Yapı Teklif Verileri

 

 
 

Kolay Erişim

 
 
destek@bedavahizmet.com adresini MSN Messenger listenize eklemek için tıklayınız
 

Duyurular

 

YapıTeklif.com dan büyük KAMPANYA!!!...
İş ve talep sahiplerinin iletişim bilgilerine anında erişim fırsatı
ALTIN ÜYELİK...
Yıllık 50 TL
Üstelik Garanti Bankası kredi kartlarına 5 Taksit fırsatıyla
Detaylı bilgi için tıklayın...İnsan Kaynakları servisimiz hizmetinizde... İnşaat sektörüne yönelik iş ilanları ve özgeçmiş (CV) bankası için tıklayınız.

Firma - Ürün - Hizmet tanıtım sayfalarımız hizmetinizde... Bilgi için tıklayınız.

Değerli yazarlardan inşaat sektörüyle ilgili makaleleri yayınladığımız makaleler bölümümüz yayına girmiştir.

 
 

TEKLİF VERMEK İÇİN

 

 BİZİMLE ÇALIŞMAK İŞ/MALZEME TALEPLERİNE TEKLİF VERMEK İSTEYEN

Kaba ve ince inşaat işlerinde görev almak üzere taşeron firma ve ustalar, yapı malzemecileri, müteahhit, serbest çalışan iç mimar, mühendis, mimar, proje veya çizimle uğraşanlar; sistemimize BEDAVA üye olmak için tıklayınız.

 
 

LINK Değişim Programı

 
ArteYapi.com
İnşaat projeleri ve müteahhitlik hizmetleri

YapiBox.com
YKS, Kapı otomasyon, alüminyum korkuluk, paslanmaz çelik korkuluk ve küpeşte, pvc doğrama sistemleri

TatilUcakOtel.com
Tatil, otel, tatil bölgeleri, gezilecek yerler

Emlak sektöründen haberler

'Orta gelir grubu için prestijli konut yapacağız'

İnşaat şirketlerinin 'üst gelir grubuna yönelik projelerin prestijli olduğu' yanılgısına düştüğünü söyleyen Yapı Kredi Koray GYO Genel Müdürü Yücel Ersöz, "Önemli olan finansal getiridir" dedi
Yapı Kredi Koray Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), yeni genel müdürü Yücel Ersöz'le yeni bir döneme giriyor. Şirket, önümüzdeki dönemde orta gelir grubuna konut yapacak, kiralamak için mülk edinecek ve kentsel dönüşüm projeleri geliştirecek.
Konut üreticilerinin şimdiye kadar orta gelir grubunu gözardı ettiğini söyleyen Yücel Ersöz, "2007'nin ikinci çeyreğinde orta ve alt gelir gurubu modeller için arayışa gireceğiz" dedi. Şu an satışta olan her 100 projeden 80 - 90'ının orta gelir grubuna hitap etmediğini belirten Ersöz, şunları söyledi:
"Bunun nedeni bence arsa sahiplerinin son gelişmelerden etkilenerek çok yüksek fiyatlar istiyor olması. Otomatik olarak tüm arsa geliştirici firmalar lüks projelere yönelmeye başlıyor. Bir de bütün gayrimenkul firmalarının üst gelir grubuna proje üretmenin prestijli bir şey olduğu yönünde ön yargıları var. Ama rakamlar her zaman öyle olmayabilir. Mesela sizin hangi tip proje yaptığınız yabancı firmaların umurunda bile değil. Bizim için de önemli olan prestijli olup olmaması değil, finansal getirisidir."
Yücel Ersöz Milliyet'in sorularını yanıtladı:

Orta gelir grubu için düşündüğünüz projeler hangi büyüklükte ve nerelerde olacak?
Bunlar büyük ihtimalle büyük çaplı projeler olacak. Belli yerlerde hala iyi fiyatlarla arsalar var. İstanbul dışında da bu tür projeler düşünüyoruz. Bursa, Kayseri, Gaziantep, İzmir olabilir. Buralarda aktif olarak arsa bakıyoruz. Ankara da olabilir.

Bu projeler için nasıl bir finansal model oluşturacaksınız?
Ünlü gayrimenkul uzmanı Samuel Zell'in İstanbul'a geldiğinde verdiği örnek çok ilginçti. Meksika'da sadece düşük gelir gurubuna konut üreten bir firma, bir dünya devi olmuş durumda. Meksika'daki o firmayı finanse eden kurum, Amerika'daki başka bir firma. Dolayısıyla yurtışındaki fonlara, yatırımcılara 'Gelin ortaklık kuralım, finansmanı siz sağlayın, biz arsa geliştirmeden, satış pazarlamaya kadar her türlü işi halledeceğiz. Biz küçük ortak olalım, siz büyük ortak olun' diyebiliriz.

SPK'dan sitem
Gayrimenkul yapıp, ya da alıp kiralamak, aslında GYO'ların faaliyet ana alanları içinde. Ama Türkiye'de buna rastlayamıyoruz. Sizce bu işe giren ilk GYO hangisi olacak?
Emin olun ilklerden biri biz olacağız. GYO'lar şimdiye kadar hep yap - satçı olarak çalıştı Türkiye'de. Ama yurt dışında portföylerinde sadece kiralamak üzere edinilmiş gayrimenkulleri olan firmalar var. Sermaye Piyasaları Kurulu (SPK) ile bir kaç ay önce konuştuğumuzda bize 'Biz GYO'ları tasarlarken bu şekilde olacağını düşünmemiştik. Siz müteahhitlik firması gibi çalışıyorsunuz' dediler. Çok da haklılar.

Portföyünüzde kiralık konut da olacak mı?
Konut olarak da satın alıp kiralama yoluna gitmeyi düşünüyoruz. Yapıp kiralama da olabilir. Orada sadece belli bir tip değil, çeşitleme yoluna gideceğiz. Örneğin Tarlabaşı Caddesi'de B, C, D grubuna hitap eden mülkler de olmalı, Akatlar'da son derece lüks konutlar da olmalı. Ayrca Akdeniz tarafında turistik tesisler de olabilir.

Böyle bir kurumun kiraladığı konutta oturmak tüketiciye ne gibi avantajlar getirir?
Birtakım şeylerin düzenli ve kurallı olması avantajını getirir. Örneğin evlerin bakım onarım ve tadilat gibi işlemleri tek bir elden halledilebilir. Güvenlik ve belli bir kalite standardının olması da avantajdır. Bu tür kiralamalarda ev sahibi ile sürtüşmeler olmaz. Baştan her iki taraf da yılbaşında ne kadar zam olacağını bilir.

'Dönüşüm projeleri yapacağız'
Dönüşüm Alanları Yasa Tasarısı kanunlaştığında, kentsel dönüşüm projelerinin içinde bulunmayı düşünüyor musunuz?
Kentsel dönüşüm projelerinin içinde mutlaka olmayı düşünüyoruz. Ama bölgeyi daha netleştirmedik. Bir danışmanlık firması ile İstanbul'u tarıyoruz, semt olarak önceliklermizi belirleyip sonra harekete geçeceğiz. Pazar araştırması yapıyoruz şu anda.

Sizce tasarı bu yıl yasallaşır mı?
Bu yıl tasarının yasallaşmasını beklemiyorum. Çünkü bu sene seçimler var, ona gelene kadar çok şey var. Mesela mortgage'ın eylülde çıkmasını bekliyorum. Bu yıl seçimin olması süreci etkileyebilir. Çünkü hükümet kendini icraatıyla anlatmak isteyecektir. Bu da herkesin kalbine, gönlüne yakın bir konu. 'Bakın halkımızı ev sahibi olması için tüm olanakları seferber ettik' demek isteyeceklerdir diye düşünüyorum. Onun için eylül dedim.

750 konutluk yeni proje
2007'de satışa sunacağınız projelerinizden bahseder misiniz?
2007'nin ilk ya da ikinci çeyreğinde Bahçeşehir'de 750 konutluk bir projeye başlayacağız. Ama cumhurbaşkanlığı seçimi gibi nedenlerle ekonomide bir belirsizlik var. Duruma göre erteleyebiliriz. Bahçeşehir'deki mevcut projelerin çoğu gibi orta gelir grubuna hitap etmeyi planlıyoruz. Fakat orada mimari açıdan bir fark yaratmak istiyoruz. Bir tane de Ankara - Çankaya'da var. Onun lansmanı ilk çeyreğin içinde yapılacak. Küçük ama son derece prestijli, 62 konutluk, üst gelir grubuna hitap eden bir proje olacak.


Renault-Mais binasının talipleri kuyruğa girdi

Renault Mais'in 16 Ocak'ta satışa çıkardığını açıkladığı Levent'teki merkez binası için 40 şirket şartname aldı, onlarcası da inceleme yapmak için randevu talep etti
Renault - Mais'in, satışa çıkardığı genel merkez binasına talep yağıyor. Renault-Mais'in, Levent'teki binasını satacağını açıkladığı 16 Ocak'tan bu yana, 40 şirket şartname aldı. Renault yetkilileri talip olanların isimlerini açıklamazken, 40 şirketin yanı sıra birçok firmanın da binada inceleme yapmak için randevu talep ettiğini söylediler.

Arsası 10.6 dönüm
Metrocity ile Kanyon alışveriş merkezleri arasında yer alan 10 bin 630 metrekarelik arsa üzerinde yer alan 15 bin 851 metrekarelik bina, 45 milyon euro muhammen bedel üzerinden satılacak.
Teklifler 29 Ocak Pazartesi günü saat 17.00'ye kadar verilecek. Şirket, teklifleri değerlendirdikten sonra uygun görülen teklif sahiplerini 9 Şubat 2007'de yapılacak ihaleye davet edecek.

Yeni merkez Anadolu yakasında olacak
Renault - Mais'in yeni merkezi için İstanbul'un Anadolu yakasında uygun bir gayrimenkul arayan şirket, bu konuda henüz kesinlik kazanmış bir karar almadı. Şirketin Renault - Mais'in Levent'teki merkez binasını satın alacak şirketle yeni merkez belirleninceye kadar binayı kullanmak üzere bir anlaşma yapacağı belirtiliyor.

Parkevler'de kampanya günleri

Park İnşaat, Ümraniye'de yapımına devam ettiği Parkevler'de 4 ay sürecek bir indirim kampanyası başlattı.
Kampanya boyunca normal satış fiyatı 275 bin YTL olan 120 metrekarelik 3+1 daireler 230 bin YTL'ye, normal satış fiyatı 300 bin YTL olan 145 metrekarelik 3+1 daireler ise 260 bin YTL'ye satılacak.
Satış organizasyonu Remax Sahra ofisi tarafından gerçekleştirilen daireler Mart 2008'de teslim edilecek. Park İnşaat'ın ortaklarından Özgür Eraydın, yarısı peşin olmak üzere 6 ay taksitle alınabilecek olan dairelerin 2 - 3 ay içinde banka kredisine uygun hale geleceğini açıkladı.
Parkevler'in 4 ortağı da mimar olan bir şirket tarafından inşa edildiğine dikkat çeken Özgür Eraydın, proje hakkında şu bilgileri verdi: "4 bin 300 metrekare arsa üzerinde kurulan Parkevler, 3 blokta toplam 60 daireden oluşuyor. Toplam alanının 3 bin 300 metrekarelik bir kısmı, peyzaj alanı olarak değerlendirilecek. Yeraltında toplam 2 bin 500 metrekarelik kapalı otoparkları olan sitede fitness salonu, havuz, kreş ve çocuk oyun parkı gibi tesislere yer verilecek."

GYODER'de devir teslim

Haluk Sur, Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği'ndeki (GYODER) başkanlık görevini Nurol GYO Genel Müdürü Bekir Cumurcu'ya devretti. GYODER'in Olağan Altıncı Genel Kurulu'nda yapılan şeçimle işbaşına gelen yeni yöntim kadrosuna, Nurhan Azizoğlu başkan yardımcısı, Feyzullah Yetkin sayman üye sıfatıyla dahil oldu. Emre Çamlıbel, Hakan Kodal, Işık Gökkaya, Kürşat Tuncel, Turgay Tanes ve Yücel Ersöz ise yönetim kurulu üyeliğine seçildiler.
Genel kurul toplantısında bir veda konuşması yapan GYODER eski başkanı Haluk Sur, derneğin son yılını değerlendirdi.
GYODER'in bu dönemde 5 uluslararası toplantıya ev sahipliği yaparak gayrimenkul sektöründe marka durumuna yükseldiğini ve sektörün dünyaya açılan kapısı olduğunu kaydeden Sur, "3 yıl önce mali sıkıntılar yaşayan dernek, 2 yıllık dönemde Türkiye'nin en saygın sektörel kuruluş ve meslek örgütlerinden biri haline geldi.
2 yıl önce 30-40 civarında olan üye sayısı 150'ye, 60 civarında olan kişi sayısı 200'e yaklaştı. 2 yıl önce kasamızda var olan 50 bin YTL, 725 bin YTL'ye ulaştı." dedi.

'GYODER hedef büyütmeli'
GYODER'in hedef büyütmek zorunda olduğunu söyleyen Haluk Sur şöyle devam etti:
"GYODER'in durması, küçülme sürecini getirir. Başka oluşumlar ortaya çıkar. Çalışmalarını başlattığımız Uluslararası Gayrimenkul Fuarı hayata geçirilmelidir. Türkiye genelini kapsayan gayrimenkul araştırma raporlarının tamamlanması, sürekliliği ve gayrimenkul endeksinin tesisi sektör açısından önemlidir.
Gayrimenkul& Yatırım dergisi Türkçe ve İngilizce olarak yayın hayatına başlamalı, Real Estate Turkey kitabı tamamlanmalıdır. Ayrıca yeni yönetim 2 sene sonrası için bugünden en az 300 üye şirket, 500 üye kişi ve 1.5 milyon YTL nakit rezerv hedefi koymalıdır."

Kocaeli'nde toplu konut heyecanı

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde yaptırılan 856 konutun 641'i için kura çekimi yapıldı.
Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Marmara Depremi nedeniyle ilçede konut ihtiyacı doğduğunu belirterek bu açığı TOKİ'nin desteğiyle aşmayı hedeflediklerini söyledi.
TOKİ'nin daha önce tüm yatırımlarını hazine arazisi üzerine yaptığını anımsatan Ellibeş, Gölcük'te yeterli seviyede hazine arazisi bulunmadığı için bu uygulamayı özel mülkiyet üzerinde gerçekleştirdiklerini kaydetti.
Şirinköy mahallesinde 100 dönümlük alanda yapımına başlanan konutların 15 ayda teslim edilmesi planlanıyor. n KOCAELİ AA

Bina inşaat maliyeti 3 ayda yüzde 0.8 arttı

ANKARA AA
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'nun yayımladığı "2006 Yılı Dördüncü Dönem Bina İnşaatı Maliyet Endeksi'ne göre 1991=100 Temel Yıllı Bina İnşaatı Maliyet Endeksi, 2006 yılı dördüncü döneminde, bir önceki döneme göre toplamda yüzde 0.8, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20.6 ve dört dönem ortalamalara göre ise yüzde 18.6 artış gösterdi.
2006 yılı dördüncü döneminde bir önceki döneme göre işçilik endeksi yüzde 1.1, makine endeksi yüzde 1.7 ve malzeme endeksinde ise yüzde 0.6 artış gerçekleşti. Geçen yılın son döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre işçilik endeksi yüzde 24, makine endeksi yüzde 20.8 ve malzeme endeksi ise yüzde 18.7 arttı. 2005 yılı dördüncü döneminde toplamda bir önceki döneme göre yüzde 1, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8.2 ve dört dönem ortalamalara göre ise yüzde 10 artış gerçekleşmişti.

Londra'da 500 bin YTL'ye 'mini' daire

LONDRA AA
İngiltere'nin başkenti Londra'da, 7.2 metrekarelik bir stüdyo dairenin yaklaşık 500 bin YTL'ye satışa çıkarıldığı bildirildi.
Satışı üstlenen bir emlak firmasının yetkilisi, dairenin Londra'nın lüks semtlerinden Knightsbridge'de bulunduğunu kaydetti. Yetkili, küçük bir depo büyüklüğünde olmasına rağmen evin, dünyanın en zengin mahallerinden birinde bulunduğuna ve bir yatırım olduğuna dikkat çekti.
Aslında hizmetli odası olarak tasarlanan dairenin fiyatını artıran bir diğer unsur Londra'nın ünlü Harrods mağazası ve Hyde Park'a yürüme mesafesinde bulunması olarak açıklandı.
Yıllardır kullanılmadığı için içi çöp torbalarıyla dolu ve boyası dökülmüş dairenin, elektriği ve ısıtması da bulunmuyor. Emlak firması, burayı satın alacak kişinin yaklaşık 83 bin YTL masraf yapması gerekeceğini belirtti.

Re/Max makale yarışması düzenliyor

Re/MaxTürkiye, üniversite öğrencilerinin katılımına açık bir makale yarışması düzenliyor. Üniversitelilere sektörde yer bulma ve sektöre yön verebilme şansı yaratmayı amaçlayan yarışmanın birincisi bir yılllı eğitim bursu kazanacak ve Re/Max Türkiye Genel Müdürlüğü'nde staj yapabilecek. İkinci makalenin yazarı, yılın Re/Max ofisinde staj imkanı ve bir ipod, üçüncü makalenin yazarı ise Re/max ofislerinden birinde staj imkânı ve dijital fotoğraf makinesinin sahibi olacak. Yarışmaya katılmak isteyenlerin 30 Mart 2007 tarihine kadar 'nadidet@remax.com.tr' adresine makalelerini ulaştırmaları gerekiyor.
Yarışmada üniversite öğrencilerinden "Gayrimenkul sektöründe ne görmek istiyorsunuz?", "Sektörden nasıl bir hizmet bekliyorsunuz?", "Sektöre hizmet verecek kalifiye insan sayısını artırmak için nasıl bir yol izlemeyi öneriyorsunuz?" sorularına somut önerilerle yaratıcı yanıtlar oluşturan makaleler yazması bekleniyor.

Kaynak: Milliyet Gazetesi

Bu haber 4342 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                HABERLER SAYFASINA DÖN