Yapı Teklif Verileri

 

 
 

Kolay Erişim

 
 
destek@bedavahizmet.com adresini MSN Messenger listenize eklemek için tıklayınız
 

Duyurular

 

YapıTeklif.com dan büyük KAMPANYA!!!...
İş ve talep sahiplerinin iletişim bilgilerine anında erişim fırsatı
ALTIN ÜYELİK...
Yıllık 50 TL
Üstelik Garanti Bankası kredi kartlarına 5 Taksit fırsatıyla
Detaylı bilgi için tıklayın...İnsan Kaynakları servisimiz hizmetinizde... İnşaat sektörüne yönelik iş ilanları ve özgeçmiş (CV) bankası için tıklayınız.

Firma - Ürün - Hizmet tanıtım sayfalarımız hizmetinizde... Bilgi için tıklayınız.

Değerli yazarlardan inşaat sektörüyle ilgili makaleleri yayınladığımız makaleler bölümümüz yayına girmiştir.

 
 

TEKLİF VERMEK İÇİN

 

 BİZİMLE ÇALIŞMAK İŞ/MALZEME TALEPLERİNE TEKLİF VERMEK İSTEYEN

Kaba ve ince inşaat işlerinde görev almak üzere taşeron firma ve ustalar, yapı malzemecileri, müteahhit, serbest çalışan iç mimar, mühendis, mimar, proje veya çizimle uğraşanlar; sistemimize BEDAVA üye olmak için tıklayınız.

 
 

LINK Değişim Programı

 
ArteYapi.com
İnşaat projeleri ve müteahhitlik hizmetleri

YapiBox.com
YKS, Kapı otomasyon, alüminyum korkuluk, paslanmaz çelik korkuluk ve küpeşte, pvc doğrama sistemleri

TatilUcakOtel.com
Tatil, otel, tatil bölgeleri, gezilecek yerler

Şehirlerde büyük göç başlıyor

Sorunlar yumağı haline gelen büyük şehirleri kurtarmak için hazırlanan kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verildi. Kentlere nefes aldıracak bu projeler hangi aşamada? Belediye başkanları anlatıyor

Büyük şehirleri yaşanmaz hale getiren plansızlığın önüne geçmek ve çağdaş yerleşimler oluşturmak amacıyla üretilen kentsel dönüşüm projeleri son dönemde hız kazandı.

Türkiye'nin hemen her yerinin deprem riski altında olduğunun iyice anlaşılmasının yanı sıra başta trafik olmak üzere büyük kentlerin birer sorun yumağına dönüşmesi bu kararı hızlandırdı.

Belediye başkanlarının artık hemen her demecinde kentsel dönüşüm sözü geçiyor. Kentleri kurtarmaya yönelik bu girişimin hangi aşamada olduğunu ve ortaya koydukları hedeflerini, 6 büyük şehrin belediye başkanı anlatıyor.

ANKARA

Ankara kentsel dönüşümde 1-0 galip

Ankara'da iki ay öncesine kadar havaalanını şehre bağlayan protokol yolundan geçenler, yolun iki tarafındaki yamaçlarda tek katlı, beyaz badanalı, kiremit çatılı gecekondular görüyordu. Bugünlerde bu yolu kullananlar ise gecekonduların yerinde sadece enkazlarını görebiliyorlar. Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yıkılacak 10 bin gecekondunun, yarısı yıkılmış durumda.

Ankara'daki bu sessiz sedasız yıkımlar, hızlı bir kentsel dönüşümü simgeliyor. Gecekondular hızla yıkılıyor, gecekonducular çağdaş sitelere yerleştiriliyor. Hedefte toplam 40 bin gecekondu var.

Kentlerdeki gecekondulaşmanın önlenmesi ve deprem riskine karşı nitelikli konut açığının azaltılması için yapılan çalışmalarda Ankara'nın bir adım öne geçtiği gözleniyor.

İsteyene kira yardımı, isteyene lojman

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in verdiği bilgiye göre, kentsel dönüşüm projeleri kapsamında evleri yıkılan gecekondu sahiplerinden isteyenlere 200 - 250 YTL kira yardımı yapılıyor, isteyenlere de Belediyeye ait Mamak Tuzluçayır ve Keçiören Güneşevler'deki lojman ve sosyal konutlarda barınma imkanı veriliyor. Konut isteyenler ise Araplar'daki düşük gelir grubuna yönelik sosyal konutlara yerleştiriliyor.

Gelecekte ise kentsel dönüşüm projesi kapsamında gecekonduları yıkılan hak sahipleri, noter huruzunda yapılacak kura ile Belediye tarafından yaptırılacak çağdaş konutlara yerleştirilecek.

Bugüne kadar yapılan uygulamalarda hak sahipleri, Dikmen Vadisi Projesi'nin 1, 2 ve 3. Etap'ındaki 1200 konuta taşındı. Ankara'nın Kentsel Dönüşüm Projeleri kapsamında yaklaşık 40 bin gecekondu ve yapı yıkılarak, sahipleri yeni konutlara yerleştirilecek.

'Kimse mağdur edilmeyecek'

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Kentsel Dönüşüm Projesi içerisinde kalan tapulu, tapu tahsisli veya belgesiz hiçbir gecekondu ve yapı sahibi mağdur edilmeyeceği bildirildi. Bununla ilgili yasa ve mevzuatlar kapsamında sözleşmeleri yapılarak arsa payı yetmeyenlere enkaz ve tesis bedeli düşülerek tapulu yapılar 24 ay, tapu tahsisliler 48 ay ve belgesizlere 775 sayılı yasa dahilinde 10 yıl eşit taksitlerle borçlandırma yapılıyor. Ödemeleri, sözleşme tarihini takip eden aydan başlayarak eşit taksitlerle alınıyor.

Gecekondu vadisi gölet olacak

Esenboğa yolu çevresindeki görsel kirliliği ortadan kaldırmak amacıyla uygulanan 'Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi' dahilinde bölgede 18 bin konut yapılıyor. Proje kapsamında hak sahipleri isterlerse Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) yaptığı evlerden alabiliyor, isterlerse de konutların parasını alarak istedikleri yerde konut sahibi olabiliyor. Hak sahiplerine verilmek üzere TOKİ tarafından Pursaklar'da 2 bin 400 konut yaptırılıyor.

3 milyon 600 bin metrekare alanı kapsayan projenin 650 bin metrekarelik bölümü rekreasyon alanı olarak ayrıldı. Proje kapsamında 180 bin metrekarelik gölet, iki tane beş yıldızlı otel ve kongre merkezi yer alması planlanıyor. Proje tamamlandığında 3 kilometrelik güzergahta yol, tünel ve viyadüğün yapılacağı ve 70 binin üstünde kişinin yaşayacağı yerleşke kurulması düşünülüyor.

Proje kapsamında 6 bin 760 hak sahibine TOKİ tarafından konut yapılacak. 1 Ocak 2000'den önce hazine arazisi üzerinde izinsiz konut yaparak halen buralarda ikamet etmekte olan kişilere tahsis edilmek üzere, Altındağ Karacaören mevkiinde 80 metrekarelik 2 bin 400 adet konutun inşaatına başlandı.

İki yılda bitirilecek

Yaklaşık 2 yıl içinde tamamlanması öngörülen proje kapsamında, hak sahipleri ile ilk sözleşme 13 Mart 2005'te yapılırken, 7 Temmuz itibariyle 1506 kişi ile 2 bin 184 konut sözleşmesi gerçekleştirildi.

Proje kapsamında, boş arsası olanlar hariç, tüm hak sahiplerine, tahliye tarihinden itibaren evleri yapılıncaya kadar Büyükşehir belediyesi'nin Güneşevler ve Tuzluçayır'daki lojmanlarından yararlanma olanağı sağlandı.

İsteyenlere aylık 200 YTL kira yardımı veriliyor. Bu yardımın 5 aylık bölümünü oluşturan 1000 YTL, talep eden hak sahiplerine peşin ödeniyor.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek

'Hedefte 40 bin gecekondu var'

"Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak hedeflediğimiz dönüşüm projelerinde yaklaşık 40 bin gecekondunun yıkılması bulunuyor. Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında kalan tapulu, tapu tahsisli veya belgesiz hiçbir gecekondu ve yapı sahibi mağdur edilmeyecek. Bununla ilgili yasa ve mevzuatlar kapsamında sözleşmeleri yapılarak arsa payı yetmeyenlere enkaz ve tesis bedeli düşülerek kapulu yapılar için 24 ay, tapu tahsisliler için 48 ay ve belgesizler için 775 sayılı yasa dahilinde 10 yıl eşit taksitlerle borçlandırma yapıyoruz. Ödemeleri, sözleşme tarihini takip eden aydan başlayarak eşit taksitlerle alıyoruz.

Kentsel dönüşüm projelerini özendirmek adına belediye olarak yürüttüğümüz çalışmaların başında projeyi vatandaşa doğru ve anlaşılır şekilde anlatmak var. Daha sonra projede vatandaşların hakları ne, ne verilecek, ne isteniyor bunları açık şekilde bıkmadan yorulmadan defalarca anlatmak, zeminde gecekonduları tek tek gezerek diyalog kurmak, karşılıklı fikir alışverişi yapmak daha sonra da anlaşmaya çağırmak anlaşma isteklerinin her safhasında vatandaşa yardımcı olmak çok önemli. Projenin kendilerine getireceği yararını anlatmak, ikna etmek ve rızasını alarak projeyi gerçekleştiriyoruz."

Ankara'da gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm projeleri

- Keçiören Kentsel Dönüşüm ve Geliştirme Projesi.

- Hatip Çayı Kentsel ve Gelişme Projesi (Mamak): Yaklaşık 14.000 gecekondu

- Doğukent Kentsel Dönüşüm Projesi (Mamak): 32.500 gecekondu.

- Karataş - Yakup Abdal ve Yaylabağ Kentsel Dönüşüm Projesi (Çankaya)

- Şirindere Kentsel Dönüşüm Projesi (Çankaya)

- Çaldağı Kentsel Dönüşüm Projesi (Çankaya)

- Etlik Kasalar Kentsel Dönüşüm Projesi (Keçiören)

- İmrahor Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi (Çankaya)

- Ovacık Alüminyumcular Kentsel Dönüşüm Projesi (Keçiören)

- Eskişehir Yolu Lodumlu Kentsel Dönüşüm Projesi (Çankaya)

- Mühye 903 - 912 Kentsel Dönüşüm Projesi (Çankaya)

- Güneytepe Kentsel Dönüşüm Projesi (Çankaya)

- Nasrettin Hoca Kentsel Dönüşüm Projesi (Çankaya)

- Ulus Kentsel Yenileme Projesi (Altındağ)

Çalışması devam eden kentsel dönüşüm projeleri

- Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi (Keçiören ve Altındağ): Yaklaşık 10 bin gecekondu.

- 50. Yıl Parkı ve Çevresi Kentsel Dönüşüm ve Geliştirme Projesi (Çankaya): Yaklaşık 3 bin 500 gecekondu.

- Çankaya - Mühye 902 parsel Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi (Çankaya): Yaklaşık 900 gecekondu.

- Göksu Kentsel Dönüşüm Projesi (Yenimahalle)

- Dikmen Vadisi 3. Etap Kentsel Dönüşüm Projesi (Çankaya): Yaklaşık 4.000 gecekondu.

- Dikmen Vadisi 4 - 5. Etap Kentsel Dönüşüm Projesi (Çankaya)

Ankara hızlı, İstanbul yavaş dönüşüyor, çünkü...

- İstanbul'da yeni arsa üretilmediği, arsa üretecek yer kalmadığı için sosyal konut yapma yapımı çok yavaş ilerliyor. Varolan arsaların üzerinde inşa edilen konutların arsa payı çok yüksek bir orana ulaşıyor. Oysa Ankara'da arsa üretimi ve arsa maliyeti İstanbul'a göre son derece ekonomik bir ölçekte kalıyor.

- İstanbul'da kaçak yapılar bir rant kapısı. İstanbul'da kaçak yapılar ortalama beş katlı apartman şeklinde, Ankara'dakiler ise tek katlı klasik köy evi tarzında. İstanbul'da kaçak yapı diken kişi bir katında kendisi, iki katında çocukları oturuyor, iki katını da kiraya verip kira geliri elde ediyor.

- İstanbul'daki yapıların yüzde 70'i kaçak ve yapı yoğunluğu çok fazla. İstanbul'da dönüştürülmesi gereken bina sayısı çok fazla olduğu için çok iyi bir planlama yapılması gerekiyor. Ankara'da kentsel dönüşüm kapsamında yıkılması planlanan yapı sayısı ise 40 bin. İstanbul'a göre daha düşük bir sayı olduğu için daha hızlı hareket edilebiliyor.

- İstanbul'daki kentsel dönüşüm için hesap edilen maliyet 3 milyar dolar. İstanbul Belediyesi bu çalışmalar için yurtdışından kaynağa ihtiyaç duyabilir. Oysa Ankara'daki dönüşümün maliyeti daha az olduğu için Ankara Belediyesi kendi bütçesiyle maliyetin altından kalkabilecek kapasitede.

- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek dört dönemdir Ankara Belediye Başkanı olduğu için, hem partisinde hem de seçmen kitlesinde belli bir güven ortamı oluşturduğundan kentsel dönüşüm gibi siyasi bir kararı daha hızlı verebiliyor. Ancak İstanbul'da siyasetin gölgesi daha net hissediliyor. Bu da hızlı dönüşümü frenliyor.

İSTANBUL

İstanbul'da para hazır, siyasi karar gerekiyor

Ankara'ya göre daha 'makyajlı' ve 'modern' gecekondulara sahip İstanbul'un tek sorunu bunların dönüşümü değil. Şehri tehdit eden deprem riski, kentsel dönüşümün önünü tıkıyor. Belediye tarafından iki ana başlık halinde değerlendirilen kentsel dönüşüm çalışmalar 'Deprem Dönüşümü' ve 'Gecekondu Dönüşümü' olarak iki bölümde ele alınıyor.

Deprem Dönüşümü başlığında Adalar, Avcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Büyükçekmece, Bayrampaşa, Eminönü, Fatih, Güngören, Küçükçekmece ve Zeytinburnu gibi ilçelere müdahale sözkonusu. Her ne kadar pilot bölge olarak seçilen Zeytinburnu ve Fatih'te çalışmalar başladıysa da deprem tehdidi karşısında bunlar pek de hızlı gitmiyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise bu projelerin 30 yıla kadar sürebileceğine dikkat çekerek, "Finansal sıkıntımız yok, yeter ki siyasi kararlar bizim hızımızı kesmesin" diye konuşuyor.

3 milyar dolara malolacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kentsel dönüşüm projelerini 'Deprem Dönüşüm ve Gecekondu Dönüşüm' ana başlıkları altında sürdürüyor.

Belediye'den verilen bilgiye göre, Deprem Dönüşümü konusunda sekiz üniversite, Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ve Başbakanlığa bağlı Proje Uygulama Birimi tarafından hazırlanan projeye göre hareket ediliyor. Bu proje Adalar, Avcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Büyükçekmece, Bayrampaşa, Eminönü, Fatih, Güngören, Küçükçekmece ve Zeytinburnu ilçelerinde depreme dayanıksız binaların tasfiyesini ve yerlerine aynı sayıda depreme dayanıklı, modern konutların yapımını öngörüyor. Uygulama maliyetinin 3 milyar dolara malolacağı hesaplanan projenin şu anda sadece Zeytinburnu ve Fatih etabı hayata geçirilme aşamasında.

1606 kaçak yapı yıkıldı

Gecekondu Dönüşüm başlığı altında ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mesken ve Gecekondu İşleri Müdürlüğü, bu proje kapsamında gecekonduları tasfiye ederek hak sahiplerine sosyal konutlar sağlıyor.

İstanbul genelinde 2004 yılının nisan ayından bu yana imar mevzuatına aykırı ve kaçak olarak yapılan 1606 adet yapı yıkıldı. Mesken ve Gecekondu İşleri Müdürlüğü son bir yıl içinde 653 gecekonduyu tasfiye etti. Bu operasyonların sonucunda hak sahiplerinden isteyenlere konut tahsis edildi, istemeyenlere de enkaz bedeli ödendi. Bu bağlamda hak sahiplerine 568 konut tahsis edildi. Toplam 19 milyon 698 bin 944 YTL enkaz bedeli ödendi. Son bir yıl içinde tasfiye edilen bölgelerde yaşayan yaklaşık 2 bin 500 kişiyi, toplam 550 konuta yerleştirerek, daha sağlıklı bir sosyal çevrede yaşamaları sağlandı.

Gecekondu Önleme Bölgeleri'nde 2 bin adet sosyal konutun inşaatının yapılması planlandı ve bunun 500 tanesinin inşaatı tamamlandı. Kalan 1500 adedinin de temelleri atıldı. İkitelli'de Gecekondu Dönüşüm Bölgesi olarak belirlenen Ayazma ve Tepeüstü'nde 1118 konutun inşaatına başlanıldı. Tuzla Gecekondu Dönüşüm Projesi için ise ön protokol imzalandı.

Kiptaş'ın 752'si Esenyurt, 304'ü Yakuplu, 120'si Halkalı, 598'i Ümraniye, 104'ü Kartal, 3 bin 636'sı İkitelli Başakşehir ve 432'si de Pendik Aydos'ta olmak üzere yaklaşık 6 bin konut inşaatı devam ediyor. Bunun yanı sıra TOKİ ile ortaklaşa olarak alt ve orta gelir gruplarına yönelik Halkalı ve İkitelli'de bin 100 konutun inşaatı başladı.

Projelerin daha hızlı yürümesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından halkı bilgilendirme ve projeye gönüllü katılımı sağlamak için özendirme faaliyetleri yapılıyor. Bu bağlamda halkın bilgilendirilmesi için 'Mahalle Bilgilendirme Ofisleri' oluşturma hazırlığına başlandı.

Kentsel dönüşüm projelerinin gerçekleştirildiği bölgelerde yaşayanlar ile belediye arasında birebir görüşmeler yapılıyor. Yıkılan yerlerde yaşayanlar önce geçici olarak boş konutlara yerleştirilecek. KİPTAŞ ve TOKİ tarafından yapılan konutlara aidat ödeyerek taşınmaları sağlanacak. Bu bağlamda Zeytinburnu'nda yaşayanlar için KİPTAŞ ve TOKİ, Zeytinburnu, Küçükçekmece ve İkitelli'de toplu konut yapıyor. Proje bittiğinde konutlarına geri dönmek istemeyenlerin gittikleri yerde kalmak ya da paralarını alıp başka bir yere taşınma imkânları bulunacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş

'Siyasi kararlar hız kesiyor'

"Dünyanın en büyük kentsel dönüşüm projelerinden birisi için çalışıyoruz. Londra'da uygulanan benzer proje, 30 hektarlık bir alan üzerinde 10 yıldır sürüyor. Uzmanlar, bu proje için 20 yıl sürer diyorlar. Bu tür projelerde önemli olan finansal kaynak ve siyasî karar mekanizmasının çalışma hızı. Belediye olarak projenin yürütülmesi konusunda finansal kaynak sıkıntımız bulunmuyor. Beklentimiz siyasi kararların bizim hızımızı kesmemesi.

Deprem Dönüşüm projesi çerçevesinde ise çalışmalar Zeytinburnu ve Fatih'te hayata geçirilmeye hazır durumda bulunuyor. Özellikle Zeytinburnu'nu, Belediye olarak kamuoyuna projenin bir örneğini yapıp göstermek, karşılaşılacak zorlukları görmek için pilot bölge olarak seçtik. Burada başlayan çalışmalarla riskli binaların bir bölümünü temizleyip, özel sektörün de kentsel dönüşüme katkısını sağlamayı hedefliyoruz. Zeytinburnu'nun pilot bölge seçilmesinin bir başka nedeni de konumu, ticarî potansiyeli, çarpık yapılaşması, nüfus ve bina yoğunluğundan dolayı diğer ilçelerdeki özelliklerin pek çoğunu tek başına barındırması.

Fatih'te de çalışmalara başlandı. Diğer çalışmaların Adalar, Avcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Büyükçekmece, Bayrampaşa, Eminönü, Güngören ve Küçükçekmece'de de kısa zaman içinde başlayacağını planlıyoruz. Yıkılan binaların birebir karşılıkları yapılacak. Bu, herkese yer var, konutlar birilerine peşkeş çekilmeyecek. Yeni yapacağımız yapıların değeri yıktıklarımızdan daha yüksek olacak. Deprem riski olmayan, yeşil alanı olan, çok daha kaliteli ve modern yapılar hak sahiplerine teslim edilecek."

ADANA

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak

'Gecekondu bölgeleri sosyal mekan oluyor'

Göreve geldiğimizde ilk olarak Seyhan Nehri kenarında bulunan ve köyü aratmayan görüntüleriyle çarpık kentleşmeye en büyük örnek teşkil eden mahallelerdeki evler kamulaştırılarak, yıkıldı. Burada oturan insanlar da uygun fiyatlarla Adana'da şu an Belediye Evleri Mahallesi olarak bilinen kendi yaptığımız 4 bin 200 konuta yerleştirildi.

Bu çalışmalar bitince, çirkin görüntüsüyle dikkat çeken Seyhan Nehri'ni cazibe alanı haline getirmek için çalışmalara başladık. Regülatör Köprü sayesinde burası mavi ile yeşilin bütünleştiği Seyhan İçgölü haline getirdik. Bundan sonra da ortaya 300 bin metrekarelik alanıyla Türkiye'nin en büyük sosyal, kültürel ve dinlenme alanlarından birisi ortaya çıktı. Bu alanda bugün su ve çiçek parselleri ile desteklenmiş dinlenme terasları, seyir terasları, yürüyüş ve bisiklet yolları, çocuk parkları ve aktif rekreasyon alanları oluşturduk. Böylece daha önceleri adı gecekondular ve pis suyuyla anılan Seyhan Nehri'ne tam anlamıyla kentsel dönüşüme tabi tuttuk, boşalan bölgeyi de adından söz ettirecek bir sosyal alanla süsledik.

Kuzey Adana ve TOKİ kaçağı engelledi

Yakın gelecekte Adana için büyük çapta bir kentsel dönüşüm projesi hedeflemiyoruz. Çünkü özellikle hayata geçirdiğimiz Kuzey Adana projesi büyük ölçüde Adana'daki çarpık kentleşmenin önüne geçti. 1984 yılında çalışmalarına başladığımız Kuzey Adana'yı merkez Adana'ya alternatif oluşturması için planladık. 30 bin dönümlük arazisi ile Ataköy'ün yaklaşık 4 katı büyüklüğünde olan Kuzey Adana'da şu anda 100 bin konut bulunuyor. O dönemde yolları asfaltlandı, yeşil alanlar, cami, okul, hastane yerleri belirlendi ve yerleşim başlamadan tüm altyapı sorununlarını çözüldü. 200 bin konutluk kapasitesi ile Kuzey Adana projesi Türkiye'nin örnek yerleşimlerinden birisi haline geldi.

Bunun yanı sıra TOKİ'nin öncülüğünde alt gelir grubuna yönelik yapımına başlanılan ve projelendirilen konutlar sayesinde de göç alan bir bölge olmasına karşın çarpık kentleşme konusunda Adana'yı tehdit etmiyor.

ANTALYA

'Antalya'da planlar hazırlanana kadar kentsel dönüşüm yok'

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel

"Göreve geldikten sonra değişen Belediyeler Kanunu ile bize bağlı belediyelerin sayısı 3 iken, 14'e çıktı. Bu nedenle sorumluluk alanımız arttı. Şu anda yeni Antalya'nın makro planlarını hazırlamakla meşgulüz. Plan hazırlandıktan sonra gecekondu alanlarını belirleyeceğiz ve gerekli gördüğümüz yerlerde kentsel dönüşüm projelendirmelerini yapacağız. Bu çalışmalarımız gelecek yılın Temmuz ayında bitecek. Konut yerleşmeleri amaçlı dönüşüm projeleri başlığında, Toptancı Hal kuzey kesiminde 50 dönüm büyüklüğündeki alanda yer alan gecekonduların çağdaş mekanlara taşınacağı bir toplu konut projesi yürütülüyor. Bu çerçevede 540 adet konut hayata geçecek. Bu alan dışında ve Antalya Büyükşehir Belediyesi bütününde konut amaçlı kentsel dönüşüm projeleri ile ilgili olarak yürütülmekte olan kent bütünü 1/50.000 - 1/25.000 ölçekte çevre düzeni planlarının sonuçlanması ile belirlenecek. Makro planların tam olarak hazırlanması, alternatif kent merkezlerinin ortaya çıkmasını sağlayacak."

Kent merkezi yenileniyor

"Bu süre zarfında Antalya şehir merkezinin kentsel yenileme projesi olan Kent Merkezi Dönüşüm Projeleri'nin uygulamasına başladık. Kent merkezinde işlevini yitirmiş fonksiyonların kaldırılması suretiyle, merkez yoğunluğunun hafifletilmesi, yerine ise kent merkezinde geleneksel merkez kimliğini destekleyen ve birbirine bağlayan düzenlemeler getirilmesi konusunda çalışmalarımız devam ediyor.

Proje ile kent merkezinde trafik sirkülasyonunun yeniden düzenlenerek yaya kullanımına ağırlık verilecek, merkezden transit araç geçişi kaldırılacak, otoparklar proje alanlarının bodrum katlarında oluşturulacak ve bu sayede merkezin kolay ziyaret imkanı arttırılacak. Tümü ile Kültür Turizm Koruma Geliştirme Bölgesi içerisinde kalan ve imar planı altyapısı tamamlanmış Kaleiçi'nin yanı sıra Cumhuriyet Meydanı düzenlemeleri bu projeyi destekleyecek.

Demircileriçi Çarşısı, okullar bölgesi park meydan düzenlemesi ve otoparklı yeraltı çarşısının mimari projelerini sivil toplum örgütleri ile birlikte çalışarak tamamladık.

Mimarisi yarışma sonucunda belirlenen yeni belediye binasının da içinde bulunduğu Karaalioğlu Parkı ile Hanlar Bölgesi çalışmaları proje safhasında."

BURSA

'Kaçak yapı cenneti Bursa'da tanımsız alan kalmayacak'

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin

"Bursa yıllardır sorunlarına çözüm üretilmemesinden dolayı kaçak yapılaşma cenneti haline geldi. Bursa'yı yeniden özlenen yeşiline kavuşturmak ve vatandaşlarımızın sağlıklı mekanlarda oturmasını sağlamak amacıyla kentsel dönüşüme büyük önem veriyoruz. Bursa'da plansız ve tanımsız alan bırakmama kararı aldık. Bu kapsamda 1/100.000 ölçekli Bursa İli 2020 Metropolitan Alan Planı çerçevesinde 1/25.000'lik nazım imar planının ihalesini gerçekleştirdik. Yılsonuna kadar tamamlanması hedeflenen nazım imar planı ile Bursa'nın bölük pörçük yapılaşmasının önüne geçeceğiz. Büyükşehir Belediyesi olarak Hamitler'de yaklaşık 16 bin 800 kişinin yaşayacağı bir toplu konut projesi üretilerek hazırlıklara başladık. İki etap halinde planladığımız çalışmalar tamamlandığında 42 hektarlık bir alanda 80, 100 ve 120 metrekarelik dairelerden oluşan toplam 4 bin 200 konut inşa edilecek."

Yunuseli, Yıldırım'daki çalışmalar

"Yunuseli Göller bölgesinde belediyeye ait 111 dönüm alanda ilk etapta 1200 konut yapılacak. Burada inşa edilecek konutların bir kısmını kentin farklı bölgelerinde sürdürülen kentsel dönüşüm projelerinde takas amaçlı kullanacak.

Yıldırım belediyemiz, ilçedeki kaçak ve çarpık yapılaşmanın önlenmesi ve mevcut alanların planlı yapılaşmaya dönüştürülmesi amacıyla TOKİ ile Kentsel Dönüşüm projesini hayata geçirme aşamasına geldi. Yıldırım'ı köy görünümünden kurtarmayı hedefleyen proje, kaçak yapılarla örülü ilçeyi çağdaş düzeye getirecek. Buna göre Sinandede ve Beyazıt Mahallesi'nde bina, arsa ve değer tespit çalışmaları ile uygulamalara başlanıldı. Proje aşamasında olan ve öncelikli olarak Beyazıt Mahallesi'nde hayata geçirilecek olan kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında söz konusu alandaki vatandaşlarımız, çağdaş konutlara terfi etme amacında lokomotif olan TOKİ tarafından aralık ayında temeli atılacak Yiğitler Mahallesi'ndeki konutlara yönlendirilecek. Kartal Sokak'taki vatandaşlarımızdan isteyenler TOKİ tarafından belediyeye verilecek binalara yerleştirilecek, istemeyenlere ise bina değeri ödenecek."

Merinos kültür merkezi olacak

"Cumhuriyet döneminin ilk sanayi yapılarından biri olan ve 1938 yılında Atatürk tarafından açılan ve uzun yıllardır atıl bir durumda bekleyen Merinos'u bir kültür merkezine dönüştürerek yeniden Bursa'ya kazandıracağız. 142 bin metrekarelik projede parkın bulunduğu alana Merinos Parkı, fabrikaların bulunduğu yeri ise Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi haline getireceğiz.

Osmangazi'deki Kızyakup Tarih Parkı Projesi'nde kamulaştırma ve yıkımlar tüm hızıyla sürüyor. Burada da 60 bin metrekarelik alanda bulunan eski yapılar gecekondulardan kurtarılarak bir tarih parkı haline getirilecek."

İZMİR

'Konutlar nitelik kazanmalı, insanlar buralarda oturmalı'

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu

"İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde Devlet İstatistik Enstitüsü 2000 yılı sayımlarına göre yaklaşık 380 bin bina ve bu binalarda da yaklaşık 850 bin konut bulunuyor. İzmir'de konut ihtiyacının iki şekilde tanımlaması yapılabilir.

Bunların birincisi, kentte varolan konutların, bunlar içinde özellikle gecekondu süreci ile yasallık kazanmış olanların, nitelikli konutlara dönüştürülmesidir.

İkinci olarak ise asgari ücretle çalışan ya da sınırlı geliri olan toplumsal kesimlerin çok uzun vadeli ve çok düşük ödeme miktarları ile nitelikli konut sahibi yapılmasıdır."

TOKİ ile ortak projeler

"İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak biz, Konak belediyesi işbirliğinde TOKİ ile Kadifekale, Vezirağa, Ballıkuyu'da bulunan heyelan bölgelerinde yeralan konutları taşımak üzere Uzundere'de 3080 konut yapılması konusunda protokol yaptık ve bunların inşaat çalışmalarını da başlattık. Buradaki projelerimizi 2 yıl içinde hayata geçirerek heyelan bölgesindeki hak sahiplerine teslim edeceğiz.

Belediyemiz ile Karşıyaka belediyesi işbirliğinde TOKİ ile Karşıyaka Yalı Mahallesi'ndeki gecekonduların ve Bayraklı'da bulunan heyelan alanlarındaki gecekonduların taşınması amacıyla Örnekköy'de 808 konut yapılması için protokol yaptık ve bunların da inşaatlarına başladık.

Her iki proje ile öncelikle deprem güvenliği açısından riskli konumdaki heyelan bölgeleri ve gecekondular daha güvenli yapılara taşınarak o bölgelerin sorunu çözülmüş olacaktır.

Diğer yandan İzmir'in nazım imar planı çalışmalarında toplu konut uygulamaları için kentin gelişme alanlarında uygun bölgelerin belirlenmesine dönük programlarımız da hala sürüyor."

TOKİ gecekondu dönüşüm projeleri

Proje Adı ve Bölgesi Konut Sayısı Tamamlanma (Yüzde)
Ankara Protokol Yolu 1. Bölge 400 54
Ankara Protokol Yolu 2. Etap 496 10
Ankara Protokol Yolu 3. Etap 480 0
İstanbul Küçükçekmece Halkalı 1. Kısım 912 35
İstanbul Küçükçekmece Halkalı 2. Kısım 560 35
İstanbul Küçükçekmece Halkalı 3. Kısım 1.128 33
İzmir Karşıyaka Örnekköy 808 42
İzmir Konak Uzundere 1. Etap 672 5
İzmir Konak Uzundere 2. Etap 1.176 0
İzmir Konak Uzundere 3. Etap 616 40
İzmir Konak Uzundere 4. Etap 616 6
İzmir Konak Uzundere 3. Bölge 616 40
 

 

* Veriler TOKİ'nin internet sitesinden alınmıştır.

Milliyet - 28-11-2005

Bu haber 10924 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                HABERLER SAYFASINA DÖN