklarını söyleyen Ankara Ticaret Odası Başkanı (ATO)  Sinan Aygün, "Şartlar henüz belirlenmemiş olsa da biz belediyeye yüzde 50 pay verme gibi cazip bir teklifle gitmeyi düşünüyoruz. Eğer ihaleyi kazanabilirsek İstanbul’un ihtiyacını karşılamaya yönelik bir rezidans-ofis projesini gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Ancak, bu projeyi hayata geçirebilmemiz için imar durumunun nasıl şekilleneceği de büyük önem taşıyor. Biz Dubi Towers Projesinin aynısını Belediyeye yüzde 50 vererek gerçekleştirebiliriz. Yeter ki ihale yenilensin" dedi.

Önemli olan ihalenin yapılış şekli

Belediye ihale kararını açıklamadan önce belediyenin zararlı çıktığı satışı yenilemesi durumunda yeni müşteriler bulabileceğini söyleyen İstanbul Milletvekili Emin Şirin, "Bu işin ihale aşamasına gelmesinde tepkilerin büyük etkisi oldu. Ancak, şimdi ihalenin ne şekilde gerçekleştirileceği büyük önem taşıyor. Belediyenin adrese teslim ihale yapması durumunda yeni satışta da hiç birşey değişmez. Ben bir zamanlar kendilerine daha karlı müşteriler bulabileceğimi söylemiştim. Ancak, eğer ihale doğru yapılırsa, bana bile ihtiyaç kalmaz. Bu nedenle ben de müşteri arayışında  değilim. Herşeyin normal koşullarda gelişmesi durumunda belediye zaten karlı çıkacak" dedi.

Yeni yatırımlarımız var, artık ilgi alanımızda değil

Birkaç ay önce İETT Garajı arsası için ihale açılsa biz de girmek isterdik diyen Yapı Kredi Koray Genel Müdürü Hakan Kodal, "Artık rotamızı farklı yatırımlara çevirdik. Zaten bu ihaleye tek başımıza  katılamayız. Bir ortaklığa gitmemiz gerekir.

Şu aşamada, böyle bir ortaklık düşünmüyoruz. Ancak, Belirlediğimiz alanlarda yatırımlarımıza devam edeceğiz" dedi.

Tower İstanbul alışveriş merkezini önerecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ihaleyi yenilemesi durumunda yabancı bir konsorsiyum adına ihaleye katılacağını söyleyen Organizatör Ahmet San, "Bu projeyi yabancı bir konsorsiyumla ortak gerçekleştireceğiz. 2004 yılı Aralık ayında görüştüğüm Şikago’dan Structed Finance-Investment, Kuveyt’ten Internatıonal Leasıng-Investment ve Dubai Islamic Bank de bana bu konuda destek verecek. Projenin adı Tower İstanbul olacak. Belediyeye daha önce sunduğumuz teklif hala geçerliliğini koruyor. İhaleyi kazanmamız durumunda projede yer alan 44 bin metrekarelik alışveriş merkezi, Belediye’nin olacak. Bu da belediye kasasına sadece bu alışveriş merkezinin kira gelirinden nakit 100 milyon dolar girmesi anlamına geliyor. Ayrıca belediyenin elindeki gayrimenkulün değeri de 400 milyon doları bulacak. Ancak, bu kararı alabilmem için ihalenin yapılış şekli de büyük önem taşıyor. Tartışmanın büyümesini istemiyorum. Daha önce yaptığım açıklamalar çok konuşuldu. Şimdi sadece ihaleyi bekliyorum" diye konuştu.

Arsa bizimle kıymete bindi resmi açıklamayı bekliyoruz

Sama Dubai’nin CEO’su Farhan Faraidooni, projeden hem kendilerinin hem de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kárlı çıkacağını savunarak, "O arsa biz gelmeden önce de orada duruyordu. Ancak kimse ilgi göstermemiŞti. Biz yatırım kararımızı açıklar açıklamaz bu kez yerli inŞaat firmaları ’Ucuza gitti. Ben daha çok verirdim’ demeye baŞladı. Madem ki vereceklerdi, neden bunca zamandır teklif etmediler? Biz alınca arsa kıymete bindi. Bu zamana kadar neredeydiler? ÇalıŞtığımız her bölgede aynı problemi yaŞıyoruz" dedi. Her türlü, eleŞtiriye rağmen yatırım konusunu bir kez bile sorgulamadıklarına dikkat çeken

Faraidooni, "Bu yatırımdan vazgeçsek mi diye ikinci kez düŞünmedik. Şimdi de belediyeden resmi bir açıklama gelmesini bekliyoruz. Her türlü kararımızı o açıklamadan sonra vereceğiz " dedi. Türkiye’de kazandıkları parayı yeni yatırımlara dönüştüreceklerini belirten Faraidooni, "Kazancımızı Türkiye dışına çıkarmayı düşünmüyoruz. İstanbul’da yapacağımız binalar orada kalacak. Ne o arsaları alıp cebimize koyabiliriz, ne de söküp Dubai’ye götürebiliriz" diye konuştu.

Bundan önce Türkler’in tüm bu eleştirilerinin yatırımcıların proje geliştirmeden önce iki kez düşünmesine yol açabileceğine dikkat çeken Faraidooni "Bu konudaki rahatsızlığımızı Ankara’ya da ilettik. ir. Bu konudaki rahatsızlığımızı Ankara’ya da ilettik. Gerekli teknoloji ve altyapıya sahipsiniz. Bu projede tamamen yerel gücü ve kaynakları kullanacağız. Yüzde 100 Türklerle çalışmayı düşünüyoruz. Dubai Towers projesi çok sayıda Türk’e iş imkanı da doğuracak" dedi.

Rakamlarla Dubai Towers

 Toplam yatırım bedeli: 500 milyon dolar

 Belediye’ye kalan: 100 milyon dolar (%20)

 Belediyenin El Maktum’la ilk anlaştığı tarih: Aralık 2004

 Toplam arazi büyüklüğü: 150 bin metrekare

 Ofis alanı: 50 bin metrekare

 Alışveriş merkezi:        17 bin metrekare

 Beş yıldızlı butik otel:  192 oda

 Oda servisli rezidans daireler:      117 adet

 Normal daireler:      350 adet

 Projenin tahmini bitiş tarihi: 2008 yılının 4. çeyreği

 Sama Dubai’nin Türkiye’ye yapacağı yatırımların toplamı: 5 milyar dolar

Kim ne demişti

İstanbul’un utancı olacak

Sinan Aygün (ATO Başkanı): "İstanbul Büyükşehir Belediyesi ’ne Dubai Towers yerine Kuleturka, yüzde 20 yerine de yüzde 50 teklif ediyoruz. A nlaşılıyor ki İstanbul ’un sembollerinden biri olan kız kulesi ’nin yanına iki de kaz kulesi dikilecek. Bu kuleler bu şartlarda İstanbul ’un övüncü değil, utancı olur"

Arazi benim olsa yüzde 20 payla vermezdim

Şaban Erdikler (YASED Başkanı): " O arazi benim olsaydı, yüzde 20 pay karşılığında vermezdim. Bu pay bana düşük geldi. Eğer İETT garajı projesinde benim de bir şansım var idiyse, ben de yani benim gibi başvurma şansı olanlar da teklif verebilmeliydi. Bu teklifler içinde en uygun olanının seçilmesini beklerdim"

Yüzde 35 daha iyi müşteri bulurum

Emin Şirin (İstanbul Milletvekili): "Dubai Towers İstanbul Projesi’ne tahsis edilecek araziye asgari yüzde 35 daha iyi fiyat     bulabilirim. Projenin yapımına başlanırsa Boğaz’ın güzel kıyıları, Times Nehri kıyılarında olduğu gibi Arap malikaneleriyle dolacak"

Projenin ismi bile hatalı

Hakan Kodal (Yapı Kredi Koray Genel Müdürü): "Belediye yanlış bir başlangıç yaptı. Projenin isminin Dubai Towers olarak seçilmesi bile hatalı. Eğer proje için ihale açılmış olsaydı biz de girerdik."

Bana cevap vermedi prensle el sıkıştı

Ahmet San (Organizatör): "Finans kaynaklarımı somut olarak ortaya koydum. İETT araziyi 100 milyon dolara satmak isterken, benim projemle hem artı yüzde 50 ortak olacaktı, hem de yaklaşık 400 milyon dolarlık bir gayrimenkule kavuşacaktı.   Ancak ne     hikmetse bu çalışmaya cevap verilmedi"

Ayşegül Akyarlı Güven - Hürriyet Emlak

Bu haber 4358 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                HABERLER SAYFASINA DÖN