Yapı Teklif Verileri

 

 
 

Kolay Erişim

 
 
destek@bedavahizmet.com adresini MSN Messenger listenize eklemek için tıklayınız
 

Duyurular

 

YapıTeklif.com dan büyük KAMPANYA!!!...
İş ve talep sahiplerinin iletişim bilgilerine anında erişim fırsatı
ALTIN ÜYELİK...
Yıllık 50 TL
Üstelik Garanti Bankası kredi kartlarına 5 Taksit fırsatıyla
Detaylı bilgi için tıklayın...İnsan Kaynakları servisimiz hizmetinizde... İnşaat sektörüne yönelik iş ilanları ve özgeçmiş (CV) bankası için tıklayınız.

Firma - Ürün - Hizmet tanıtım sayfalarımız hizmetinizde... Bilgi için tıklayınız.

Değerli yazarlardan inşaat sektörüyle ilgili makaleleri yayınladığımız makaleler bölümümüz yayına girmiştir.

 
 

TEKLİF VERMEK İÇİN

 

 BİZİMLE ÇALIŞMAK İŞ/MALZEME TALEPLERİNE TEKLİF VERMEK İSTEYEN

Kaba ve ince inşaat işlerinde görev almak üzere taşeron firma ve ustalar, yapı malzemecileri, müteahhit, serbest çalışan iç mimar, mühendis, mimar, proje veya çizimle uğraşanlar; sistemimize BEDAVA üye olmak için tıklayınız.

 
 

LINK Değişim Programı

 
ArteYapi.com
İnşaat projeleri ve müteahhitlik hizmetleri

YapiBox.com
YKS, Kapı otomasyon, alüminyum korkuluk, paslanmaz çelik korkuluk ve küpeşte, pvc doğrama sistemleri

TatilUcakOtel.com
Tatil, otel, tatil bölgeleri, gezilecek yerler

İETT garajı 1.15 milyar YTL'ye Dubai Şeyhi'nin şirketine

İstanbul Büyükşehir Belediyesince toplam 46 bin 241 metre kare ticaret ve konut alanına sahip Levent'teki İETT Garajı arazisinin satış ihalesinde en yüksek teklifi veren Sama Dubai İstanbul Gayrimenkul A.Ş, yüzde 18'lik KDV ile birlikte toplam 1 milyar 156 milyon 400 bin YTL ödeme yapacak.

Karayolları arazisini Zorlu'ya kaptıran Şeyh Maktum'un şirketi Sama Dubai, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İETT Garajı arazisinin satışı ihalesini kazandı. Sama Dubai, Zorlu ile 35 tur yarıştığı açık artırmada araziye 705 milyon dolar artı KDV teklif vererek, arazinin sahibi olmaya hak kazandı.

Sama Dubai İstanbul Gayrimenkul A.Ş, 977 milyon YTL'lik fiyatın, Belediye Başkanı Topbaş tarafından 980 milyon YTL'ye yuvarlanması talebini geri çevirmedi. Sama Dubai, yüzde 18'lik KDV ile birlikte toplam 1 milyar 156 milyon 400 bin YTL peşin ödeme yapacak.İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen ihaleyi, Belediye Genel Sekreteri Mesut Pektaş yönetti. İhaleye, şartname alan 19 şirketten 12'si katılmadı. İlk turda Toray, Biskon, Taşyapı, Limak ihaleden elendi.

AÇIK ARTIRMADA DOLARA DÖNÜLDÜ

En yüksek teklifi veren üç şirket ile geçilen açık artırmada, teklifler dolar üzerinden alınmaya başlandı. İhale Komisyonu Başkanı Pektaş, tapu devrinde sorun yaşanmaması için bedelin YTL üzerinden alınacağını, ancak açık artırmada kolaylık sağlanması amacıyla ihalenin bu bölümünün dolar üzerinden gideceğini belirtti.

İlk teklifi 505 milyon 500 bin YTL artı KDV olan Nurol-Fiba, açık artırmanın başında teklif vermeksizin çekildi. Ardından Özelleştirme İdaresi'nin Karayolları arazisi ihalesinde olduğu gibi Zorlu Grubu ile Sama Dubai arasında büyük çekişme başladı. KDV hariç yapılan tekliflere Zorlu 607 milyon dolar ile başladı. 1'er milyon dolarlık artırımlarla 15 turda 637 milyon dolara çıkıldı.

AHMET NAZİF ZORLU'NUN NEFESİ YETMEDİ

16'ncı turda Zorlu 3 milyon dolarlık artış ile teklifi 640 milyon dolara çekti. Sama Dubai yine 1 milyon dolarlık artışlarla karşılık verdi. 19'uncu turda 5 milyon dolarlık artış ile 650'ye çıkan Ahmet Nazif Zorlu, 22'nci tur geride kaldığında, "Biraz da biraz da arkadaş devam etsin" diyerek, sözü yanında bulunan şirket yetkilisine verdi.

Açık artırma bundan sonraki bölümlerde 1 milyon dolarlık artışlarla sürdü. 33'üncü turda teklif Sama Dubai tarafından 689'a yükseltilince Zorlu Grubu'nun isteğiyle ihalede mola verildi. Ardından 35'inci turda Zorlu teklifini 701'e yükseltti. Bunun üzerine Sama Dubai, 705 milyon teklif etti. Zorlu bu teklif karşısında, "Sama Dubai şirketine hayırlı olsun" diyerek çekildiğini açıkladı.

İHALEYE KATILAN FİRMALAR:

1- Biskon Yapı AŞ, Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ. (1. turda elendi) 
2- Zorlu Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım AŞ.
3- Sama Dubai İstanbul Gayrimenkul AŞ.
4- Toray İnşaat Sanayi Ticaret AŞ. (1. turda elendi) 
5- Taşyapı İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret AŞ. (1. turda elendi) 
6- Fiba Gayrimenkul Geliştirme İnşaat ve Yatırım AŞ-Nurol ortak girişimi. (Açık artırmada çekildi)
7- Limak İnşaat     (1. turda elendi) 

12 ŞİRKET KATILMADI

İhaleye, şartname alan 19 şirketten 12'si katılmadı. Eren-Talu Mimarlık, Osmanlı Yapı 4 İnşaat, Pera Gayrimenkul, Soyak Yapı, Emaar Gayrimenkul, Yapı Merkezi, Garanti Gayrimenkul, Afken Gayrimenkul, Anadolu Gemi ve Savunma Sanayi, Tahincioğlu Gayrimenkul, İnanlar İnşaat, Demtaş İnşaat; şartname aldıkları halde ihaleye teklif vermediler.

ARAZİNİN ÖZELLİKLERİ VE İHALE YÖNTEMİ
         
46 bin 241 metre kare ticaret ve konut olmak üzere, brüt parsel üzerinden bodrum hariç 3 emsal imarı olan arazi, 265 milyon 885 bin 750 YTL artı KDV muhammen bedele sahip bulunuyor.

İETT garajı arazisi, Boğaziçi Kanunu, Kültür ve Tabii Varlıklar Kanunu ve Hıfzıssıhha Kanunundan etkilenmiyor.
Konum itibariyle İstanbul Boğazı'na hakim arazi, en önemli ticaret ve alışveriş merkezleri ile ana ulaşım hattı üzerinde yer alıyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın da, Ankara'daki programını iptal ederek, ihaleyi Büyükşehir Belediyesi'nde televizyondan izleyeceği bildirildi.

İSMİNİ, ARAPÇA'DA “GÖKLERE ULAŞMAK”TAN ALIYOR
    
Türkiye'de adını, aynı araziye 5 milyar dolarlık yatırımla kurmayı planladığı ve tartışmalara neden olan Dubai Towers ile duyuran Dubai Holding, geçtiğimiz Nisan ayında Türkiye'de Sama Dubai adında yeni bir gayrimenkul yatırım şirketi kurduğunu açıklamıştı.

Şirketin, bu alandaki tüm farklı kuruluşları adı geçen şirket bünyesinde bir araya getirilirken, Sama Dubai'nin bünyesinde bir araya getirilen kuruluşların başında da Türkiye'deki yatırımları yapacak olan Dubai International Properties'in (DIP) geldiği aktarılmıştı.

İsmini Arapça'da 'göklere ulaşmak' anlamına gelen 'Sama'dan alan Sama Dubai'nin yüzde 100'ü, dünyanın en zenginleri arasında yer alan Dubai Şeyhi El Maktum'a ait Dubai Holding bünyesinde yer alıyor.

VEZİROĞLU DOKUZ YIL ÖNCE 105 MİLYON VERMİŞTİ

Arazi için 1998 yılında yapılan ihalede Ali Haydar Veziroğlu, 105 milyon dolar teklif etmişti. Veziroğlu, bu parayı ödeyebilseydi, değeri vergi hariç 700 milyon doları aşan alanın sahibi durumunda bulunacaktı.

Daha sonraki süreçte araziye Ahmet San talip oldu ama alamadı. Aralık 2004'te de Dubaililerin araziye gökdelen yapması gündeme geldi ancak eleştiriler nedeniyle proje gerçekleştirilemedi. Gelinen noktada arazi yine Dubai sermayesine gitti.

Bu haber 3593 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                HABERLER SAYFASINA DÖN