Yapı Teklif Verileri

 

 
 

Kolay Erişim

 
 
destek@bedavahizmet.com adresini MSN Messenger listenize eklemek için tıklayınız
 

Duyurular

 

YapıTeklif.com dan büyük KAMPANYA!!!...
İş ve talep sahiplerinin iletişim bilgilerine anında erişim fırsatı
ALTIN ÜYELİK...
Yıllık 50 TL
Üstelik Garanti Bankası kredi kartlarına 5 Taksit fırsatıyla
Detaylı bilgi için tıklayın...İnsan Kaynakları servisimiz hizmetinizde... İnşaat sektörüne yönelik iş ilanları ve özgeçmiş (CV) bankası için tıklayınız.

Firma - Ürün - Hizmet tanıtım sayfalarımız hizmetinizde... Bilgi için tıklayınız.

Değerli yazarlardan inşaat sektörüyle ilgili makaleleri yayınladığımız makaleler bölümümüz yayına girmiştir.

 
 

TEKLİF VERMEK İÇİN

 

 BİZİMLE ÇALIŞMAK İŞ/MALZEME TALEPLERİNE TEKLİF VERMEK İSTEYEN

Kaba ve ince inşaat işlerinde görev almak üzere taşeron firma ve ustalar, yapı malzemecileri, müteahhit, serbest çalışan iç mimar, mühendis, mimar, proje veya çizimle uğraşanlar; sistemimize BEDAVA üye olmak için tıklayınız.

 
 

LINK Değişim Programı

 
ArteYapi.com
İnşaat projeleri ve müteahhitlik hizmetleri

YapiBox.com
YKS, Kapı otomasyon, alüminyum korkuluk, paslanmaz çelik korkuluk ve küpeşte, pvc doğrama sistemleri

TatilUcakOtel.com
Tatil, otel, tatil bölgeleri, gezilecek yerler

’Tut-Sat’ olmadı, mortgage için daha iyi isim arıyoruz

Hürriyet - Nuray Babacan

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, ipotekli konut finansman sistemi mortgage için kullanılan Türkçe isimlerle ilgili, "Tut-Sat, Tutulu Satış gibi isimleri beğenmedim. İpotekli Konut Finansmanı Sistemi de deniliyor. Bu da çok uzun. Arkadaşlar yeni isim araştırıyor" dedi.

KİRA öder gibi ev sahibi olmayı öngören ve bazı maddeleri nedeniyle kabinedeki bakanlar arasında görüş aylığına neden olan Mortgage Tasarısı TBMM Genel Kurul gündemine gelirken tasarının "vergi indirimi" maddesine karşı çıkan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, tasarının ismini de sevmediğini söyledi. Kemal Unakıtan, TBMM’de basın mensuplarıyla sohbet ederken, mortgage ismine itirazı olduğunu belirterek, projenin isminin değiştirilmesi için bir takım öneriler olduğunu söyledi. Unakıtan, "Tut-Sat, Tutulu Satış gibi isimleri de beğenmedim. İpotekli Konut Finansmanı Sistemi de deniliyor. Bu da çok uzun. Yeni bir isim bulmamız lazım. Arkadaşlar araştırıyor" dedi.

TOKİ’NİN TALEPLERİ: AKP Grup Başkanvekili Faruk Çelik de Devlet Bakanı Ali Babacan’ın Mortgage Tasarısı’ndaki yer alan vergi teşviki uygulamasının çıkarılması için önerge hazırladığını hatırlattı. Çelik, "Ayrıca TOKİ’nin bazı talepleri var. Yapım aşamasındaki konutlarda da Mortgage sisteminin uygulanması yönünde istekleri var. Çünkü özel sektör için bu imkan var. TOKİ’de aynı kapsama alınmak istiyor" dedi. Temel yasa yapılan Mortgage Tasarısı TBMM’de iki bölüm halinde görüşülecek. 44 maddelik tasarı üzerinde CHP’nin de önergeleri olacak. Tasarının bu hafta sonuna kadar yasalaşması bekleniyor.

VERGİ TARTIŞMASI: Tasarı komisyonlarda görüşülürken, 100 bin YTL’ye kadar kredinin faiz ödemesinin gelir vergisinden düşürülmesini sağlayacak teşvik tartışma konusu olmuştu. Maliye Bakanlığı’nın müdahalesi ile teşvik kaldırılamamış ama uygulaması 1.5 yıl ertelenmişti.

IMF DE KARŞI ÇIKIYOR: Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) da karşı çıktığı bu düzenleme konusunda Genel Kurul’da tasarı üzerinde nasıl bir değişiklik yapılacağı tartışılıyor. Yetkililer tasarıdaki vergi teşviğinin 1 Ocak 2008 olarak belirlenen yürürlük tarihinin 1 Ocak 2009’a çekilebileceğini, böylece iki yıllık bir geçiş sürecinin konulmuş olacağını ifade ediyor. Eğer bu yöntem benimsenirse tasarının Genel Kurul’daki görüşmeleri sırasında değişiklik önergesi verilmesi gerekiyor. Diğer bir seçenek ise vergi muafiyetinin tamamen düzenlemeden çıkarılması şeklinde olacak.

BANKALARIN GÖRÜŞÜ: Hükümetin "vergi teşviği olmazsa Mortgage beklenen yararı sağlamayacak" görüşünü dile getiren Bankalar Birliği’nin görüşlerini dikkate alması halinde ise vergi istisnasının yasa yürürlüğe girdiği andan başlamak üzere ancak kademeli bir şekilde yeniden tanımlanması gerekiyor. Ancak hükümetin bu seçeneğe sıcak bakmadığı ifade edildi.


Mortgage yeni bir gelişme yolu açacak
BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Tut-Sat (mortgage) yasa tasarısının TBMM’nin gündeminde olduğunu belirterek, bu uygulamanın Türkiye’de yeni bir gelişmenin yolunu açacağını söyledi. Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) çalışmalarını da anlatan Erdoğan, 81 ilde inşaat faaliyetinin sürdüğünü ve yıl sonunda yapılan konut sayısının 250 bine çıkacağını ifade etti. Toplu konut yapımı ile ailelerin okul servislerine para ödemesinin de sona ereceğini anlatan Erdoğan, artık annelerin çocuklarını toplu konut içinde yer alan okullara götüreceğini ifade etti.

Bu haber 6131 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                HABERLER SAYFASINA DÖN