Yapı Teklif Verileri

 

 
 

Kolay Erişim

 
 
destek@bedavahizmet.com adresini MSN Messenger listenize eklemek için tıklayınız
 

Duyurular

 

YapıTeklif.com dan büyük KAMPANYA!!!...
İş ve talep sahiplerinin iletişim bilgilerine anında erişim fırsatı
ALTIN ÜYELİK...
Yıllık 50 TL
Üstelik Garanti Bankası kredi kartlarına 5 Taksit fırsatıyla
Detaylı bilgi için tıklayın...İnsan Kaynakları servisimiz hizmetinizde... İnşaat sektörüne yönelik iş ilanları ve özgeçmiş (CV) bankası için tıklayınız.

Firma - Ürün - Hizmet tanıtım sayfalarımız hizmetinizde... Bilgi için tıklayınız.

Değerli yazarlardan inşaat sektörüyle ilgili makaleleri yayınladığımız makaleler bölümümüz yayına girmiştir.

 
 

TEKLİF VERMEK İÇİN

 

 BİZİMLE ÇALIŞMAK İŞ/MALZEME TALEPLERİNE TEKLİF VERMEK İSTEYEN

Kaba ve ince inşaat işlerinde görev almak üzere taşeron firma ve ustalar, yapı malzemecileri, müteahhit, serbest çalışan iç mimar, mühendis, mimar, proje veya çizimle uğraşanlar; sistemimize BEDAVA üye olmak için tıklayınız.

 
 

LINK Değişim Programı

 
ArteYapi.com
İnşaat projeleri ve müteahhitlik hizmetleri

YapiBox.com
YKS, Kapı otomasyon, alüminyum korkuluk, paslanmaz çelik korkuluk ve küpeşte, pvc doğrama sistemleri

TatilUcakOtel.com
Tatil, otel, tatil bölgeleri, gezilecek yerler

Büyükşehir-Menderes arasında imar krizi

Büyükşehir-Menderes arasında imar krizi

Menderes Belediye Başkanı Özgün'ün, turizm alanı ilan edilen bölgesinin planlaması için bakanlıktan ön izin alması, Başkan Kocaoğlu'nu kızdırdı.

Geçtiğimiz haftalarda İzmir'deki belediye başkanları arasında gerçekleştirilen koordinasyon toplantısında Menderes Belediyesi'nin CHP'li Başkanı Ergun Özgün ile İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin CHP'li Başkanı Aziz Kocaoğlu arasında yaşanan sert tartışmanın ardından şimdi de iki belediye arasında plan krizi çıktı.

Başkan Özgün'ün, Bakanlar Kurulu tarafından turizm bölgesi ilan edilen Menderes, Gümüldür ve Özdere bölgesinin imar planlarını hazırlamak için bu konuda yetkili olan Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan ön izin alması, Büyükşehir ile krize yol açtı. Büyükşehir, metropol alan içinde 1/5 bin ölçekli nazım imar planı yapma yetkisinin kendisinde olduğunu hatırlattı. Büyükşehir'in bakanlığa gönderdiği, "Bizden görüş alınmalıydı" yazısı, Kocaoğlu ile Özgün'ün arasını bozdu.

Fikir ayrılığı

"Turizm bölgesi" ilan edilen Gümüldür-Özdere-Menderes bütününü kapsayan alanı cazibe merkezi haline getirmek isteyen Menderes Belediyesi, geçtiğimiz Eylül ayında bakanlığa "planlamayı biz yapalım" talebinde bulundu. Bakanlık, ilçe belediyesine planlama yapması için "ön izin" gönderirken, kendileriyle ortak hareket edilmesini istedi. Ön izni alan Menderes Belediye Başkanı Ergun Özgün, Büyükşehir Belediyesi İmar İşleri Daire Başkanlığı'na, planlama konusunda işbirliği yapmayı önerdi. Ancak Özgün'ün teklifini kabul etmeyen Büyükşehir, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bir yazı göndererek konunun yeniden değerlendirilmesini istedi. Büyükşehir Belediyesi İmardan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Ali Rıza Gülerman imzasıyla bakanlığa gönderilen yazıda, söz konusu alanın Büyükşehir'in geçtiğimiz aylarda revize ettiği 1/25 bin ölçekli Kentsel Bölge Nazım İmar Planları'nda da "turizm merkezi alanı" olarak belirlendiğini, planlama çalışmalarını bir program çerçevesinde yapmayı düşündüklerini, ayrıca bakanlıkça Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde imar planı hazırlanmasına yönelik olarak verilecek ön izinlerde, öncelikle kendi görüşlerinin alınmasını istediklerini vurguladı.

"Bizim görüşümüz neden alınmadı?"

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri de Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın ülke genelinde turizm bölgeleri ilan ederken, Büyükşehir belediyelerinin yetki ve görevlerini unuttuğunu öne sürdü. İlçe belediyesinin 1/5 binlik Nazım İmar Planı yapma yetkisinin bulunmadığını belirten yetkililer, "Her ne kadar turizm bölgesi ilan edilen yerlerde planlama yapma yetkisi bakanlığa ait olsa da, bakanlığın metropol alan içinde kalan bölgelerde yapacağı bu tür planlama çalışmalarında Büyükşehir'den görüş sorması gerekir. Biz de bakanlığa, 'Bizim görüşümüz neden alınmadı?' diye sorduk" dedi.

"Amacımız, iyi bir iş yapmak"

Gülerman'ın yazısı üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı'nı arayıp bilgi aldıklarını belirten Menderes Belediye Başkanı Özgün, şuaçıklamayı yaptı: "Bakanlık bize, 'biz kendi yetkimizi nasıl kullanacağımızı biliriz' diye yanıt verdi. Büyükşehir'in akılcı modeli varsa, başımızın üstüne. Kimin yaptığı değil, ne yapmak istendiği önemli. Burası çok uzun yıllar bakir kalmış bir bölge. Burayı dinamik hale getirmek, cazibe merkezine dönüştürmek istiyoruz. Bu tür yazıların yazılması bizi üzüyor. Ne yapacağımızı konuşmak yerine, bunları konuşuyoruz. Büyükşehir'de derdimizi anlatmakta zorlanıyoruz. amacımız iyi bir iş yapmak. İzmir'in, küçük bürokrasi yarışına harcayacak zamanı yok.

Kaynak: Yeni Asır Yazan: Ertan Gürcaner

Bu haber 2881 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                HABERLER SAYFASINA DÖN