Yapı Teklif Verileri

 

 
 

Kolay Erişim

 
 
destek@bedavahizmet.com adresini MSN Messenger listenize eklemek için tıklayınız
 

Duyurular

 

YapıTeklif.com dan büyük KAMPANYA!!!...
İş ve talep sahiplerinin iletişim bilgilerine anında erişim fırsatı
ALTIN ÜYELİK...
Yıllık 50 TL
Üstelik Garanti Bankası kredi kartlarına 5 Taksit fırsatıyla
Detaylı bilgi için tıklayın...İnsan Kaynakları servisimiz hizmetinizde... İnşaat sektörüne yönelik iş ilanları ve özgeçmiş (CV) bankası için tıklayınız.

Firma - Ürün - Hizmet tanıtım sayfalarımız hizmetinizde... Bilgi için tıklayınız.

Değerli yazarlardan inşaat sektörüyle ilgili makaleleri yayınladığımız makaleler bölümümüz yayına girmiştir.

 
 

TEKLİF VERMEK İÇİN

 

 BİZİMLE ÇALIŞMAK İŞ/MALZEME TALEPLERİNE TEKLİF VERMEK İSTEYEN

Kaba ve ince inşaat işlerinde görev almak üzere taşeron firma ve ustalar, yapı malzemecileri, müteahhit, serbest çalışan iç mimar, mühendis, mimar, proje veya çizimle uğraşanlar; sistemimize BEDAVA üye olmak için tıklayınız.

 
 

LINK Değişim Programı

 
ArteYapi.com
İnşaat projeleri ve müteahhitlik hizmetleri

YapiBox.com
YKS, Kapı otomasyon, alüminyum korkuluk, paslanmaz çelik korkuluk ve küpeşte, pvc doğrama sistemleri

TatilUcakOtel.com
Tatil, otel, tatil bölgeleri, gezilecek yerler

BSMV’siz Mortgage yüzde 5 avantaj sağlayacak

Mortgage’ın yasalaşmasıyla birlikte konut sahibi olmak isteyen tüketiciler, mortgage’nin mevcut konut kredilerine göre avantajlarını araştırmaya başladı. Mortgage’ın bugünkü konut kredisine göre en büyük avantajı Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi’nin (BSMV) uygulanmayacak olması. Buna göre mortgage kredisi ile konut almak isteyen tüketiciler bugünkü konut kredilerinden yüzde 5 oranında daha az faiz ödeyecek.

Yaklaşık 1.5 yıldır Türkiye Büyük Millet Meclis’i (TBMM) gündeminde olan ve geçen hafta yasalaşan mortgage, tüketicilerin ’kira öder gibi ev sahibi olma’ hayalini tam olarak karşılamazken, Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi’nin (BSMV) alınmayacak olması halen ev sahibi olmak için kredi kullanan tüketicilere avantaj getirecek. Bankadan 100 bin YTL Mortgage kredisi ile ve sahibi olmak isteyen tüketici, BSMV’nin kaldırılmasıyla toplam ödemesinde 7 bin 300 YTL’lik kazanç elde edecek. Yasa ile uygulanacak olan yüzde 2 oranındaki erken kapama cezası ise değişken faizle kredi alan ve mevcut konut kredisini mortgage’ye aktaranları kapsamayacak. Mortgage’nin yasalaşmasının faizlerin seyri üzerinde etkili olması beklenmiyor.

YÜZDE 5 BSMV KALKIYOR

Mortgage’ın yasalaşmasıyla birlikte konut sahibi olmak isteyen tüketiciler, mortgage’nin mevcut konut kredilerine göre avantajlarını araştırmaya başladı. Mortgage kanununa göre tüketicilerin büyük beklentiye girmemesi gerekiyor. Çünkü yeni sistem tüketicilere büyük avantajlar sağlamayacak. Bugünkü konut kredisine göre en büyük avantkaj ise BSMV’nin mortgage’de uygulanmayacak olması. Buna göre mortgage kredisi ile konut almak isteyen tüketiciler bugünkü konut kredilerinden yüzde 5 oranında daha az faiz ödeyecek.

AYLIK 61 YTL AVANTAJ

Bugün konut kredilerinde uygulanan yüzde 5 oranındaki BSMV’nin kaldırılması mortgage’nin işlerlik kazanmasıyla birlikte uygulanmaya başlanacak. Bu uygulamayla örneğin 100 bin YTL’lik krediyi yüzde 1.55 faizle 120 ay (10 yıl) vadede kullanan tüketici, bugün mecvut konut kredisine 1901 YTL aylık taksit öderken, mortgage’de aylık taksitleri 1.840 YTL’ye düşecek. Bu da tüketicinin aylık ödemesinde 61 YTL avantaj sağlayacak. Tüketicin toplam ödemesi mevcut konut kredisinde BSMV ile 228.1 bin YTL olurken, BSMV’siz toplam ödeme 220.8 bin YTL’ye gerileyecek. Böylece tüketicinin 10 yıl sonunda toplam ödeme tutar 7 bin 300 YTL azalacak. Buda tüketicin ödeme gücünü artıracak.

İLK YILLARDA YÜKSEK

Mevcut konut kredilerinde BSMV konut kredisi kullanan tüketicinin ödediği aylık taksidin faiz kısmının yüzde 5’i oranında alınıyor. Ancak BSMV, kredi vadesi süresince değişik oranlarda tahsil ediliyor. Buna göre, ilk yıllarda ödenen taksitte faiz kısmı yüksek olduğu için, buna bağlı olarak BSMV yüksek oluyor. Ancak bu oran kademeli olarak düşüyor.

FAİZLER HIZLA DÜŞMEZ

Yasanın çıkmasının ardından yapılan değerlendirmelere göre, tüketici açısından Mortgage bugünkü konut kredilerinden çok da farklı bir uygulama getirmeyecek. Öncelikle kredi faizlerinde hızlı bir düşüş yaşanmayacağı vurgulanırken, Mortgage’nin tüketiciyi ilgilendiren en önemli kısmı BSMV olarak gösteriliyor. Yasanın çıkmasının ardından yapılacak düzenlemelerle, şu an konut kredisi kullananlar mortgage’a geçmesi halinde her ay ödediği faizin yüzde 5’i düzeyindeki BSMV ödemeyecek, böylece taksit miktarı da düşecek.

BSMV Nedir

Banka ve Sigorta işlemlerinden doğan ve bu işlemlerin miktarları ya da gelirleri üzerinden hesaplanan Banka Sigorta Muameleleri Vergisi isimli bir vergi türüdür. Tüketici kredilerine tahakkuk eden (faiz üzerinden yüzde 5) BSMV, taksitler ile birlikte resmi kurumlara ödenmek üzere krediyi kullandıran kurumca müşterilerinden tahsil edilmektedir.

Mortgage ile kredi arasında ne fark var

Peşinatı olmayanlar sistemden yararlanamayacak. Peşinat tutarı da piyasa şartlarında oluşacak

Sabit faizle kredi kullanan tüketici borcunu kapatmak istediğinde anapara artı yüzde 2 erken ödeme cezası ödeyecek.

 Sabit faiz dışında mortgage ile değişken faiz uygulaması başlatılacak.

 Hayat sigortası zorunlu hale getirildi.

 TOKİ’nin halen yapım aşamasında olan konutlar da bu sistem içinde yer alacak.

Bankalar sözleşme yapmadan önce müşteriye  bilgi formu verecek. Bu  formda faiz oranları ve ödeme tabloları ile ilgili ayrıntılı bilgiler olacak.

Gayrimenkulle ilgili yaş, semt, kredi vadesi gibi sınırlamalar olmayacak.

Konut değeri, gayrimenkul değerleme uzmanlığı lisansına sahip olanlar tarafından     belirlenecek.

Değişken faizli krediye erken kapama cezası uygulanmayacak

Mortgage’de en çok tartışılan konulardan biri de kredinin vadesinden önce kapatılması durumunda bankaya ödenecek yüzde 2 oranındaki ceza.          Mortgage kanununa göre Mortgage ile uygulanacak olan değişken faizli krediler erken kapama cezasından muaf tutulacak. Ancak sabit faizle kredi kullanmış olan tüketiciler erken kapama sırasında yüzde 2 oranında cezaya tabi olacak.

Kaynak: Hürriyet Emlak

Esra Sahici

Bu haber 7795 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                HABERLER SAYFASINA DÖN