Yapı Teklif Verileri

 

 
 

Kolay Erişim

 
 
destek@bedavahizmet.com adresini MSN Messenger listenize eklemek için tıklayınız
 

Duyurular

 

YapıTeklif.com dan büyük KAMPANYA!!!...
İş ve talep sahiplerinin iletişim bilgilerine anında erişim fırsatı
ALTIN ÜYELİK...
Yıllık 50 TL
Üstelik Garanti Bankası kredi kartlarına 5 Taksit fırsatıyla
Detaylı bilgi için tıklayın...İnsan Kaynakları servisimiz hizmetinizde... İnşaat sektörüne yönelik iş ilanları ve özgeçmiş (CV) bankası için tıklayınız.

Firma - Ürün - Hizmet tanıtım sayfalarımız hizmetinizde... Bilgi için tıklayınız.

Değerli yazarlardan inşaat sektörüyle ilgili makaleleri yayınladığımız makaleler bölümümüz yayına girmiştir.

 
 

TEKLİF VERMEK İÇİN

 

 BİZİMLE ÇALIŞMAK İŞ/MALZEME TALEPLERİNE TEKLİF VERMEK İSTEYEN

Kaba ve ince inşaat işlerinde görev almak üzere taşeron firma ve ustalar, yapı malzemecileri, müteahhit, serbest çalışan iç mimar, mühendis, mimar, proje veya çizimle uğraşanlar; sistemimize BEDAVA üye olmak için tıklayınız.

 
 

LINK Değişim Programı

 
ArteYapi.com
İnşaat projeleri ve müteahhitlik hizmetleri

YapiBox.com
YKS, Kapı otomasyon, alüminyum korkuluk, paslanmaz çelik korkuluk ve küpeşte, pvc doğrama sistemleri

TatilUcakOtel.com
Tatil, otel, tatil bölgeleri, gezilecek yerler

Sabit gelirlinin ev sahibi olmasını istemeyenler var

Milliyet Emlak'ın bu haftaki sayısını 'Konut Finansmanı ve Türkiye Konferansı Özel Sayısı' olarak hazırlarken, mortgage taslağının detaylarını, taslağı hazırlayanlardan öğrenme olanağı buldum

Mortgage tasarısıyla ilgili olarak iki iyi, üç de kötü haber aldım. İyi haberler şöyle:

1) Mortgage kredisi sadece bitmiş konutlara değil, henüz proje halinde olan yani henüz kağıt üzerinde olan konutlar ile yarım kalmış konutlara da verilecek.

2) İkinci iyi haber vatandaşı doğrudan ilgilendirmiyor, ikincil piyasaya ilişkin. SPK Başkanı Doğan Cansızlar'ın ifadesiyle "mortgage'ı mortgage yapan ikincil piyasalar", bankaların vatandaşa kullandırdığı kredilerin, menkul kıymete dönüştürülerek yerli ve yabancı yatırımcılara satılması demek. Kamu kesimi ihraç ettiği kağıtlar için vergi ödemezken, özel kesim yüzde 15 stopaj ödüyor. Ancak 2006 yılından itibaren özel sektör de ihraç ettiği kağıtlar için bu stopajı ödemeyecek. Mortgage kağıtları stopajdan arındırılmış olacak. Alıcı fonlar da stopajdan arındırılmış kağıtlara daha fazla ilgi gösterecek, daha fazla mortgage fonu oluşacak, bu fonlar sayesinde kredi faizleri yüzde 1'lerin altına, belki 0.50'lere düşecek. Bunlar iyi haberler.

Gelelim kötü haberlere. 1) Mortgage taslağının ilk şeklinde, ilk kez ev alanlar için 100 bin YTL'ye kadar olan kredinin faizinin gelir vergisinden düşülmesi için bir düzenleme vardı. Aman vergi gelirleri düşer diyerek bu madde taslaktan çıkarıldı. Ama herşey bitmiş değil. Meclis'teki görüşmelerde aklı selim sahipleri çıkarsa bu madde yasaya konabilir. Çünkü az-buz bir teşvik değil. Örnek vermek gerekirse bugünkü faiz seviyesinden kredi kullanıldığında ve bu kredinin faizi vergiden düşüldüğünde vatandaş her ay 300 - 400 YTL az taksit ödeyecekti. Serbest meslek mensupları bu farkı vergilerinden mahsup ederken, bordroluların ise ücretlerine eklenecekti.

2) Şu anda konut kredileri sabit faizli. Kredi kullanıcısı 20 - 25 yıl boyunca ödeyeceği parayı kuruşuna kadar biliyor. Ama mortgage'ta değişken faiz seçeneği de olacak. Faizlerin düşme sürecinde olduğu bugünlerde değişken faizli seçenek cazip gibi görünse de ekonomideki herhangi bir olumsuzlukta faizlerin yeniden yukarı tırmanacağı aşikar. Yüzde 1'le kredi kullanmaya başlayan kişinin bir süre sonra yüzde 2-3 faizlerle taksit ödemeyeceğinin garantisi maalesef yok. İstikrarlı ekonomilerde uzun vadede değişken faizin daha ekonomik olduğu söyleniyor ama faizlerden çok çekmiş olan millet yoğurdu üfleyerek yiyor. Mortgage yasası çıktığında bankaların sabit faiz için kota koyarak, vatandaşı değişken faize yönlendirebileceği endişesi var. SPK Başkanı Cansızlar, "Serbest piyasa ortamında taslağa bankaları bağlayan bir hüküm koyamayız. Biz teknik dizaynı yaptık, bu konu Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun bileceği iş" diyor. Yani top BDDK'da. Umarım BDDK kota konusunda gerekli hassasiyeti gösterir.

3) Üçüncü olumsuzluk da yine ikincil piyasalarla ilgili. Menkul kıymet haline getirilerek yurtiçi ve yurtdışındaki fonlara satılacak kağıtlar için diğer ülkeler Hazine garantisi veriyor. Yani devlet, ben bu kağıtların arkasındayım mesajı veriyor. Bu durumda yatırımcılar bu kağıtlara daha fazla ilgi gösteriyor. Ancak Türkiye'de faaliyet gösterecek mortgage şirketlerinin kağıtları için Hazine garantisi yok. Bu durumda Türkiye'ye gelecek fonların önüne set çekilmiş oluyor.

Bütün bunların tek bir anlamı var. Sabit ve dargelirlilerin daha uygun koşullarla kredi kullanmasının, ev sahibi olmasının önü kesiliyor. Belli ki sabit ve dar gelirlilerin ev edinmesini istemeyenler var!

Milliyet - 21-11-2005

Bu haber 3142 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                HABERLER SAYFASINA DÖN