Yapı Teklif Verileri

 

 
 

Kolay Erişim

 
 
destek@bedavahizmet.com adresini MSN Messenger listenize eklemek için tıklayınız
 

Duyurular

 

YapıTeklif.com dan büyük KAMPANYA!!!...
İş ve talep sahiplerinin iletişim bilgilerine anında erişim fırsatı
ALTIN ÜYELİK...
Yıllık 50 TL
Üstelik Garanti Bankası kredi kartlarına 5 Taksit fırsatıyla
Detaylı bilgi için tıklayın...İnsan Kaynakları servisimiz hizmetinizde... İnşaat sektörüne yönelik iş ilanları ve özgeçmiş (CV) bankası için tıklayınız.

Firma - Ürün - Hizmet tanıtım sayfalarımız hizmetinizde... Bilgi için tıklayınız.

Değerli yazarlardan inşaat sektörüyle ilgili makaleleri yayınladığımız makaleler bölümümüz yayına girmiştir.

 
 

TEKLİF VERMEK İÇİN

 

 BİZİMLE ÇALIŞMAK İŞ/MALZEME TALEPLERİNE TEKLİF VERMEK İSTEYEN

Kaba ve ince inşaat işlerinde görev almak üzere taşeron firma ve ustalar, yapı malzemecileri, müteahhit, serbest çalışan iç mimar, mühendis, mimar, proje veya çizimle uğraşanlar; sistemimize BEDAVA üye olmak için tıklayınız.

 
 

LINK Değişim Programı

 
ArteYapi.com
İnşaat projeleri ve müteahhitlik hizmetleri

YapiBox.com
YKS, Kapı otomasyon, alüminyum korkuluk, paslanmaz çelik korkuluk ve küpeşte, pvc doğrama sistemleri

TatilUcakOtel.com
Tatil, otel, tatil bölgeleri, gezilecek yerler

Bu yıl ucuz konut projelerinin yılı olacak

/Büyük bir patlamanın yaşandığı konut üretiminde lüks konutlara olan talebin yıl ortasında yavaşlaması bekleniyor. Bu yılın konut hareketlerine damgasını vuracak olan gelişme ise ucuz konut projeleri olacakHem devlet hem özel sektör, orta sınıfın da ev sahibi olma hayallerini gerçekleştirmek için kolları sıvadı. Ekonomist olarak İstanbul'dan Eskişehir'e, İzmir'den Antalya'ya kadar birçok ilde fiyatı 200 bin YTL'nin altında olan konut projelerini araştırdık. İşte fiyatları, ödeme koşulları, yeri ve başvuru adresleriyle orta sınıfa yönelik ucuz konut projeleri...

Son yıllarda Türkiye'de, bugüne kadar görülmemiş bir konut arzı ve talebi yaratılmış durumda. Geçen yıl özel sektörden devlete herkes, konut inşa ederek bankalar ise kredi faizlerini 1 puanın da altına çekerek trendin daha yüksek barlara çıkmasını sağladı. Bu artış hızının 2006'da da devam etmesi bekleniyor.

Yalnız geçen yılki rüzgara şimdi şöyle bir dönüp bakıldığında, orta gelir grubunun altındaki kesimin bu esintiyi biraz uzaktan ve imrenerek izlediğini söylemek mümkün. Çünkü arz edilen konutların büyük kısmı için 'lüks' tabirini kullanmak pek de yanlış olmaz. Belki kalite olarak, kendi aralarında bir kıyaslama yapıldığında sektör çevreleri bazı projelere bu etiketi yapıştırmakta biraz çekinceli davranabilir. Fakat fiyat olarak çoğu, ortanın altı gelir gruplarının alım gücüne hitap etmeyen projelerdi. 60 metrekarelik dairelerin bile fiyatının 200 bin YTL'den başladığı bazı projelerde metrekareler yükseldikçe, fiyatlar da rahatlıkla 1 milyar YTL sınırına doğru çıkıveriyordu.

Lüksün saltanatı bitecek

Alkent'ten Seba Royal'a, Uphill Court'tan Mashattan'a, İstinye Park'tan Ağaoğlu My World'a kadar bu onlarca proje, söylenenlere bakılırsa yüksek rakamlara karşın ilk gidenin elinde kaldı. Henüz satılmamış birkaç konut da daha çok konumları beğenilmeyenler...

Bu yıl ise trendin tam anlamıyla tersine döneceği ve 2006'nın da daha çok, 'ortanın altı gelir gruplarına yönelik ve fiyatı 200 bin YTL'nin altında olan projelerin yılı' olacak gibi görünüyor.

Başka bir deyişle 2006 yılı, orta ve dar gelirli gruba yönelik konut projelerinin yılı olacak. Bunun en önemli göstergesi, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi!nin konut şirketi KİPTAŞ'ın yatırımları.

TOKİ, 2006 yılında 150 bin konutluk yeni yatırıma hazırlanırken KİPTAŞ, sadece bu ay İstanbul'da 2 bin 500 konutun temelini atacak. Orta gelir grubuna yönelik bu konutlar Mimarsinan, Esenler ve Tuzla'da inşa edilecek. Kurumun TOKİ ile birlikte bu yıl için İstanbul'a yapmayı düşündüğü konut sayısı ise 60 bin.

İnşaat şirketleri 'orta'yı keşfetti

Geçen yıl genel olarak lüks konut üreten özel inşaat şirketleri de bu yıl orta gelir grubuna/ yöneliyor. TOKİ ve KİPTAŞ'ın dar ve yoksul gelirlilere yönelik büyük projeler yürütüyor olması, şirketleri orta sınıfa yönelten en büyük nedenlerden. Birçok şirket, 100 bin ile 200 bin YTL arasında satışa sunulan konut inşaatına ve satışına başladı. Özellikle İstanbul'da bu çerçevedeki konutlara olan ihtiyacı gören büyük şirketler de yeni projelerini bu şekilde programlıyor. Örneğin geçen yıl konut işine gireceği açıklanan Ülker Grubu'nun lüks segmentte üreteceği konutların yanında, 100-200 bin YTL arasında değişen fiyatlarla satacağı konut üretimi de gerçekleştireceği bildiriliyor. Bu arada orta sınıfa yönelik villa inşaatlarına da yönelen şirketler arasında 150 bin YTL kadar villa satanlar bile bulunuyor.

Konut açığı en fazla il olan İstanbul'da yoğunlaşan ucuz konutlar İzmir, Bursa ve Antalya'da da hayata geçiyor. Projelerin tamamında lüks sitelerde olan her türlü konfor bulunuyor.

Ödeme planlarını kişiye özel de yapabilen şirketler, çok değişik tipte ve şekilde daireler üretiyor. Ekonomist olarak konumu, özellikleri, fiyatları ve ödeme koşullarıyla içinden seçmesi bir hayli zor olan ucuz konut projelerini sizin için araştırdık.

Ankara'da yeni projeler başlıyor

Büyükşehirlerde, özellikle de İstanbul'da patlama yaşayan konut projelerinde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) ağırlığı açıkça hissediliyor. Son dönemde bankaların kredi faizlerini 1 puanın altına kadar çekmesi, konuta olan talebi iyice artırdı. TOKİ de bundan hareketle 2006 yılında altı büyük şehirde orta gelir grubuna yönelik bir hamle başlatıyor.

Kurum, bu yeni hamle kapsamında İstanbul ve Ankara'da altyapılı arsa üretimi çalışmaları yürütüyor. Ancak arsa ve emlak fiyatlarında spekülasyon olmaması için konutların yapılacağı alanları açıklamıyor. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, proje kapsamında İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Diyarbakır ve Adana'da 150 bin konut inşa edeceklerini açıkladı.

Konutlar sosyal konut projesine uygun fiyatlarla satılacak. Orta ve alt gelir gruplarına yönelik geliştirilen projede, orta gelir grubuna 8-15 yıl, dar gelirlilere 15-20 yıl vade imkanı verilecek. TOKİ Başkanı Bayraktar, orta sınıfın 2006 yılında 45-75 YTL'ye ev sahibi olabileceğini söylüyor. Evler, 85 ile 135 metrekare arasında olacak. Bayraktar, projelerin uydu kent modelinde olacağını ve Ankara'da 25 bin, Diyarbakır'da 500, Adana'da 8-10 bin, İstanbul'da ise 60 bin konutluk projeler olduğunu belirtiyor.

Ankara'da yapılacak 25 bin konutluk projeyle kendi kendine yeten, eğlence merkezi, üniversitesi, sağlık spor tesisleri olan yeni bir şehir inşa edilecek. TOKİ dışında Ankara'da konut projesi geliştiren bir diğer şirket ise Yapı Kredi Koray. Şirket, bu yıl içinde biri rezidans, diğeri de konut katları ve mağazası bulunan iki projeye başlayacak. Ankara Bilkent Projesi, Eskişehir Yolu üzerinde yaklaşık 18 dönüm alanda kurulacak. Ankara-Çankaya projesi ise Çankaya'da 10.5 dönüm alanda yapılandırılacak. Projede konut ve alışveriş merkezi bir arada olacak. 2006 yılı içinde başlanacak olan ve konsept çalışmaları süren her iki proje, mart ya da nisan aylarında tanıtılacak.

Ekonomist Dergisi'nin 5-11 Şubat tarihli sayısında projelerle ilgili ayrıntılı tabloları bulabilirsiniz.

Ekonomist
07.02.2006

Bu haber 8415 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                HABERLER SAYFASINA DÖN