Yapı Teklif Verileri

 

 
 

Kolay Erişim

 
 
destek@bedavahizmet.com adresini MSN Messenger listenize eklemek için tıklayınız
 

Duyurular

 

YapıTeklif.com dan büyük KAMPANYA!!!...
İş ve talep sahiplerinin iletişim bilgilerine anında erişim fırsatı
ALTIN ÜYELİK...
Yıllık 50 TL
Üstelik Garanti Bankası kredi kartlarına 5 Taksit fırsatıyla
Detaylı bilgi için tıklayın...İnsan Kaynakları servisimiz hizmetinizde... İnşaat sektörüne yönelik iş ilanları ve özgeçmiş (CV) bankası için tıklayınız.

Firma - Ürün - Hizmet tanıtım sayfalarımız hizmetinizde... Bilgi için tıklayınız.

Değerli yazarlardan inşaat sektörüyle ilgili makaleleri yayınladığımız makaleler bölümümüz yayına girmiştir.

 
 

TEKLİF VERMEK İÇİN

 

 BİZİMLE ÇALIŞMAK İŞ/MALZEME TALEPLERİNE TEKLİF VERMEK İSTEYEN

Kaba ve ince inşaat işlerinde görev almak üzere taşeron firma ve ustalar, yapı malzemecileri, müteahhit, serbest çalışan iç mimar, mühendis, mimar, proje veya çizimle uğraşanlar; sistemimize BEDAVA üye olmak için tıklayınız.

 
 

LINK Değişim Programı

 
ArteYapi.com
İnşaat projeleri ve müteahhitlik hizmetleri

YapiBox.com
YKS, Kapı otomasyon, alüminyum korkuluk, paslanmaz çelik korkuluk ve küpeşte, pvc doğrama sistemleri

TatilUcakOtel.com
Tatil, otel, tatil bölgeleri, gezilecek yerler

Türkiye’de Boya Sektörünün Genel Durumu

Türkiye’de Boya Sektörünün Genel Durumu

Türk boya Türkiye bugün, Avrupa’nın 6’ıncı büyük boya üreticisi konumunda. Sektörün toplam üretim kapasitesi, yılda yaklaşık 800.000 bin ton/yıl. Türk boya sanayisinin bu ölçek içinde dünya pazarlarından aldığı pay ise yüzde 1,5-2 civarında. Türk boya sektörünün mevcut kurulu kapasitesinin kullanım alanlarına göre dağılımı ise şöyle: İnşaat boya ve vernikleri yüzde 59, ahşap mobilya boyaları yüzde 12, tiner ve mevcut incelticiler yüzde 10, otomotiv boyaları yüzde 6, metal boya ve vernikler yüzde 5, toz boya yüzde 4 ve diğer boyalar yaklaşık yüzde 4.

Boya sektörünün mevcut toplam kapasitesinin yaklaşık yüzde 60’ını inşaat boyalarının oluşturması, genel olarak bakıldığında inşaat ile entegre bir yapı oluşturuyor. Bu nedenle boya üretiminde konjektürel/ mevsimlik dalgalanmalar oluşuyor. Üretim ve tüketim miktarı inşaat sektörünün yoğunluk kazandığı yaz döneminde önemli miktarda artıyor. Boya sektörü, inşaat dışında otomotiv, mobilya, deri, cam, seramik, tekstil, basım sektörlerine temel girdi sağlıyor.

İnşaat sektöründe büyük ölçüde kullanılan dekoratif amaçlı boya üretim kapasitesinin yüzde 61’i su bazlı boyalara, yüzde 39’u ise solvent bazlı boyalara ait. Son dönemde su bazlı boyaların üretiminde artış, solvent bazlı boya üretiminde ise düşüş sürüyor.

Sektörde yerli hammadde kullanım oranı ürün ve teknoloji bazında değişim gösteriyor. Bu oranların ürün cinsine bağlı olarak yüzde 30-70 arasında değişim gösterdiği tahmin ediliyor. Ancak genel bir ortalama için ağırlık bazında ithal/yerli hammadde oranı 60/40 olarak hesaplanıyor. Genel anlamda Türk boya sanayisi üretim açısından dışa bağımlı durumda. Hammadde özellikle pigment ithalatı üretim artışına bağlı olarak sürekli artıyor.

Son yıllarda kentleşme ve çevre kültürünün artmasıyla, inşaat ve dış cephe boyalarında talep sürekli bir artış trendi gösteriyor. Türkiye’de 2006 itibarı ile kişi başına boya tüketimi yaklaşık 7 kilogram civarında. Bu miktar ABD’de 22 kilogram, Japonya’da 17 kilogram, Almanya 15 kilogram ve Yunanistan’da 12 kg düzeyinde. Türkiye’de bu oranın hayli düşük olduğu görülüyor.

Kaynak: Kobi Finans 


Bu sayfa 9246 defa okunmuştur.

SAYFA BAŞINA DÖN                                FAYDALI BİLGİLER SAYFASINA DÖN