Yapı Teklif Verileri

 

 
 

Kolay Erişim

 
 
destek@bedavahizmet.com adresini MSN Messenger listenize eklemek için tıklayınız
 

Duyurular

 

YapıTeklif.com dan büyük KAMPANYA!!!...
İş ve talep sahiplerinin iletişim bilgilerine anında erişim fırsatı
ALTIN ÜYELİK...
Yıllık 50 TL
Üstelik Garanti Bankası kredi kartlarına 5 Taksit fırsatıyla
Detaylı bilgi için tıklayın...İnsan Kaynakları servisimiz hizmetinizde... İnşaat sektörüne yönelik iş ilanları ve özgeçmiş (CV) bankası için tıklayınız.

Firma - Ürün - Hizmet tanıtım sayfalarımız hizmetinizde... Bilgi için tıklayınız.

Değerli yazarlardan inşaat sektörüyle ilgili makaleleri yayınladığımız makaleler bölümümüz yayına girmiştir.

 
 

TEKLİF VERMEK İÇİN

 

 BİZİMLE ÇALIŞMAK İŞ/MALZEME TALEPLERİNE TEKLİF VERMEK İSTEYEN

Kaba ve ince inşaat işlerinde görev almak üzere taşeron firma ve ustalar, yapı malzemecileri, müteahhit, serbest çalışan iç mimar, mühendis, mimar, proje veya çizimle uğraşanlar; sistemimize BEDAVA üye olmak için tıklayınız.

 
 

LINK Değişim Programı

 
ArteYapi.com
İnşaat projeleri ve müteahhitlik hizmetleri

YapiBox.com
YKS, Kapı otomasyon, alüminyum korkuluk, paslanmaz çelik korkuluk ve küpeşte, pvc doğrama sistemleri

TatilUcakOtel.com
Tatil, otel, tatil bölgeleri, gezilecek yerler

Gayrimenkule hücum nereye kadar sürecek?

KAYNAK: MİLLİYET –  /  HURŞİT GÜNEŞ

İstanbul'un seçkin arsaları çok yüksek fiyatlara satılmaya başladı. Önce Zincirlikuyu'daki Karayolları arazisi, sonra Levent'teki İETT garajının ihalesinde fiyatlar birdenbire yükseldi. Kimileri İstanbul'da emlak hâlâ ucuz diyor ve fiyat artışlarının süreceğini iddia ediyor. Acaba bu iddia doğru mu?

Bir ülkede emlak fiyatlarını birçok etmen belirliyor. Bunların başında kişi başına düşen gelir ve buna bağlı olarak tasarruf eğilimi geliyor. İkincisi, o ülkedeki reel faizler ve konut kredilerindeki vadelerin uzunluğu da etkili oluyor.

Çünkü emlak alımında kredi çok yoğun kullanılıyor. Üçüncüsü, güven ortamı ile istikrar da önem taşıyor. Ortalık karışıksa kimse uzun vadeli yatırıma girmek istemiyor. Dördüncüsü ise demografik değişimler. Nüfus artışı, göç gibi toplumsal olgular emlak talebini doğrudan etkiliyor.
Tabii gelecek hakkındaki düşüncelerle uluslararası emlak piyasası da etkili oluyor. Çünkü emlak sadece kullanmak için değil, spekülatif amaçla da alınıyor. Üstelik İstanbul artık önemli metropollerden biri oldu.

Su yüzüne çıkan, ertelenmiş talep
Krizden sonra tarımdan kopuşun hızlandığını biliyoruz. Yani, kentlere göç yoğunlaştı. Öte yandan ülkemizde kişi başına gelir hızla artıyor. Ayrıca uzun zamandır ertelenen konut talebi artık su yüzüne çıkıyor. Buna faizlerin düşmesi ve vadelerin uzaması da katkıda bulunuyor. Kısacası, talebin çok canlı olduğu gözleniyor. Son iki yıldır bir de yabancı yatırımcılar ortaya çıkınca artık emlak ilgi odağı haline geldi.

Gerçi geçen mayıs ayındaki dalgalanmayla şimdilik talep frenlenmiş görünüyor. Ancak faizler düşer düşmez talebin tekrar güçlü biçimde devreye gireceğinden kimsenin kuşkusu olmasın. Bu özel ihalelerde ortaya çıkan yüksek fiyatlar da bu artış hesaplanarak oluşuyor. Yani, verilen bu yüksek bedeller projeler tamamlandığında elde edilecek kâr beklentilerini de içeriyor.
Kaldı ki bu arsaların çok özel, çok nadir olduğu da unutulmamalı. Gerçekten İstanbul'un merkezinde artık boş arsa bulmak kolay değil. Bu nedenle tüm dünya metropollerinde olduğu gibi bundan böyle kent merkezi ile çevresi arasında ciddi fiyat farklılıkları oluşacaktır.

Yabancıların ilgisi ve mortgage
Kimileri tut-satın (mortgage) devreye girmesiyle emlak piyasasında müthiş bir hızlanma olacağını düşünüyor. Ancak bu görüşü tam olarak paylaşmıyoruz. Çünkü henüz bu sistem yaygınlaşmış değil. Merkez Bankası'nın faizleri düşürmesi çok daha önemli.

Öte yandan, seçimlerden sonra yabancı yatırımların etkili olacağı belirtiliyor. Bunun önemli bir kısmı alışveriş ve iş merkezlerine gireceğine göre kent merkezlerindeki fiyatlar daha da hızlanacaktır. Ancak bu artışların sonsuz olacağı da düşünülmemeli. İstanbul'da emlak fiyatları hiçbir zaman New York ya da Paris'i bulamaz. Çünkü İstanbul'da kişi başına düşen gelir bu kentlerdeki yaşayanların gelirlerinden düşüktür.

İstanbul'da fiyatlar ancak orta gelişmiş ülkelerin metropolleriyle eşdeğer hale gelebilir. İstanbul'daki fiyatlar Seul, Rio de Janerio, Varşova ya da Bükreş'te metrekare fiyatlarına yaklaşabilir. Bu arada fiyatların epeyce yaklaştığını da şimdiden belirtelim.

Bu haber 2778 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                HABERLER SAYFASINA DÖN