Yapı Teklif Verileri

 

 
 

Kolay Erişim

 
 
destek@bedavahizmet.com adresini MSN Messenger listenize eklemek için tıklayınız
 

Duyurular

 

YapıTeklif.com dan büyük KAMPANYA!!!...
İş ve talep sahiplerinin iletişim bilgilerine anında erişim fırsatı
ALTIN ÜYELİK...
Yıllık 50 TL
Üstelik Garanti Bankası kredi kartlarına 5 Taksit fırsatıyla
Detaylı bilgi için tıklayın...İnsan Kaynakları servisimiz hizmetinizde... İnşaat sektörüne yönelik iş ilanları ve özgeçmiş (CV) bankası için tıklayınız.

Firma - Ürün - Hizmet tanıtım sayfalarımız hizmetinizde... Bilgi için tıklayınız.

Değerli yazarlardan inşaat sektörüyle ilgili makaleleri yayınladığımız makaleler bölümümüz yayına girmiştir.

 
 

TEKLİF VERMEK İÇİN

 

 BİZİMLE ÇALIŞMAK İŞ/MALZEME TALEPLERİNE TEKLİF VERMEK İSTEYEN

Kaba ve ince inşaat işlerinde görev almak üzere taşeron firma ve ustalar, yapı malzemecileri, müteahhit, serbest çalışan iç mimar, mühendis, mimar, proje veya çizimle uğraşanlar; sistemimize BEDAVA üye olmak için tıklayınız.

 
 

LINK Değişim Programı

 
ArteYapi.com
İnşaat projeleri ve müteahhitlik hizmetleri

YapiBox.com
YKS, Kapı otomasyon, alüminyum korkuluk, paslanmaz çelik korkuluk ve küpeşte, pvc doğrama sistemleri

TatilUcakOtel.com
Tatil, otel, tatil bölgeleri, gezilecek yerler

Bank Europa: Konut kredilerinde 2006'da yüzde 1'in altını görürüz

Bankeuropa İcra Kurulu Başkanı Cüneyt Genç, kıyasıya rekabetin yaşandığı ve enflasyondaki düşüşle birlikte aylık 1.20'lere inen konut kredilerinde, yüzde 1'lik oranın altının, gelecek yıl mutlaka görüleceğini bildirdi

Genç, konut kredilerinde Türkiye'nin alacağı çok yol bulunduğunu belirtirken, ''konut kredileri bizde milli gelirin yüzde 2.5'ları seviyesinde, AB'de ise yüzde 35'lerde. Burada bayağı büyüyeceğimizi düşünüyoruz'' diye konuştu.

Şu anda konut kredisinde vadeler 20-25 yıl dense bile kimsenin TL bazında 7-8 yıldan uzun vadeli kredi almadığını vurgulayan Genç, ''Yeni Konut Finansman (Mortgage) yasası çıkarsa, bunun değişken faize yönelik düzenlemeleriyle hem bankalar hem de tüketiciler korunacak. İşte o zaman 20-25 yıl cazip olacak'' dedi.

Gelecek yıl konut kredilerinde aylık yüzde 1'in altının mutlaka görüleceğini tekrarlayan Genç, ''enflasyonun düşmesiyle birlikte uluslararası piyasalarda borçlanmak mümkün hale geldi. Ekonominin iyi gitmesiyle beraber, dışarıdan da borçlanmanın artmasıyla çok rahat 1'in altına düşebilir'' diye konuştu.

SEKTÖRDEKİ KAR MARJININ AZALIŞI

Bu arada bankacılık sektöründe daha sağlıklı bir gelişmenin devam ettiğini, bankaların özellikle müşterilerden elde ettiği gelirlerini artırdıklarını vurgulayan Genç, ''diğer taraftan gerek mevduatta, gerek kredilerde rekabet giderek kızışıyor. Kar marjları düşmeye başladı. Bu ilerisi açısından da alarm verecek bir şey olabilir'' dedi.

Bankaların geçen yıllara göre gelir gider ve risklerini çok daha iyi yönetmeye başladıklarını, ve artık sektörde büyümenin de görüldüğünü kaydeden Genç, ''2005 yılının iyi bir yıl olacağını düşünüyorum. 2006 yılında da bunun devam etmesi gerekiyor. Fakat birazda bankların karlılığa önem vermeleri lazım. Bankalar kar marjlarının daha da düşmesine izin vermemeli. (Tüketiciye yarıyor) diyoruz, ama sonuçta kar yapan banka sektörü uzun vadede hepimiz için daha yararlı'' ifadesini kullandı.

"SEKTÖRE YABANCI GİRİŞİ YÜZDE 40'LARDA OLUR''

Ayrıca sektöre yabancı girişine gayet olumlu baktıklarını belirten Genç, ''fakat bence, basındaki (çoğunluğu yabancılar ele geçirecek) gibi öngörüler, çok doğru görünmüyor. Yüzde 40 civarında bir yabancı sermayeye çıkabilir diye bekliyorum'' dedi.

Türk bankalarının finansal olmasa bile, müşteri, rekabet ve teknoloji açısından çok iyi yönetilen bankalar olduğunu da kaydeden Genç, ''bence bu, yerli bankalar açısından avantajlı bir durum. Doğu blokunda yüzde 70-75 yabancı gelmesi o ülkelerdeki yerel banhkaların kuvvetli olmamasından kaynaklanıyor. Türkiye açısından böyle bir şeyin olacağını düşünmüyorum'' şeklinde görüş bildirdi.

ADABANK KONUSU

Bankeuropa'nın büyüme hedefleri ve TMSF bünyesindeki Adabank'a talip olup olmayacakları sorusuna karşılık Genç, daha fazla şube açma hedefinde olduklarını, bunun içinde bir banka alma ya da birleşmenin düşünülebileceğini belirtirken, ''Ama Adabank, bizim hedeflediğimiz bir yer değil. Sadece şubeleri satılacak olursa, niye olmasın? Bu şekilde olabilir'' dedi.

Milliyet - 17-11-2005

Bu haber 3032 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                HABERLER SAYFASINA DÖN