Yapı Teklif Verileri

 

 
 

Kolay Erişim

 
 
destek@bedavahizmet.com adresini MSN Messenger listenize eklemek için tıklayınız
 

Duyurular

 

YapıTeklif.com dan büyük KAMPANYA!!!...
İş ve talep sahiplerinin iletişim bilgilerine anında erişim fırsatı
ALTIN ÜYELİK...
Yıllık 50 TL
Üstelik Garanti Bankası kredi kartlarına 5 Taksit fırsatıyla
Detaylı bilgi için tıklayın...İnsan Kaynakları servisimiz hizmetinizde... İnşaat sektörüne yönelik iş ilanları ve özgeçmiş (CV) bankası için tıklayınız.

Firma - Ürün - Hizmet tanıtım sayfalarımız hizmetinizde... Bilgi için tıklayınız.

Değerli yazarlardan inşaat sektörüyle ilgili makaleleri yayınladığımız makaleler bölümümüz yayına girmiştir.

 
 

TEKLİF VERMEK İÇİN

 

 BİZİMLE ÇALIŞMAK İŞ/MALZEME TALEPLERİNE TEKLİF VERMEK İSTEYEN

Kaba ve ince inşaat işlerinde görev almak üzere taşeron firma ve ustalar, yapı malzemecileri, müteahhit, serbest çalışan iç mimar, mühendis, mimar, proje veya çizimle uğraşanlar; sistemimize BEDAVA üye olmak için tıklayınız.

 
 

LINK Değişim Programı

 
ArteYapi.com
İnşaat projeleri ve müteahhitlik hizmetleri

YapiBox.com
YKS, Kapı otomasyon, alüminyum korkuluk, paslanmaz çelik korkuluk ve küpeşte, pvc doğrama sistemleri

TatilUcakOtel.com
Tatil, otel, tatil bölgeleri, gezilecek yerler

'Mortgage'da vergi indirimi gitti, kavga bitti'

SPK eski Daire Başkan Yardımcısı Bahadır Teker, en çok tartışılan konunun vergi indirimi olduğunu belirterek, "Şimdi vergi konusu gidince yorgan gitti kavga bitti" dedi.

Mortgage piyasasının temeline oturması için, vergi avantajının şart olduğunu söyleyen Sermaye Piyasaları Kurulu'nun eski Daire Başkan Yardımıcısı Bahadır Teker, "Bizim açımızdan önemli olan şey, vergi avantajını iskan almamış konutlara verecek miyiz, vermeyecek miyiz noktasıydı. Şimdi vergi konusu gidince yorgan gitti kavga bitti" dedi.

Gayrimenkul Yatırım Ortakları Deneği ve Sermaye Piyasaları Kurulu'nun düzenleyeceği Konut Finansmanı ve Türkiye - 2 Konferansı'nın tanıtım toplantısında konuşan Bahadır Teker, Mortgage Yasa Tasarısı'nın hazırlandığı 2.5 yıllık dönemde vergi indirimi konusunda çeşitli analizler yaptıklarını söyledi. Bu analizler sonucu vergi avantajı getirilmesi halinde daha alt gelir gruplarından 1 milyon kişinin daha sisteme dahil olabileceğini gördüklerini belirten Teker, vergi avantajının ekonomik büyüme ve istihdama katkı açısından da önemli olduğunu vurguladı. Teker, "Şu anda çok da yaralıyıcı olmamakla beraber, makro ekonomik politikalar açısından vergi avantajının faydası olabilirdi. Ama şu ekonomik ortamda, şu büyüme döneminde vergi avantajı olmazsa Türkiye bir şey kaybetmez" dedi.

'Vergi avantajını 5 sene sonra kaldırmak zor'

Kredi faizlerinin düşmesinin vergi avantajından çok daha önemli olduğuna değinen Bahadır Teker, yapılacak vergi indiriminin uzun vadede sisteme zarar verebileciğininin de tartışıldığını kaydetti. Teker, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Tamam biz bu vergi avantajını veriyoruz bu gün. Ama 5 sene sonra bu piyasa talebin tamamının karşılandığı, arzın fazla olduğu dönemde sistemi bozucu yönde etki yapar mı? 5 sene sonra biz bu vergi avantajını kaldırabilir miyiz? Hiç bir ülke kaldırmayı başaramamış. Bu vergi avantajını tanıdığınız anda bir çok banka, ilgili kesim bir lobi oluşturmuş. Amerika'da hala yaşanan bir gerçektir, bu vergi avantajı kaldırılamamıştır."

Bankaların iskan almamış konutlara kredi vermesinin kendi insiyatifinde olduğunu belirterek konuşmasını söyle sürdürdü:

"Bankalar zaten sermaye yöneten kuruluşlar. Neyi riske atacağını bilir. Kendi parasını zaten riske atmış. Bu artık bankanın kendi risk algılaması. BDDK, yeterince risk algılamalarına bakacak. Orada bankaların yeterli sermayelerle kredi verip vermediklerine çok iyi bakmak lazım. Bu, bütün ülkelerde baş ağrıtmış. Bizim böyle bir şeyle karışı karışıya kalmamamız lazım."

'Gayrimenkul altın yılını yaşıyor'

Toplantısında konuşan Haluk Sur ise, uluslararası piyasalarla Türkiye?nin bu alanda yetkili isimlerinin bir araya geleceği konferansta sektöre, kurumlara ve karar vericilere ışık tutacak görüşler ve detayların ele alınacağını anlattı. Sur, olumlu piyasa koşulları, konut açığı, kentsel dönüşüm projeleri, deprem riski ve yabancıların ilgisinin çakıştığı göz önüne alındığında gayrimenkul sektörünün dinamik beklentiler içinde bir sektör görünümünde olduğunu dile getirerek, bu trendin rakamlara da yansıdığını söyledi. 2003 yılında tapuda gerçekleşen işlemler 392 bin, beyan edilen satış rakamı 6.3 milyar YTL ve konut kredisi kullananların sayısı 51 bin iken, 2005 yılına gelindiğinde rakamların sırasıyla 592 bin, 21.6 milyar YTL ve 210 bine yükseldiğini aktaran Sur, "Uzun kriz yıllarından sonra gayrimenkul sektör altın dönemini yaşıyor" diye konuştu.

'Türkiye'nin önü açık'

"Oyunu kurallarına göre oynarsak, Türkiye'nin piyasanın önü açık. Yeter ki ev ödevlerimizi yapalım" diyen Sur, Türkiye'de hergün bir-iki yabancı yatırımcının piyasa araştırması yaptığı günlerin yaşandığını, sektörün gelişen umut vadeden bir pazar olduğunu belirtti. Haluk Sur, "Giderek dinamikleşen bir pazar içindeyiz. Sorunlar var ama hiçbirisi üstesinden gelinemeyecek sorunlar değil. Türkiye AB sürecinde ümit vadeden bir ülke, sermayenin ülkeye bakışı oldukça pozitif" dedi. Toplantıda, konferansta ele alınacak gündem maddeleri ve oturumlara ilişkin bilgi de verildi.

Milliyet - 15-11-2005

Bu haber 3259 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                HABERLER SAYFASINA DÖN