Yapı Teklif Verileri

 

 
 

Kolay Erişim

 
 
destek@bedavahizmet.com adresini MSN Messenger listenize eklemek için tıklayınız
 

Duyurular

 

YapıTeklif.com dan büyük KAMPANYA!!!...
İş ve talep sahiplerinin iletişim bilgilerine anında erişim fırsatı
ALTIN ÜYELİK...
Yıllık 50 TL
Üstelik Garanti Bankası kredi kartlarına 5 Taksit fırsatıyla
Detaylı bilgi için tıklayın...İnsan Kaynakları servisimiz hizmetinizde... İnşaat sektörüne yönelik iş ilanları ve özgeçmiş (CV) bankası için tıklayınız.

Firma - Ürün - Hizmet tanıtım sayfalarımız hizmetinizde... Bilgi için tıklayınız.

Değerli yazarlardan inşaat sektörüyle ilgili makaleleri yayınladığımız makaleler bölümümüz yayına girmiştir.

 
 

TEKLİF VERMEK İÇİN

 

 BİZİMLE ÇALIŞMAK İŞ/MALZEME TALEPLERİNE TEKLİF VERMEK İSTEYEN

Kaba ve ince inşaat işlerinde görev almak üzere taşeron firma ve ustalar, yapı malzemecileri, müteahhit, serbest çalışan iç mimar, mühendis, mimar, proje veya çizimle uğraşanlar; sistemimize BEDAVA üye olmak için tıklayınız.

 
 

LINK Değişim Programı

 
ArteYapi.com
İnşaat projeleri ve müteahhitlik hizmetleri

YapiBox.com
YKS, Kapı otomasyon, alüminyum korkuluk, paslanmaz çelik korkuluk ve küpeşte, pvc doğrama sistemleri

TatilUcakOtel.com
Tatil, otel, tatil bölgeleri, gezilecek yerler

Terasları çekmece gibi açılıp kapanabilen gökdelen

Dubaililerin inşa edeceği gökdelenlerin taklit olduğu tartışmaları sürerken, Türk mimar Metin Hepgüler, terasları ağaç dalı gibi uzayan bir gökdelen projesi hazırladı

Levent'te 11 bin metrekare arsa üzerine inşa edilmesi planlanan binanın terasları, mekanik aksam yardımıyla yaklaşık 4 metre uzuyor.

Ulusal ve uluslararası mimarlık yarışmalarında kazandığı 166 ödül ile 'rekortmen mimar' ünvanına sahip olan Metin Hepgüler, terasları ağaç dalı gibi uzayan gökdelen tasarladı. Levent'te 11 bin metrekare arsa üzerine yapılması planlanan ve 130 bin dolara malolacağı hesaplanan gökdelenin terasları, çelik raylar üzerindeki 1,25 metre enindeki modüler levhalarla yaklaşık 4 metre uzayıp kısalabilecek. Daire sahipleri mekanik aksam yardımıyla yaz aylarında teraslarını uzatıp daha ferah bir mekanda oturma imkanı bulurken, kışın da bu mekanın bakım ve temizliği ile uğraşmak istemezlerse terası geri çekebilecekler. Gökdelenin modüler duvarları sayesinde odaların şeklini değiştirmek de kolayca mümkün olacak.

Türkiye'nin ilk ekolojik gökdeleni

Türkiye'de Harbiye Orduevi, Stad Oteli, BMW İstinye Tesisleri yurtdışında ise Suudi Arabistan VIP Sarayı, Abu Dabi'deki RAK Oteli ve Meksika'daki Mexico Residence gibi birçok esere imza atan Metin Hepgüler, Levent'te inşa edilmesi planlanan projesini şöyle anlattı:

"Hazırladığımız proje Türkiye'nin ilk ekolojik binası olacak. Yüksek yapılarda genellikle pencereler kapalı olduğundan, içeriye suni hava veriliyor. Bizim projemizde camlar açılabilecek, insanlar teraslarda oturabilecek. Dış duvarlar tamamen şeffaf cam olacağı için gün ışığı ve manzaradan azami ölçüde faydalanılacak. Geceleyin mehtap keyfi sürülebilecek. Güneş ve ısı kontrolüne imkan veren bu camlar, ışığı istenilen seviyede içeri alacak. Binadaki kullanılmış su arıtılarak kullanım suyu olarak sisteme geri verilecek. Çatıdaki güneş kolektörleri elektrik enerjisinden tasarruf imkanı sağlayacak. Her daire çöplerini çöp kanallarından merkezi çöp deposuna gönderecek."

Çarşısı da olacak

Metin Hepgüler, 11 bin metrekare arsa üzerinde 99 bin metrekare inşaat alanına sahip olacak gökdelenin altında üç katlı bir çarşının yer alacağını söyledi. Hepgüler, çarşıda market, oto showroom, wellness center, kafe ve restoran ünitelerinin yanı sıra squash, sauna, Türk hamamı, masa tenisi, bilardo, özel masaj ve vitamin bar üniteleri olacağını kaydetti. Katların birbirine şelaleler ile bağlanacağını belirten Hepgüler, projede çocuk oyun alanları, kafe/bar ve otoparkın yanı sıra her daireye bir depo verileceğini kaydetti.

'Dubai Kuleleri taklit, benim projem orijinal'

Levent'te Dubaililerin inşa edeceği burgu kulelerin mimarının hala açıklanmadığını belirten Metin Hepgüler, "Maket görüntüleri dünyaca ünlü başka mimarların eserlerine çok benziyor. Benim projem tamamen orijinal" dedi. Hepgüler, Dubai Towers'ın insan psikolojisini olumsuz yönde etkileyen bir yükseklikte olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Bu derece yüksek yapılarda insanların doğadan teması kesiliyor. İnsanlar yüksek yapılarda yeri bir göremiyor. Bu nedenle projesini hazırladığım ekolojik bina çok yüksek bir yapı olmamasına karşın, insanların havayla, rüzgarla temas etmesine özel önem gösterdim."

Metin Hepgüler kimdir?

1931 yılında İstanbul'da doğan Metin Hepgüler, İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi'ni (yüksek lisans dahil) 1953'te birincilikle bitirdi. 1966 yılında, Türkiye'nin ilk milletlerarası mimarlık bürosu MHM International' kurdu. Ankara MIT, Gölbaşı Polis Eğitim, Stad Oteli, Harbiye Orduevi, Manifaturacılar Çarşısı, Tofaş-Aygaz Genel Müdürlük binaları, Rumeli Hisarı tanzimi, Sofya Atatürk Evi, TSKB Binası, Şeker Sigorta, Rabak, Çelik Halat, Bayer, Fürsan, Philips, General Elektrik ve Chrysler fabrikası projeleri tatbik edildi.

İsviçre'de Architects Association, Amerika'da ITAC International Turkish Architects firmalarını kurdu. Riyad Özel Eğitim Üniversitesi'nin yarışmasını kazandı, Suudi Arabistan'da 5 yıl tatbikatını yaparken, Munawara, Abha merkezi projelerini hazırladı. İran, Libya-Tripoli, Sırte, Ajdabiyan, Missurata merkezi tanzimlerini, Buenos Aires, Abou Dhabi, Monaco, Yeni Delhi, RAK, Sierra Lione, Paris, Londra ve İsviçre'nin muhtelif bölgelerinde mimari projeleri tatbik edildi. Riyadh VIP Kral Sarayı projesini milletlerarası yarışma ile kazandı.

Türkiye'deki son çalışmaları olan TSKB cephe-giriş yenilenmesi, Tofaş-Aygaz A.Ş. Merkez binaları yenilenmesi ve ek binaları, Avcılar Borusan İlkokulu, Borusan- BMW-Land-Rover İstinye Merkez binası, Riva yerleşim projeleri ile Levent Eko-Organik Yaşam Bloku, yurt dışında yapmış ve yapmakta olduğu Mexico Residence, R.A.K. oteli, V.I.P. Sarayı dünya literatürüne geçmiş eserleridir.

Mesleki çalışmaları neticesinde, California Polytechnic ve ETH Üniversitesi'ne profesör olarak davet edildi. Amerika ve Avrupa'da yayınlanan mesleki istatistiklerde, 166 proje yarışmasında aldığı ödüller ve 45 milli ve milletlerarası birincilik ile dünya rekortmeni mimar ünvanına sahip oldu. Tasarladığı projelerden 7.4 milyon metrekaresi inşa edildi ve bu performansıyla dünyanın en yüksek performansını gösteren mimarı ilan edildi. Ayrıca mesleğinde dünyanın 500, Avrupa'nın 200 lideri listesinde gösterildi. 1981'de Türkiye Cumhurbaşkanı tarafından şeref temsilcisi seçildi.

Milliyet - 15-11-2005

Bu haber 5183 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                HABERLER SAYFASINA DÖN