Yapı Teklif Verileri

 

 
 

Kolay Erişim

 
 
destek@bedavahizmet.com adresini MSN Messenger listenize eklemek için tıklayınız
 

Duyurular

 

YapıTeklif.com dan büyük KAMPANYA!!!...
İş ve talep sahiplerinin iletişim bilgilerine anında erişim fırsatı
ALTIN ÜYELİK...
Yıllık 50 TL
Üstelik Garanti Bankası kredi kartlarına 5 Taksit fırsatıyla
Detaylı bilgi için tıklayın...İnsan Kaynakları servisimiz hizmetinizde... İnşaat sektörüne yönelik iş ilanları ve özgeçmiş (CV) bankası için tıklayınız.

Firma - Ürün - Hizmet tanıtım sayfalarımız hizmetinizde... Bilgi için tıklayınız.

Değerli yazarlardan inşaat sektörüyle ilgili makaleleri yayınladığımız makaleler bölümümüz yayına girmiştir.

 
 

TEKLİF VERMEK İÇİN

 

 BİZİMLE ÇALIŞMAK İŞ/MALZEME TALEPLERİNE TEKLİF VERMEK İSTEYEN

Kaba ve ince inşaat işlerinde görev almak üzere taşeron firma ve ustalar, yapı malzemecileri, müteahhit, serbest çalışan iç mimar, mühendis, mimar, proje veya çizimle uğraşanlar; sistemimize BEDAVA üye olmak için tıklayınız.

 
 

LINK Değişim Programı

 
ArteYapi.com
İnşaat projeleri ve müteahhitlik hizmetleri

YapiBox.com
YKS, Kapı otomasyon, alüminyum korkuluk, paslanmaz çelik korkuluk ve küpeşte, pvc doğrama sistemleri

TatilUcakOtel.com
Tatil, otel, tatil bölgeleri, gezilecek yerler

Gemicilik tarihine yeni ışık

Gemicilik tarihine yeni ışık


Marmaray metro projesi kapsamında Yenikapı'da sürdürülen ve bugüne kadar 34 batığa ulaşılan arkeolojik kazılarda, 6. yüzyıla ait 35-40 metre büyüklüğünde yeni bir batık gün yüzüne çıkarılıyor. Batıkların "en eski tarihli ve en büyüğü" olarak nitelendirilen kargo gemisinin, bugüne kadar bulunan batıkların en önemlisi olduğu vurgulanıyor.

İlk kez Milliyet'in görüntülediği tarihi batığı yerinde gören Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de heyecanını gizleyemediği belirtiliyor.
Düzenli ıslatılıyor
Kazı ekibini heyecanlandıran ve etrafı açıldıkça büyüklüğü daha da net anlaşılacak batık, büyük bir titizlikle ortaya çıkarılıyor. Ahşapların ıslatılmaması halinde sertleşerek 2-3 gün içinde parçalanma riskini göz önünde bulunduran kazı ekibi, çalışmalara ara verdiği süreçte batığın düzenli olarak ıslatılmasını sağlıyor. Özel bir sistem ile akşamları aralıklı olarak ahşapların üzerine su bırakılıyor. Gündüz ise sulama işçiler tarafından hortumla gerçekleştiriliyor.

Batığın etrafında fırça, mala ve elle yapılan temizlik sırasında çok sayıda insan ve hayvan kemikleri ile anfora da bulundu. Batığın etrafında bulunan kemikler laboratuvarda inceleme altına alınacak.
Havuza alınacak
Batık tamamen ortaya çıkarıldıktan sonra İstanbul Üniversitesi uzmanlarınca havuza alınarak konservasyonu yapılacak.

İstanbul'un denizcilik tarihi açısından büyük önem arz eden batığın metro istasyonu içinde yapılması planlanan müzede sergilenmesi düşünülüyor.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri arkeologları Sırrı Çömlekçi ile Mehmet Ali Polat tarafından sürdürülen kazıların ne kadar devam edeceği ise henüz belli değil. Alanı Milliyet'e gezdiren iki arkeoloğun da ortak görüşü, İstanbul'da şehir arkeolojisinin Yenikapı kazıları sayesinde çok ilerlediği yönünde.

İstanbul Arkeoloji Enstitüsü'nün Yenikapı'da yapılacak metro binası içinde kurulmasının yerinde olacağını söyleyen arkeologlar, aynı zamanda bir şehir müzesine de ihtiyaç olduğunu vurguladılar.
Döneminin Şilebi
Döneminin en büyük gemilerinden biri olduğunu vurgulayan Arkeolog Mehmet Ali Polat şu bilgileri verdi: "Cemal Pulak hoca, Yenikapı-1 batığının yaklaşık 380 groston yük kapasiteli olduğunu belirtiyordu. Bu batık ondan 3 kat büyük. Döneminin şilebi gibi. Bildiğimiz kadarıyla daha önce bu kadar büyük bir gemiye batık olarak rastlanılmadı. Yenikapı kazıları, dünyada en çok batık çıkan kazı unvanına sahip oldu. İstanbul tarihi için inanılmaz bir fırsat doğdu."
Kaynak: Milliyet Yazan: Ömer Erbil

Bu haber 3192 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                HABERLER SAYFASINA DÖN