Yapı Teklif Verileri

 

 
 

Kolay Erişim

 
 
destek@bedavahizmet.com adresini MSN Messenger listenize eklemek için tıklayınız
 

Duyurular

 

YapıTeklif.com dan büyük KAMPANYA!!!...
İş ve talep sahiplerinin iletişim bilgilerine anında erişim fırsatı
ALTIN ÜYELİK...
Yıllık 50 TL
Üstelik Garanti Bankası kredi kartlarına 5 Taksit fırsatıyla
Detaylı bilgi için tıklayın...İnsan Kaynakları servisimiz hizmetinizde... İnşaat sektörüne yönelik iş ilanları ve özgeçmiş (CV) bankası için tıklayınız.

Firma - Ürün - Hizmet tanıtım sayfalarımız hizmetinizde... Bilgi için tıklayınız.

Değerli yazarlardan inşaat sektörüyle ilgili makaleleri yayınladığımız makaleler bölümümüz yayına girmiştir.

 
 

TEKLİF VERMEK İÇİN

 

 BİZİMLE ÇALIŞMAK İŞ/MALZEME TALEPLERİNE TEKLİF VERMEK İSTEYEN

Kaba ve ince inşaat işlerinde görev almak üzere taşeron firma ve ustalar, yapı malzemecileri, müteahhit, serbest çalışan iç mimar, mühendis, mimar, proje veya çizimle uğraşanlar; sistemimize BEDAVA üye olmak için tıklayınız.

 
 

LINK Değişim Programı

 
ArteYapi.com
İnşaat projeleri ve müteahhitlik hizmetleri

YapiBox.com
YKS, Kapı otomasyon, alüminyum korkuluk, paslanmaz çelik korkuluk ve küpeşte, pvc doğrama sistemleri

TatilUcakOtel.com
Tatil, otel, tatil bölgeleri, gezilecek yerler

Konutta maliyet artışı enflasyonun üzerinde

Konuta olan talep, çimento fiyatlarındaki yüksek artış, konut yapımı ihalelerinde ortaya çıkan fiyatın enflasyonun üzerinde yükselmesine neden oldu.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı verilerinden derlediği bilgiye göre, Eylül-Ekim ayları itibariyle son bir yıllık dönemde, sosyal konut ihalelerinde ortaya çıkan fiyatlar, enflasyonu 2-4'e katladı. Büyükşehirlerde ve göç alan şehirlerdeki fiyat artışı ise diğer şehirlere göre daha yüksek oldu.

Verilere göre, Ankara'da geçen yıl Eylül ayında Temelli'de 288 konutun altyapısı ve çevre düzenlemesi dahil yapımı amacıyla gerçekleştirilen ihalede konutun metrekaresi için 205.27 YTL fiyat ortaya çıktı. Ankara'da bu yıl Esenboğa yolu üzerinde yapılacak 480 sosyal konutunu ihalesinde metrekare fiyatı ise 280.74 YTL'ye ulaştı.

Ankara'daki sosyal konut projelerindeki fiyat artışı yüzde 36.7 olarak hesaplandı. Sosyal konut projelerinde, arsa maliyeti yüzde 15'in üzerine çıkmadığı, projeler de aşağı-yukarı aynı olduğu için, ihalelerde ortaya çıkan metrekare fiyatlarındaki artışın, çimento fiyatlarındaki,inşaat maliyetlerindeki ve talepteki artıştan kaynaklandığı belirtiliyor.

TOKİ'nin Bilecik'te konut yapımı için açtığı ihalelerde de son bir yılda yüzde 26.6 fiyat artışı oldu. Geçen yıl Eylül'de 288 sosyal konutun yapımı için düzenlenen ihalede 204.88 YTL olan metrekare fiyatı, bu yıl Eylül'de 250 konut için yapımı için düzenlenen ihalede 259.42 YTL'ye yükseldi.

Bursa'da sosyal konut yapımı için geçen yıl Eylül-Ekim aylarında düzenlenen 3 ayrı ihalede metrekare fiyatları 200.06 YTL, 226.32 YTL ve 236.56 YTL düzeyinde gerçekleşirken, bu yıl Ekim ayında düzenlenen 2 ihalede, 258.07 YTL ve 264.9 YTL'ye çıktı. Bursa'daki TOKİ ihalelerinde, metrekare fiyatlarındaki artış, yüzde 11.9-28.9 arasında değişti.

(AA)

Sabah - 15-11-2005

Bu haber 3400 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                HABERLER SAYFASINA DÖN