Yapı Teklif Verileri

 

 
 

Kolay Erişim

 
 
destek@bedavahizmet.com adresini MSN Messenger listenize eklemek için tıklayınız
 

Duyurular

 

YapıTeklif.com dan büyük KAMPANYA!!!...
İş ve talep sahiplerinin iletişim bilgilerine anında erişim fırsatı
ALTIN ÜYELİK...
Yıllık 50 TL
Üstelik Garanti Bankası kredi kartlarına 5 Taksit fırsatıyla
Detaylı bilgi için tıklayın...İnsan Kaynakları servisimiz hizmetinizde... İnşaat sektörüne yönelik iş ilanları ve özgeçmiş (CV) bankası için tıklayınız.

Firma - Ürün - Hizmet tanıtım sayfalarımız hizmetinizde... Bilgi için tıklayınız.

Değerli yazarlardan inşaat sektörüyle ilgili makaleleri yayınladığımız makaleler bölümümüz yayına girmiştir.

 
 

TEKLİF VERMEK İÇİN

 

 BİZİMLE ÇALIŞMAK İŞ/MALZEME TALEPLERİNE TEKLİF VERMEK İSTEYEN

Kaba ve ince inşaat işlerinde görev almak üzere taşeron firma ve ustalar, yapı malzemecileri, müteahhit, serbest çalışan iç mimar, mühendis, mimar, proje veya çizimle uğraşanlar; sistemimize BEDAVA üye olmak için tıklayınız.

 
 

LINK Değişim Programı

 
ArteYapi.com
İnşaat projeleri ve müteahhitlik hizmetleri

YapiBox.com
YKS, Kapı otomasyon, alüminyum korkuluk, paslanmaz çelik korkuluk ve küpeşte, pvc doğrama sistemleri

TatilUcakOtel.com
Tatil, otel, tatil bölgeleri, gezilecek yerler

6 bin kaçak bina nasıl güçlenecek?MİLLİYET-Şükran Özçakmak - İstanbul
Zeytinburnu'ndaki facia bir gerçeği daha ortaya çıkardı. Kaçak olan 5 bin bina, imar affıyla yasal hale getirildi.  Ancak 6 bin bina hâlâ kaçak durumda ve yasal olarak güçlendirme ruhsatı verilemiyor


Zeytinburnu'nda Huzur Apartmanı'nın çökmesi birçok skandalı ortaya çıkardı. Bunlardan biri de binalar kaçak olduğu için güçlendirme yapılmasının yasal olarak mümkün olmamasıydı. Zeytinburnu'nda 5 bin bina imar affından yararlanarak yasallaştı, ancak 6 bin bina hâlâ kaçak durumda. Bunların sahipleri imar affı beklerken, yasallaşan binaların bazıların üzerine de kaçak katlar çıkıldığı bildirildi. Tüm bunlar, depreme karşı güçlendirme yapma imkânını ortadan kaldırdı.

'Nasıl izin verilir?'
Zeytinburnu Belediyesi İmardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Zafer Alsaç, bu durumu şöyle özetledi:
"İstanbul'un üçte biri kaçak binayla dolu. Ben bunu nasıl resmiyete bağlayacağım? Kaçak binalara nasıl güçlendirme yapılır izni vereceğim? Bina yasal değilken yasal izin nasıl verilir? 6 bin kaçak binayı yıkmak da mümkün değil. Hep toplumsal sorun hem de bir binanın yıkım maliyeti 100 milyar lira. İmar affına uğramış binalara nasıl oturulabilir izni verirsiniz? Bu binalar şimdi Huzur Apartmanı'nda olduğu gibi bomba şeklinde patlıyor."
Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, "Zeytinburnu'nun tamamına yakını, 7-8 yıl öncesine kadar imar affı çıkmasaydı tamamen kaçak olurdu" dedi.

'Bakanlık sayıyı düşürdü'
Murat Aydın, 1999 depreminden sonra yaptıkları çalışmada 130 civarında binayı orta hasarlı olarak tespit edip mühürlediklerini belirterek şöyle konuştu:
"Ama yetki, Afet İşleri Genel Müdürlüğü'ndeydi. 130 bina üzerinde inceleme yaparak 36'ya indirdiler. Yıkılan Huzur Apartmanı'nın arkasındaki bina da tarafımızdan tespit edilip yıkım kararı alınmıştı. Belediyemizin daha önce tespit ettiği binalarla ilgili çalışma başlattık. İmar, iskân durumu ve güçlendirilip güçlendirilmediği, nedenleri, yapılan çalışma sonucunda ortaya çıkacak."
Kendi döneminde yapılmış kaçak bina olmadığını da söyleyen Aydın, Kentsel Dönüşüm Yasası'nın çıkarılması gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:
"Bu yasa çıkınca çöken binaların önüne geçilemeyecek. Ancak en azından riskli gözüken binalarla ilgili yenileme çalışması başlamış olacak. Önemli olan da budur. Biz elimizi, vücudumuzu taşın altına koyduk, ama şimdi bize niye burada detaylı inceleme yapılmadı diye soruluyor. İş yaptık, kabahatli mi olduk? Depremle birlikte deniz kumunun inşaatta kullanılmayacağını öğrendi. Şimdi bir bakalım hangi bina o dönemlerde deniz kumuyla yapılmamış? Neden bilim adamları, devlet kurumları uyarmadı o zaman?"
Vatandaşın devlet kurumlarına güvenmediğini kaydeden Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Herkesin binası, tabutu olur'
"Merkezefendi'de bir binayı boşaltmıştık, ancak vatandaş 'Ben eski iki dairemi veririm, yeni iki daire daha isterim' dedi.
172 daire daha var o bölgede ve yerine 172 daire yapılacak, ama bana en çok oy veren bir mahallede bunu yaşıyorsak diğer yerlerde binalarla ilgili nasıl çalışma yapacağız? Bu beklenti devam ettiği sürece herkesin binası kendi tabutu olur çıkar."

Aftan sonra iki kaçak kat

Huzur Apartmanı'nın çökmesi sırasında hasar gören bu apartman da kaçak inşa edilip imar affına uğrayan binalardan. Zeytinburnu'ndaki birçok bina gibi bu binanın üzerine, imar affından sonra kaçak iki kat daha çıkılmış.

Bu haber 3993 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                HABERLER SAYFASINA DÖN