Yapı Teklif Verileri

 

 
 

Kolay Erişim

 
 
destek@bedavahizmet.com adresini MSN Messenger listenize eklemek için tıklayınız
 

Duyurular

 

YapıTeklif.com dan büyük KAMPANYA!!!...
İş ve talep sahiplerinin iletişim bilgilerine anında erişim fırsatı
ALTIN ÜYELİK...
Yıllık 50 TL
Üstelik Garanti Bankası kredi kartlarına 5 Taksit fırsatıyla
Detaylı bilgi için tıklayın...İnsan Kaynakları servisimiz hizmetinizde... İnşaat sektörüne yönelik iş ilanları ve özgeçmiş (CV) bankası için tıklayınız.

Firma - Ürün - Hizmet tanıtım sayfalarımız hizmetinizde... Bilgi için tıklayınız.

Değerli yazarlardan inşaat sektörüyle ilgili makaleleri yayınladığımız makaleler bölümümüz yayına girmiştir.

 
 

TEKLİF VERMEK İÇİN

 

 BİZİMLE ÇALIŞMAK İŞ/MALZEME TALEPLERİNE TEKLİF VERMEK İSTEYEN

Kaba ve ince inşaat işlerinde görev almak üzere taşeron firma ve ustalar, yapı malzemecileri, müteahhit, serbest çalışan iç mimar, mühendis, mimar, proje veya çizimle uğraşanlar; sistemimize BEDAVA üye olmak için tıklayınız.

 
 

LINK Değişim Programı

 
ArteYapi.com
İnşaat projeleri ve müteahhitlik hizmetleri

YapiBox.com
YKS, Kapı otomasyon, alüminyum korkuluk, paslanmaz çelik korkuluk ve küpeşte, pvc doğrama sistemleri

TatilUcakOtel.com
Tatil, otel, tatil bölgeleri, gezilecek yerler

Hasılat paylaşımı TOKİ'ye kazandırıyor.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) hasılat paylaşımı modeli ile konut yaptırdığı için evler değer kazandıkça da pay alıyor. Müteahhitle yapılan sözleşmelerde değer artışından ortalama yüzde 30'lar civarında pay alan TOKİ'nin, şimdiye kadar bu yolla 274 milyon YTL gelir elde ettiği belirtildi. Yıl sonuna kadar rakamın 300 milyon YTL'yi bulacağı tahmin edildi.

Müteahhitlerle hasılat paylaşımı üzerinden yapılan sözleşmelere TOKİ, konutlar satış aşamasında değer kazanırsa kendisine pay verilmesi yönünde hükümler koydu. Bir müteahhit yapım aşamasındayken konut satmaya başladıktan bir süre sonra evler değer kazanırsa bunun üzerinden değişik oranlarda TOKİ'ye pay aktarılıyor. Örnek olarak Ankara'daki Eskişehir Yolu üzerinde yapılan Prestij Konutları'nı gösteren yetkililer, tarla aşamasındayken satışa çıkan evlerin satış yapılmaya başlandıktan sonra önce yüzde 10 değerinin arttığını, daha sonra bir şirketin toplu alım yapmasının ardından ilk etapta 131-168 bin YTL arasında satılan konutların şu anda devrinin 250 bin YTL'ye kadar çıktığı ifade edildi. Söz konusu projede TOKİ'nin değer artışı payının yüzde 34 olduğu ifade edildi.

 

TOKİ garantörlük veriyor

TOKİ'nin önceliği, mevcut şartlarda konut alması zor olan yoksul, alt ve orta gelir kesimindeki kişilere konut satışı yapmak. Ancak bunun dışındaki orta ve üst gelir grubuna da yönelik proje geliştiriyor. Buradan elde edilen gelirlerle de diğer projeler yürütülüyor. Yaklaşık 250 müteahhitle iş yapan TOKİ, garantörlük işleviyle de inşaatın zamanında bitirilmesini, bitirilmemesi halinde kendisinin tamamlayacağı garantisini veriyor. Bu işleyişi garanti etmek amacıyla satılan konutların parası, TOKİ’nin hesabına yatırılıyor. Müteahhitlere proje tamamlandıkça ödeme yapılıyor. TOKİ tarafından başlatılan 205 bin konuttan 40 bin adedinin hem TOKİ hem de Emlak GYO eliyle arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı modeliyle yapıldığı, bu kapsamda 4 milyar YTL'lik ihalenin gerçekleştirildiği ve 1.5 milyar YTL'lik nakit girişi sağlandığı kaydedildi.

Kaynak: Referans Gazetesi

Bu haber 5539 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                HABERLER SAYFASINA DÖN