Yapı Teklif Verileri

 

 
 

Kolay Erişim

 
 
destek@bedavahizmet.com adresini MSN Messenger listenize eklemek için tıklayınız
 

Duyurular

 

YapıTeklif.com dan büyük KAMPANYA!!!...
İş ve talep sahiplerinin iletişim bilgilerine anında erişim fırsatı
ALTIN ÜYELİK...
Yıllık 50 TL
Üstelik Garanti Bankası kredi kartlarına 5 Taksit fırsatıyla
Detaylı bilgi için tıklayın...İnsan Kaynakları servisimiz hizmetinizde... İnşaat sektörüne yönelik iş ilanları ve özgeçmiş (CV) bankası için tıklayınız.

Firma - Ürün - Hizmet tanıtım sayfalarımız hizmetinizde... Bilgi için tıklayınız.

Değerli yazarlardan inşaat sektörüyle ilgili makaleleri yayınladığımız makaleler bölümümüz yayına girmiştir.

 
 

TEKLİF VERMEK İÇİN

 

 BİZİMLE ÇALIŞMAK İŞ/MALZEME TALEPLERİNE TEKLİF VERMEK İSTEYEN

Kaba ve ince inşaat işlerinde görev almak üzere taşeron firma ve ustalar, yapı malzemecileri, müteahhit, serbest çalışan iç mimar, mühendis, mimar, proje veya çizimle uğraşanlar; sistemimize BEDAVA üye olmak için tıklayınız.

 
 

LINK Değişim Programı

 
ArteYapi.com
İnşaat projeleri ve müteahhitlik hizmetleri

YapiBox.com
YKS, Kapı otomasyon, alüminyum korkuluk, paslanmaz çelik korkuluk ve küpeşte, pvc doğrama sistemleri

TatilUcakOtel.com
Tatil, otel, tatil bölgeleri, gezilecek yerler

Dubaililerin ince hesabı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait Levent İETT Garajı'na alışveriş merkezi, residence ve ofis yapmayı planlayan Dubaililer bu işten çok karlı çıkacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Dubai İnternational Properties 46 bin metrekare arsaya yaklaşık 140 bin metrekare brüt alanlı bina yapacak. Bu büyüklükteki binanın net kiralanabilir alanı en az 100 bin metrekare olacak. 100 bin metrekarelik kiranabilir alan, metrekaresi 50 dolardan kiralandığı kabul edildiğinde ayda 5 milyon dolar, yılda 60 milyon dolar brüt getiri sağlayacak. 2005 Bayındırlık Bakanlığı fiyat skalası baz alındığında Dubaililer 168 milyon dolar yataırdıklarında yılda 60 milyon dolarlık brüt karın 48 milyon dolarlık kısmını alacak. Yapacakları yatırımı 4 yıldan daha kısa sürede amorti edecekler. 

İstanbul'da son dönemde görüşmeleri devam eden yabancıların talip olduğu ofis plazalarında ve alışveriş merkezlerinde yıllık brüt kira getirisinin 10 katı fiyatlar teklif ediliyor. Bu ne demek? Diyelim ki, bir alışveriş merkezinin yıllık kira getirisi 10 milyon dolar. yabancılar bunu satın almak için 10 yıllık brüt kira getirisinin 10 katını teklif ediyorlar. yani 100 milyon dolar veriyorlar. Bunun karşılığında gayrimenkulün sahibi olan yerliler ise 150 ile 200 milyon dolar arasında fiyat istiyor. Şimdilik Türkiye'de alışveriş merkezlerinin ve ofislerin yabancılara satılamamasının önündeki en büyük engel bu.

Türkiye'nin prim potansiyeli

AB ve ABD kökenli gayrimenkul yatırım fonlarına göre Türkiye önümüzdeki yıllarda gayrimenkulde en yüksek prim vaat eden ülke. Çünkü Türkiye'nin AB üyeliği sürecinde kişi başına düşen gelirin artması ve buna bağlı olarak emlak fiyatlarının yükselecek olması Türkiye'de geyrimenkul yatırımlarının ne kadar karlı olduğunun gerekçeleri olarak sıranıyor. Bir taraftan Türkiye'de AB ve ABD kökenli gayrimenkul yatırım fonlarının emlak satın almaları diğer taraftan kişibaşına düşen gelirin artması Dubaililerin ekmeğine yağ sürecek.

Dubailliler neden karlı çıkacak?

1) Arsaya para ödemedikleri için sadece inşaat maliyeti ile temmütünün yüzde 80'ini alacaklar. En fazla 168 milyon dolar ödeyerek yılda 60 milyon dolar geliri olan şirketin hakim ortağı konumuna gelecekler.

2)Türkiye'de siyasal istikrar ve buna bağlı olarak kişibaşına düşen gelir arttığı sürece emlak fiyatları prim yapacak. Yani daha temeli atılmadan kuleler ve donatıları değer kazanacak.

3) AB ve ABD kökenli gayrimenkul yatırım fonlarının Türkiye'de alışveriş merkezleri, plaza, residence ve otellere olan talebi, İstanbul'daki bu tür yapıların fiyatını yükseltecek. Önümüzdeki 5 yılda reel bazda bu tür yapılarda 100'den fazla prim bekleniyor.

Milliyet - 07-11-2005

Bu haber 3484 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                HABERLER SAYFASINA DÖN