Yapı Teklif Verileri

 

 
 

Kolay Erişim

 
 
destek@bedavahizmet.com adresini MSN Messenger listenize eklemek için tıklayınız
 

Duyurular

 

YapıTeklif.com dan büyük KAMPANYA!!!...
İş ve talep sahiplerinin iletişim bilgilerine anında erişim fırsatı
ALTIN ÜYELİK...
Yıllık 50 TL
Üstelik Garanti Bankası kredi kartlarına 5 Taksit fırsatıyla
Detaylı bilgi için tıklayın...İnsan Kaynakları servisimiz hizmetinizde... İnşaat sektörüne yönelik iş ilanları ve özgeçmiş (CV) bankası için tıklayınız.

Firma - Ürün - Hizmet tanıtım sayfalarımız hizmetinizde... Bilgi için tıklayınız.

Değerli yazarlardan inşaat sektörüyle ilgili makaleleri yayınladığımız makaleler bölümümüz yayına girmiştir.

 
 

TEKLİF VERMEK İÇİN

 

 BİZİMLE ÇALIŞMAK İŞ/MALZEME TALEPLERİNE TEKLİF VERMEK İSTEYEN

Kaba ve ince inşaat işlerinde görev almak üzere taşeron firma ve ustalar, yapı malzemecileri, müteahhit, serbest çalışan iç mimar, mühendis, mimar, proje veya çizimle uğraşanlar; sistemimize BEDAVA üye olmak için tıklayınız.

 
 

LINK Değişim Programı

 
ArteYapi.com
İnşaat projeleri ve müteahhitlik hizmetleri

YapiBox.com
YKS, Kapı otomasyon, alüminyum korkuluk, paslanmaz çelik korkuluk ve küpeşte, pvc doğrama sistemleri

TatilUcakOtel.com
Tatil, otel, tatil bölgeleri, gezilecek yerler

Toki 500.000 konut hedefliyor.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, Mortgage sisteminin konut piyasasını ve sektörü canlandıracağını söyledi. Geçtiğimiz hafta TBMM’de yasalaşan konut finansman sistemi Mortgage hakkında değerlendirmelerde bulunan TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Mortgage’ın konut yapıp, satma sistemi değil bir finans sistemi olduğuna dikkat çekti. Konut ihtiyacı olan vatandaşın önce bir ev beğeneceğini söyleyen Bayraktar, “Bu ev bitmiş olabilir. Bitmemiş de olabilir. Önce finans kurumuna yahut bankaya gidecek. Bir uzman ipoteğe esas değeri tespit edecek ve vatandaş da bunun yüzde 25’ini peşin ödeyip kalanını borçlanacak” dedi.

Fonların rotası Türkiye
Sistemin Türkiye’de uygulanan kredi sistemlerinden farklı olarak ipoteğe dayalı olduğuna dikkat çeken TOKİ Başkanı, şöyle devam etti: “Kredinin finansmanı borsaya kota edildiği için yurt içi ve dışı fonların gelmesini sağlayacak. Mortgage, fonların konut piyasasında değerlendirilmesini sağlayacak. Yasanın eksiği olduğunu göremiyorum. Belki teknik detaylarında bir takım problemler olabilir. Bu sistem ABD’de 100 yılı aşkındır uygulanıyor. Bu sistemin neşv-u nema bulması için millî gelirin yüksek, faizin, enflasyonun düşük olması lazım. Geçen yıl Türkiye’de faiz bir ara birin altına düşmüş sonra yükselmişti. Piyasa bizde zamanla oturuyor.”

Gecekondular kalkacak
Mortgage sisteminin konut piyasasını disipline edeceğini ve yurt içi yurt dışı birçok fonu harekete geçireceğini söyleyen TOKİ Başkanı Bayraktar, “Bu sistem mutlaka konut piyasasını canlandıracak” dedi. Mortgage’nin yasalaşma sürecinde uğradığı değişiklikler hakkında, “İlk tasarıda sadece iskan müsaadesi olan konutlarda bu sistem vardı. Sonra Türkiye şartlarına uydurularak yeniden düzenlendi” diyen Bayraktar, bundan sonraki süreci şöyle anlattı: “Uzmanlar Birliği kurulacak. Finans kurumları konut alan vatandaşın gelir durumuna bakacak. Konut insanın hayatında bir iki defa aldığı bir meblağ, yüzde 25’inin ödenmesi çok önemlidir. Vatandaş iki ay ödemeyince ona bir ay daha süre veriliyor. Sistemle birlikte ipoteğin paraya dönüştürülmesi kolaylaşacak. Ayrıca borçlunun gerek gördüğünde konutunu devretme imkanına sahip olması yeni kooperatifzedelerin doğması ihtimalini çok zayıflatacak. Sistemle birlikte Türkiye’de konut kalitesi artacak. Kayıt dışı ekonomi kalkacak. Sadece inşaat değil. Birçok sektörde olacak bu. Sistem, bu ülke için çok büyük kazanım. Şehirler güzelleşecek. Şehirlerin kentsel dönüşümü hızlanacak. Gecekondular kalkacak.” Bayraktar, Türkiye’de tapu sicillerinin çok sağlam olduğunu, kadastro sürecinin bu sene biteceğini vurgulayarak, “İpoteğe dayalı sistemin gelmesi ile yurt dışından çok büyük fonlar gelecek. Bu konut yapımını canlandıracak ve disipline edecek” değerlendirmesinde bulundu.

Sistem zamanla oturacak
TOKİ sistemi içinde ise peşinatsız satışlar, taşındıktan sonra taksitlendirme gibi imkânların olduğunu belirten TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Mortgage’nin bugünden yarına herkesi ev sahibi yapamayacağını, bunun Türkiye’nin ve dünyanın gerçeklerine aykırı olacağına dikkat çekerek, “Türkiye’de köyler hariç 17 milyon konut var. Bu konutların yarısının yenilenmesi lazımdır. İnsanlarımız sağlam ve kaliteli binalar kadar sosyal yapıları da istiyor. Parkı, bahçesi, okulu güvenliği olan pırıl pırıl yerleşim mekânları istiyorlar. Mortgage’nin yaygınlaşması için gelir seviyesinin 10 bin dolarlara çıkıp, faizin düşmesi lazım. Sistemin Türkiye’de oturması iki seneyi bulur” dedi.


TOKİ’nin 1984’te kurulduğunu ve amacının özetle konut üretmek ve şehir düzenini sağlamak olduğunu belirten Erdoğan Bayraktar, kuruluşunda bir fona dayalı olan ve ilk 3-4 yılda önemli işler yapan TOKİ’nin sonradan yavaşladığını ve 2001’de en büyük geliri olan fonun kaldırıldığını söyledi. Mevcut hükümetle birlikte TOKİ’nin hızlı çalışmasını ve kolay arsa temini için gerekli yasal düzenlemelerin yapıldığını anlatan Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü: “TOKİ’nin ana amacı alt gelir gruplarına konut üretip, kentsel yenilenmeyi sağlamak. Depreme dayanıklı konutlar ve afet konutları yapmak. Bugün TOKİ olarak 110 belediye ile gecekondu önleme çalışmalarımız var. Mesela İspanya bize benziyor. AB üyesi olup kişi başına gelirini 15 bin dolara yükselip gecekondulardan kurtuldu. Nüfusu 40 binin altında şehirlerde örnek şehirleşme yapıyorlar. Onlara model sunuyoruz. O kadar yoğun talep var ki anlatamam. Mortgage’den sonra bu daha da artacak. Sistem yürümek zorunda. TOKİ personeli bunu çok iyi kavradı.”

Alt gelir grubu da faydalanacak
TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, daha önce hedeflenen 250 bin konut rakamına 2007’de ulaşılacağına işaret ederek, “Önümüzdeki dönem hedef 500 bin olacak, bunların çoğu yoksullarla alt gelir grubu olacak” diye konuştu. Bayraktar, sosyal konutlar için gerekli finansmanın hasılat paylaşımı yoluyla özel sektörle beraber yapılan lüks konutlardan elde edildiğini anlatarak, bu konutların gözönünde olmasının TOKİ’nin çalışmaları hakkında yanlış değerlendirmelere sebep olduğuna dikkat çekti. Bugüne kadar satışa çıkarılan 175 bin konuttan 154 bininin satıldığını kalanların ise halen satış sürecinde olduğunu vurgulayan Bayraktar, bir ay içinde 25 bin konutluk yeni bir paketin açıklanacağının da müjdesini verdi.
Son dönemde enflasyonun yüzde 10 artmasına rağmen inşaat girdilerinin fiyatlarının yüzde 40 arttığını söyleyen Erdoğan Bayraktar, piyasanın yüksek olmayan kâr marjlarına alışması gerektiğine işaret etti. TOKİ olarak 630 şantiyeden sadece 20’sinde problem yaşadıklarına dikkat çeken Erdoğan Bayraktar, “TOKİ kadar hızlı ödeme yapan kurum dünyada yok” şeklinde konuştu.

250 eğitim kurumu
TOKİ olarak yaptıkları konutlar için 250 ilköğretim kurumu ve lise, 43 spor salonu, 34 kütüphane, 192 ticaret merkezi, 7 hastane, 46 sağlık ocağı, 162 cami inşa ettiklerini ve bu yapıları ilgili kurumlara devrettiklerini anlatan TOKİ Başkanı, “İnsanlar salt konut istemiyorlar. Biz de onlar için yaşama birimleri üretiyoruz. 3 milyon fidan diktik. 13 milyon metre kare yeşil alan düzenlemesi yaptık. Belediyeler de bizi örnek alıyorlar. Bugüne kadar 13 milyar YTL’lik ihale açtık. 5 milyar YTL hakediş ödedik. Bizim işlerimizde doğrudan veya dolaylı olarak 800 bin kişi istihdam edildi. Bir anlamda 3,5 milyon kişiye ekmek veriyoruz” diye açıkladı.
Kaynak: Türkiye Gazetesi

Bu haber 3344 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                HABERLER SAYFASINA DÖN